Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Vybíráme první dětské knížky a leporela pro nejmenší

Vybíráme první dětské knížky a leporela pro nejmenší

Čteme s Agátou 28. 2. 2024 2 minuty
Tereza Kotilová
Vybíráte první dětskou knížku a nevíte, jakou pořídit? Taková správně vybraná knížka je pro rozvoj schopností a dovedností malého miminka velice důležitá. Omrkněte naše tipy na černobílá leporela pro miminka, praktické látkové knížky a další dětské knížky, které každému miminku zpestří den.

Látkové knížky pro nejmenší

Víte, jak je to s vývojem zraku u dětí?

Věděli jste, že zrak je po narození vašeho miminka tím nejméně vyvinutým smyslem? Jediné, co umí z počátku rozeznat je světlo a tma. Po pár dnech začíná vnímat předměty ve své bezprostřední blízkosti do 25 centimetrů. Avšak zatím ještě dost rozmazaně. Teprve po šesti týdnech začíná rozeznávat první základní tvary. Když na něj budete mluvit a něco mu ukazovat, bude za vámi otáčet hlavičku a vnímat. V tomto věku miminko dobře reaguje na výrazné barvy jako je červená či oranžová, a to hlavně v kontrastu s černou či bílou. Ve třetím měsíci života začíná vnímat a pamatovat si tváře, které vidí nejčastěji, tedy ty maminky, tatínka a dalších blízkých, které pravidelně vídá. Další měsíce prochází zrak velikým vývojem. Asi tak po půl roce dítě dokáže zaostřit na jakoukoliv vzdálenost a koukat se všemi směry, avšak na úroveň zraku dospělého člověka se přiblíží až kolem šestého roku života. Vývoj zraku je dlouhý a je proto dobré ho od malička podporovat.
 
Textilní knížky pro nejmenší
 

Látkové knížky

Jako první knížka pro miminko je ideální knížka textilní. Takováto knížka se bude miminku skvěle uchopovat a v případě, že mu z ruky upadne při poloze na zádech, nijak ho nezraní. Dnes jsou navíc tyto knížky obohaceny o různé další hmatové či chrastící prvky, které zájem miminka ještě více povzbuzují. Takové malé miminko bude knížku i dost cucat, takže je výhodou, že látkovou knížku jednoduše omyjete či vyperete, abyste obnovili její čistotu.


 

Černobílá leporela

Ať už měkká nebo v pevné vazbě, černobílá leporela jsou ideální první knížkou pro miminka. Často jsou tyto černobílé knížky doplňovány jednou další výraznou barvu – červenou, oranžovou, žlutou, modrou či zelenou, kterou miminka dobře vnímají a tím se pro ně stává ještě zajímavější.


 

Zvukové knížky

Dobrým tipem jsou zvukové knížky, které zabaví snad každé dítě. Existuje mnoho variant od těch, kde se po stisknutí tlačítka ozve zvuk vyobrazeného zvířete, přes ty, co přehrávají celé básničky či písničky, až po ty, které do sebe mají vnořená piana či hrací desky, ze kterých se ozývají různé zvuky. Tyto dětské knížky se zvuky tak skvěle rozvíjejí nejen zrak, ale také hmat a sluch.
 

Hmatové knížky

Další možností, jak zabavit ty nejmenší, jsou knížky s hmatovými prvky, kde jsou na stránkách použity různé materiály, které povzbuzují hmat a lákají malé prstíčky dětiček tyto místa osahávat a více je vnímat.
 

Knížky do vody

Zájem o knížky lze u dětí podporovat i ve vaně, a to formou knížek do vody. Těmto knížkám voda nevadí, ba naopak, některým kouzelným knížkám spíše prospívá a po kontaktu s vodou teprve odkryjí svůj skutečný příběh.

Knížky do vody
 

Knížky s pohyblivými prvky

Jakmile kojenec trochu povyroste v batole, může projevovat zájem o pestřejší a zábavnější knížky. Naším tipem jsou jednoznačně knížky s pohyblivými prvky, kdy se obrázek pohybem nějakým způsobem změní, a tím dítě zaujme.


 

Velkoformátové obrázkové knížky

Pro uvolnění malých dětských prstíčků jsou ideální velkoformátové obrázkové knížky, kde mohou děti hledat různé postavy, zvířátka či jiné prvky, které jim určíte. Tím nejenže uvolní prstíky, ale také procvičí zrak a bystrost. Ta radost, když najdou, co mají, je posléze neskutečná. A jelikož obrázky bývají opravdu pestré a bohaté, je občas hledání velký oříšek.
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.