Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog BŘEZEN měsíc knihy: 4 důvody, proč číst dětem

BŘEZEN měsíc knihy: 4 důvody, proč číst dětem

Čteme s Agátou 1. 3. 2023 5 minut
Tereza Kotilová
Jak moc je důležité číst dětem od útlého věku a kam až sahá historie března jako měsíce knihy? To se vše dozvíte v našem článku. Mimo jiné vám dáme tipy na podporu čtení dětem, a co udělat s knížkami, které vám zabírají místo v domácí knihovně. Čtěte a inspirujte se!

Březen měsíc knihy: Čteme dětem

Historie března jako měsíce knihy

Březen – měsíc knihy. Víte, kam až tato tradice sahá? Historie měsíce knihy se začala psát již v roce 1955. Až do roku 1989 měl "Březen – měsíc knihy" ideově-výchovné poslání. Po sametové revoluci přišlo mnoho změn a na trh začala pronikat vizuální a elektronická média. Tištěná kniha najednou přišla o své výsadní postavení, což se projevilo v přejmenování měsíce knihy na měsíc knihy a internetu. Obava, že internet vytlačí knihu, není opodstatněná. Kniha v tištěné podobě zůstane nenahraditelným společníkem mnoha lidí a internet bude žít vedle ní. Nejsou důležité knihy, které jsou uvnitř knihoven, ale čtenáři, kteří knihy čtou!


Březen měsíc knihy: Čteme dětem

Proč je tak důležité číst dětem aneb 4 hlavní přínosy čtení

Všichni bezpochyby víme, že čtení pohádek nebo různých jiných dětských knížek, příběhů či leporel je pro dětský zdravý vývoj prospěšné. Nám rodičům se často nechce vzít do ruky knihu, protože jsme prostě unavení, přepracovaní nebo ještě potřebujeme udělat večeři a uklidit. Přitom bychom si měli uvědomit, že jsme to právě my, kdo dětem ukáže lásku ke knihám. Tu vybudujeme už ve velmi ranném věku, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Postupem času se jeho účast bude zvyšovat. Brzy tak zjistíte, že čtení má mnoho přínosů:

  1. Při čtení se vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Není potřeba, aby dítě umělo číst. Začněte číst dětem co nejdříve a udělejte si společný rituál třeba čtení knížek na dobrou noc. Děti milují, když se jim rodiče věnují. 

  2. Čtením rozvíjíte komunikační dovednosti dítěte. Dítě se učí posloucháním příběhu od rodiče tvořit věty a rozšiřovat slovní zásobu. Zároveň trénujete svou paměť a soustředění.

  3. Knihy dávají prostor pro dětskou fantazii a představivost. Při čtení se učí rozpoznávat realitu a svět fantazie. Děti jsou úžasné v tom, že se umějí ztotožnit s hrdiny příběhů a prožít celý příběh. Učí se rozpoznávat hodnoty dobra a zla a postupně si tvoří vlastní hodnotový žebříček

  4. Čtení pomáhá spisovnému jazyku, správné výslovnosti a artikulaci. Dítě posloucháním pozoruje a naslouchá textu, který mu rodiče předčítají. Začne rozlišovat mezi slovy a větami, tvořit jednoduché větné struktury. Právě období ranného dětství je klíčovým obdobím pro rozvoj předčtenářské gramotnosti.

Tipy na podporu čtení dětem

A právě v měsíci březnu probíhá v knihovnách po celé republice mnoho akcí na podporu čtenářství a pěstování lásky ke knihám. Vyhlašují se Čtenáři roku, nejoblíbenější kniha, pořádají se besedy se spisovateli, dílny s ilustrátory. Inspirujte se naším výběrem nejlepších oceněných knih a tipy na zajímavé knižní projekty:
 

