Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Logopedie JINAK: 4.díl Běh na dlouhou trať

Logopedie JINAK: 4.díl Běh na dlouhou trať

Rozvíjíme předškoláky 2. 12. 2019 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Jaké jsou chyby, které třeba jako rodiče nevědomky doma děláme, a tak rozvoji komunikace s dítětem bráníme?

Povídání o životě, o sladění mateřství s profesní kariérou, o cestě za vlastním sebepoznáním a realizací v rovnováze se Zuzanou Blažkovou, klinickou logopedkou a autorkou blogů Logopedie JINAK a Máma logopedka.


Jaké potíže řeči řešíš nejčastěji? Zaznamenala jsi nějaký vývoj, změnu, proměnu? Vývoj v přístupu rodičů?

Logopedie není ve většině případů disciplínou pro sprintery. Obtíže dnešních dětí jsou často, mnohem "hlouběji", než si dokážeme představit.

V porovnání s předchozími generacemi tráví dnešní děti přirozeným pohybem zlomek času – ten je ještě k tomu všemu většinou organizovaný kroužkem a nebo vedený rodičem. To vše se promítá do  komunikačních schopností našich dětí. Většina dětí se dnes nedokáže nudit. Vlastně jim k tomu nedáváme prostor. Možná se budete divit, ale právě nuda je důležitým milníkem ve vývoji a měla by být přirozenou součástí našich životů. Podporuje totiž fantazii, kreativitu a samostatnost. Měli bychom se naučit dát dětem čas a prostor na to, aby si sami našly, co je zajímá. Nepodsouvejme  jim stále činnosti, které baví nás nebo ještě hůře činnosti, které nebaví ani nás a myslíme si o nich, že by měly bavit naše děti. Nechme je chvilku se nudit, ať samy zjistí, co je láká.  Jen tak si budou schopné  smysluplně organizovat a vyplnit svůj volný čas.


 
Logopedie není v naprosté většině případů jen o úpravě výslovnosti. V ambulanci věnuji poměrně velký prostor tomu, aby rodiče pochopili proč nebudeme hned pracovat na výslovnosti, abychom si určili jaké jsou cíle a jak jich společně můžeme dosáhnout. Úspěch totiž většinou nepřichází hned. Viditelný/slyšitelný efekt dorazí v závislosti na tom, jak poctivě se doma trénuje. Mám pocit, že více sledujeme a máme snahu dřívě podporovat zdravý vývoj našich dětí. V ambulanci mám v porovnání s uplynulými 8 lety o 60% více 2. - 3. letých dětí, u kterých rodiče chtějí podpořit vývoj řeči. Na druhou stranu ale stále slýchám a „čtu“ argumenty typu: „Vždyť z toho vyroste.“, „Nikam nechoďte, stejně s nikým nebude spolupracovat dřív než ve 4 letech.“, „Vydrž do školky, tam se rozmluví.“...a co když ne? Není lepší jedna včasná konzultace, která nás uklidní, nebo nasměruje dál?
 

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-