Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog BŘEZEN měsíc knihy: 4 důvody, proč číst dětem

BŘEZEN měsíc knihy: 4 důvody, proč číst dětem

Čteme s Agátou 1. 3. 2024 5 minut
Tereza Kotilová
Jak moc je důležité číst dětem od útlého věku a kam až sahá historie března jako měsíce knihy? To se vše dozvíte v našem článku. Mimo jiné vám dáme tipy na podporu čtení dětem, a co udělat s knížkami, které vám zabírají místo v domácí knihovně. Čtěte a inspirujte se!

Březen měsíc knihy: Čteme dětem

Historie března jako měsíce knihy

Březen – měsíc knihy. Víte, kam až tato tradice sahá? Historie měsíce knihy se začala psát již v roce 1955. Až do roku 1989 měl "Březen – měsíc knihy" ideově-výchovné poslání. Po sametové revoluci přišlo mnoho změn a na trh začala pronikat vizuální a elektronická média. Tištěná kniha najednou přišla o své výsadní postavení, což se projevilo v přejmenování měsíce knihy na měsíc knihy a internetu. Obava, že internet vytlačí knihu, není opodstatněná. Kniha v tištěné podobě zůstane nenahraditelným společníkem mnoha lidí a internet bude žít vedle ní. Nejsou důležité knihy, které jsou uvnitř knihoven, ale čtenáři, kteří knihy čtou!


Březen měsíc knihy: Čteme dětem

Proč je tak důležité číst dětem aneb 4 hlavní přínosy čtení

Všichni bezpochyby víme, že čtení pohádek nebo různých jiných dětských knížek, příběhů či leporel je pro dětský zdravý vývoj prospěšné. Nám rodičům se často nechce vzít do ruky knihu, protože jsme prostě unavení, přepracovaní nebo ještě potřebujeme udělat večeři a uklidit. Přitom bychom si měli uvědomit, že jsme to právě my, kdo dětem ukáže lásku ke knihám. Tu vybudujeme už ve velmi ranném věku, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Postupem času se jeho účast bude zvyšovat. Brzy tak zjistíte, že čtení má mnoho přínosů:

  1. Při čtení se vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Není potřeba, aby dítě umělo číst. Začněte číst dětem co nejdříve a udělejte si společný rituál třeba čtení knížek na dobrou noc. Děti milují, když se jim rodiče věnují. 

  2. Čtením rozvíjíte komunikační dovednosti dítěte. Dítě se učí posloucháním příběhu od rodiče tvořit věty a rozšiřovat slovní zásobu. Zároveň trénujete svou paměť a soustředění.

  3. Knihy dávají prostor pro dětskou fantazii a představivost. Při čtení se učí rozpoznávat realitu a svět fantazie. Děti jsou úžasné v tom, že se umějí ztotožnit s hrdiny příběhů a prožít celý příběh. Učí se rozpoznávat hodnoty dobra a zla a postupně si tvoří vlastní hodnotový žebříček

  4. Čtení pomáhá spisovnému jazyku, správné výslovnosti a artikulaci. Dítě posloucháním pozoruje a naslouchá textu, který mu rodiče předčítají. Začne rozlišovat mezi slovy a větami, tvořit jednoduché větné struktury. Právě období ranného dětství je klíčovým obdobím pro rozvoj předčtenářské gramotnosti.

Tipy na podporu čtení dětem

A právě v měsíci březnu probíhá v knihovnách po celé republice mnoho akcí na podporu čtenářství a pěstování lásky ke knihám. Vyhlašují se čtenáři roku, nejoblíbenější knihy, pořádají se besedy se spisovateli, dílny s ilustrátory. Máte tip, na jaké knižní akci nebudete v březnu chybět? 📚 Sdílejte ho s námi v Agátině hravé poradně📚
 

Druhý život knížkám

Oslavte s námi březen  měsíc knihy přečtením pěkné knihy! A pokud máte doma přečtené knihy, které vám zabírají místo v knihovně a jen se na ně práší, dejte jim druhý život. Jak? Doneste je k nám – pošleme je dál!
 

Jak na to?

  1. Připravte si knížky, které chcete poslat dál.
  2. Zadejte je do objednávky na Restorio.cz
  3. Knížky přineste na jakoukoliv prodejnu Agátina světa. Nemusíte je balit, jen k nim přidejte lístek s číslem objednávky, vaším e-mailem a telefonním číslem.
  4. A je to. Čekejte na výdělek, který vám přijde na váš zadaný účet ihned po obdržení knížek do Restorio.cz – nečekáte na prodej.
Restorio.cz: Druhý život knížkám


Tak co si přečtete s dětmi vy v měsíci březnu?

 

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.