Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Černobílé kontrastní hračky: Jak správně stimulovat zrak dítěte?

Černobílé kontrastní hračky: Jak správně stimulovat zrak dítěte?

Tipy pro výběr her a hraček 18. 1. 2024 2 minuty
Tereza Kotilová
Zrak je pro člověka jedním z nejdůležitějších smyslů, který se postupně vyvíjí a proměňuje. Zrakem dokonale poznáváme okolní svět. Vnímáme světlo, barvy, tvary a mnoho dalších informací. Správný vývoj zraku můžeme podpořit již od narození. Vybírejte proto první hračky pro miminka takové, které poskytují správné vizuální podněty díky kontrastním barvám.
Černobílé hračky: Jak správně stimulovat zrak dítěte?
 

Zrak novorozence

Oko se začíná vyvíjet už v prenatálním období. Narozené dítě vstupuje do života s fungujícím zrakem, ale ten ještě není úplně vyvinutý. Rozeznává pouze světlo a tmu. "Po narození miminka dokážou svou vůlí ovládat pouze oční svaly, ostatní pohyby jsou zpočátku ovládány vrozenými reflexy. Prvních šest měsíců vidí novorozenci 10 % toho, co standardně vidí dospělý člověk. Rozeznává osoby a předměty pouze do vzdálenosti 25-30 cm a vše vidí v odstínech šedi. Na větší vzdálenost vidí vše rozmazaně jakoby v mlze. Zrak se dítěti postupně vyvíjí, především centrální zraková ostrost, tzv. žlutá skvrna (místo nejostřejšího vidění), prostorové, periferní a barevné vidění.", říká Petra Andělová z Horusoptik

Právě proto je už od narození velmi důležité stimulovat zrak dítěte. Skvělým pomocníkem jsou černobílé kontrastní hračky. "Pokud zrak dítěte dobře stimulujeme, fixuje zrak na jedno místo, čímž se zajistí vývoj žlutých skvrn na totožných místech obou očí. Tím se zajišťuje souměrné postavení očí a pomáhá zabránit vzniku šilhání.", doplňuje Petra.

Doporučujeme zrakový vývoj dítěte pozorovat. Všímejte si, jak vaše dítě sleduje hračku. Jestli při pozorování nenaklání hlavičku, nepřivírá jedno oko či nedívá se pouze jedním okem. Kooperace obou očí a rukou je velmi důležitá, nepodceňujte tuto problematiku a podpořte vývoj zraku vašeho dítěte. 

Proč stimulovat zrak dítěte?

Každé zdravé dítě vidí stejně dobře jako dospělý až kolem jednoho roku. Možná se ptáte, proč je vlastně důležité stimulovat zrak dítěte, když schopnost vidění získá přirozeně. Vizuální podněty nemají pouze pozitivní vliv pro zrak, ale také na rozvoj mozkových buněk. Klíčové jsou první tři roky života dítěte, kdy je schopné přijmout co nejširší spektrum podnětů. A na nás rodičích je, abychom aktivně podpořili tento vývoj.
 

 

Černobílé kontrastní hračky pro miminka

Doporučujeme vybírat první hračky pečlivě. Je důležité, aby splňovaly bezpečnostní kritéria a poskytovaly vizuální podnětyKontrastní hračky, zejména černé a bílé, přitahují pozornost dítěte. Dítě nepotřebuje příliš mnoho vzruchů, nabízejte jednotlivé hračky postupně. Nechte hračku dokonale prozkoumat a až ho přestane zajímat, nabídněte další. Velmi osvědčené jsou hračky značky Mom’s Care. Tyto textilní hračky kombinují nejen vynikající kvalitu a jedinečný design, ale navíc podporují základní smysly a jemnou motoriku dítěte. O tom, že kvalita je klíčovou hodnotou, svědčí i řada významných ocenění.

Kontrastní hračky - jak správně stimulovat zrak dítěte?

Kolekce hraček Mom’s Care nadchne opravdu každé miminko! Spojením jedinečného designu a příjemného materiálu vznikají originální hračky pro nejmenší děti. První hračkou může být roztomilý černobílý muchláček do postýlky, který bude vašemu dítěti dobrý společníkem nejen při usínání. Oblíbená je také první knížka - leporelo se zvířátky, která v sobě skrývá vysoce kontrastní černobílé obrázky a pár zábavných prvků jako např. nerozbitné zrcátko, šustící materiál. Závěsná spirála je praktickou hračkou do kočárku, autosedačky či postýlky. Spirálu jednoduše omotáte a necháte dítě pozorovat jednotlivé hračky v jeho zorném úhlu.


Pokud dáváte raději přednost dětským knížkám typu leporelo s pevnými deskami, tak i takové se dělají v kontrastních barvách. Jsou pak opět ideální pro úplně první prohlížení do rukou vašim nejmenším. Černobílá vysoce kontrastní leporela jsou jednoduchá, ale výrazné obrázky stimulují citlivý rozvíjející se zrak dítěte a poutají jeho pozornost. Malý formát a pevné stránky též napomáhají s vývojem motoriky a koordinací prstíků.


Ať už vyberete černobílou textilní hračku či kontrastní dětské leporelo, uděláte dobře a podpoříte přirozený vývoj vašeho děťátka.

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.