📚 Celé Česko čte dětem

V roce 2006 vznikl tento nejznámější a nejvíce podporovaný projekt díky Evě Katrušákové. Záštitu nad celou kampaní převzal Václav Havel a heslem projektu se stala věta: „Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den.“ Posláním tohoto projektu je především budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení. K projektu se připojilo i mnoho známých osobností ze světa kultury, sportu, literatury a dalších oborů. Dobrovolníci navštěvují nemocnice, kde předčítají příběhy dětem. Projekt také spolupracuje s dárci a nakladatelstvími, aby zajistili kvalitní a zajímavé knihy pro děti v nemocnicích a ordinacích dětských lékařů. Pořádá se výtvarná a fotografická soutěž pro děti. Projekt myslí i na rodiče, kteří mohou na stránkách nalézt tipy na knihy, seznam akcí, jak dětem číst a další užitečné ra

Pravidelné předčítání má velký vliv na paměť a dětskou fantazii, emociální zdraví a utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Hlavními body jsou: 20 minut denně pravidelného předčítání, číst i dětem, které již dokážou číst samy, zapojovat tatínky do čtení. Tento projekt se řídí heslem: "My neříkáme "Jdi a čti si!", ale "Pojď, budu ti číst"."
www.celeceskoctedetem.cz

📚 Zlatá stuha

Zlatá stuha oceňuje výhradně literaturu pro děti a mládež vydaných v českém jazyce již více než dvacet let. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot, která je složena mj. z uznávaných spisovatelů a výtvarníků. Zlatá stuha je významným ukazatelem a vodítkem pro rodiče a učitele při výběru knížek, které budou děti bavit i rozvíjet. Cílem projektu je podpořit čtenářskou gramotnost a pozitivní vztah dětí ke knihám prostřednictvím doprovodných programů - výstava ilustrací, besedy a autorská čtení, apod. 
www.zlatastuha.cz

📚 Čtení pomáhá

Projekt Čtení pomáhá podporuje děti ke čtení a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Každý čtenář, který přečte některou z doporučených knih a vyplní úspěšně test, obdrží kredit 50 Kč. Tuto finanční odměnu věnuje na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Můžete například přispět na výcvik pejska, který pomůže nevidomému člověku, na rehabilitační pobyt pro osoby s Parkinsonovou nemocí, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem.
www.ctenipomaha.cz

📚 Rosteme s knihou

Rosteme s knihou je propagační kampaň zaměřená na zvyšování čtenářské gramotnosti a získávání kladného vztahu dětí a mládeže ke knihám a literatuře. Hlavním cílem kampaně je rozvíjet a prohlubovat literární vzdělání a čtenářskou vyspělost, zlepšovat a obohacovat komunikační schopnosti a obecně kulturní znalosti. Kampaň podporuje dosažení těchto cílů prostřednictvím řady aktivit z oblasti literárních a čtenářských soutěží, anket, knižních výstav, besed s autory, literárně-výtvarných dílen, workshopů i obsahem webových stránek.
www.rostemesknihou.cz

📚 Noc s Andersenem

Nejznámější celostátní projekt Noc s Andersenem vznikl s účelem podporovat dětské čtenářství u příležitosti výročí narození Hanse Christiana Andersena. Zakladatelky, Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, vymyslely a uspořádaly akci, při níž v tuzemských knihovnách děti stráví noc čtením, vyprávěním nebo povídáním se spisovateli, soutěží, tvoří, navštěvují je pohádkové postavy a mnoho dalšího. Tato tradice trvá již 18 let a postupně se rozrostla tak, že se koná na stovkách míst České republiky, ale také v knihovnách v Polsku, Slovensku a dalších zemích.  
www.nocsandersenem.cz

Březen měsíc knihy: Čteme dětem

Oslavte s námi březen  měsíc knihy přečtením pěkné knihy! A pokud máte doma přečtené knihy, které vám zabírají místo v knihovně, pošlete je jednoduše dál. Ať už jimi obdarujete někoho blízkého, nebo knihy odnesete do nejbližší knihobudky, kde najdou svého nového majitele.


Tak co si přečtete s dětmi vy v měsíci březnu?

 

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.