Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Kdy říci pravdu o Ježíškovi?

Kdy říci pravdu o Ježíškovi?

Tipy na vánoční dárky pro děti 18. 12. 2017 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Děti se už nemohou dočkat Štědrého dne, až zazvoní kouzelný zvuk zvonečku a vrhnou se na objevování dárků od Ježíška. Rozbalování dárků doprovází radostné výkřiky "Jůůů, jééé, Ježíšek to věděl, poslal mi dinosaura", nebo naopak velké zklamání "Ježíšek nepřinesl dárek z mého dopisu". Snažíte se sebevíc udržet kouzlo Vánoc a vysvětlujete jim, že Ježíšek musí obdarovat všechny děti a nemůže splnit všechna přání. Dopřáváme jim víru v Ježíška co nejdéle, ale je nám jasné, že dříve či později budeme muset s pravdou ven! Ježíšek dárky nenosí, to rodiče. Kdy je ale ten správný okamžik?

Mám dva malé chlapce, kteří zatím na Ježíška věří. Starší syn (5) je všímavý a už nyní začíná klást otázky: Proč mají v obchodech stejný balící papír jako má Ježíšek? Jak všechny dárky stihne Ježíšek roznést za jeden večer? Zatím ho nechci připravit o krásný pocit, že dárky nosí Ježíšek. Vytvořili jsme si spolu vlastní přístup k Vánocům a Ježíškovi. Ten nosí dárky jen dětem a dospělí si dárky kupují navzájem. Nicméně si sama začínám klást otázky, kdy je vhodné mu říci pravdu. Mám mu neustále lhát a riskovat tím, že ztratím jeho důvěru? Čekat, až mu to někdo řekne, a ještě nešetrnou cestou?

Sama si dobu, kdy jsem přestala věrit, nepamatuji, ale rozhodně nemám žádné trauma z jeho neexistence. Každý rok jsem se na Vánoce těšila, přestože jsem věděla, že dárky kupují rodiče. Vánoční čekání bylo provázeno nekonečným objevováním dárků ve skříních a na Štědrý den jsem stejně byla zvědavá, co se ukrývá pod stromečkem. Mé dětské oči zářily stejně vesele, jako by dárky přinesl Ježíšek.

Optala jsem se Kristýny, zkušené mámy 3 odrostlejších dětí, kdy řekla dětem pravdu a zda jsou děti zklamané, že dárky kupují rodiče. 

"V naší rodině řešíme dvě otázky týkající se Ježíška: kdo nosí dárky a jaké dárky budou pod stromečkem.

Odhalení toho, kdo dárky nosí, bylo vlastně jednoduché. Nejstarší dcera mi v prosinci toho roku, kdy chodila do druhé třídy, sama najednou povídá: "Mami, já už vím, že Ježíšek neexistuje. Celý podzim okolo sebe vidím reklamy na vánoční dárky, takže je jasné, že je kupují rodiče." V takové situaci jsem samozřejmě nemohla zapírat, jen jsem ji poprosila, aby si to nechala pro sebe s ohledem na své dva mladší sourozence. Ti udělali stejné odhalení také v první či druhé třídě, jakmile začali sami dobře číst.

Druhá otázka ale je, co najdeme pod stromečkem, ať už dárky nosí kdokoliv. Od malička jsem dětem říkala, že přát si můžou cokoliv, ale že "Ježíšek" má svou hlavu. Vysněné přání není nákupní seznam. A tak byly roky, kdy se jedno z dětí opravdu poctivě zamyslelo nad tím, co by si skutečně moc přálo (a co už je rozmar navíc), a přání bylo vyslyšeno. Jiný rok ten, kdo do dopisu Ježíškovi napsal bez rozmyslu všechno, co ho v danou chvíli napadlo, byl trochu zklamaný. Teď už jsou děti velcí školáci, je jim 9, 11 a 13 let. Vědí, jak je to s nošením dárků. Ale stále držíme tajemství jejich výběru. Každý rok máme malý rituál s koledami a svíčkami a dáváme dopisy Ježíškovi za okno. O tom, co v nich bylo, nemluvíme. Až po Štědrém dnu děti samy komentují (chtějí-li), co dostaly a co jim Ježíšek nepřinesl. Často dojdou samy k moudrému závěru, jako například ten rok, kdy trochu přehnaly seznam přání - že méně je někdy více." 

Domníváte-li se, že dítě má pochybnosti o existenci Ježíška, zjistěte je velmi opatrně a nenápadně. Může se z počátku jednat o pouhou zvědavost, ale víra v něj zůstává. Až přijde na věc, sedněte si společně a v klidu si popovídejte o příběhu narození Ježíška. Vyprávějte příběh jako pohádku, aby Vánoce byly tajemnější a kouzelnější. Zdůrazněte, že na počest jeho narození si lidé dávají dárky, aby ukázali navzájem svou lásku. Seznamte je s vánoční tradicí, kterou si zamilují a budou jednoho dne předávat dále. Pomoci vám může třeba krásná knížka Ježíšek, která vypráví o vánočních zvycích, které narození Jezulátka provázejí. Budete sami překvapeni, kolik zajímavostí se dozvíte. 

Pokud máte děti, které už nevěří na Ježíška, nemusí to znamenat ztrátu kouzla vánočních svátků. Příjemnou atmosféru můžete vytvořit společným pečením cukroví, sestavením betlému, zpíváním koled, ozdobením stromečku, seznamováním s lidovými tradicemi jako např. lití olova, pouštěním lodiček nebo rozkrojením jablíčka. Můžete je také zapojit do procesu balení dárků pro své nejbližší a kamarády. Pokud jste si oblíbili francouzskou značku Djeco, stejně jako my, vyzkoušejte dekorační sadu na balení dárků. Uvidíte, že společně prožijete nezapomenutelné chvíle a spoustu legrace. Navíc děti vnesou do činnosti kreativní nápady a výsledek bude působivý!  

Ať vaše děti věří v Ježíška nebo ne, Vánoce jsou nejkrásnější svátky, kdy má být rodina pohromadě. Rozzářené dětské oči, vůně jehličí a rozsvícený stromeček, dárečky, klid, pohoda a nekončená doba, než zazvoní zvoneček, vyvolávají v každém z nás zvláštní pocit a vrací nás zpět do dětství. Dopřejte tento čarovný a tajemný pocit z Vánoc i svým dětem.

Vždyť Vánoce, čas zázraků a kouzel, jsou nejhezčí v dětství.

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-