Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Do školky bez slziček? Jde to!

Do školky bez slziček? Jde to!

Rozvíjíme předškoláky 21. 8. 2018 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Nástup do školky je důležitým mezníkem v životě každého dítěte. Končí období, kdy bylo denně s rodiči, nastává období odloučení na několik hodin denně. Maminky se většinou vrací zpět do zaměstnání a dítě bude trávit čas ve školce. Je pochopitelné, že vzájemné odloučení vás může děsit, ale je to další krok vedoucí k osamostatňování dítěte. Možná se to neobejde bez slziček, ale společnými silami to zvládnete. Přinášíme vám několik tipů a rad, které mohou pomoci.

8 tipů, jak ulehčit první dny ve školce

Nástup do školky by něměl být strestujícím a nejistým skokem do neznáma. Malé dítě totiž netuší, co ho ve školce čeká. Dozví se pouze informace od nás, rodičů. Důležité tedy je, abychom dítě na školku pozitivně naladili. Každý rodič si přeci přeje, aby nástup do školky proběhl hladce a dítě chodilo do školky s úsměvem. Připravili jsme pro vás několik rodičovských tipů, které pomohly i nám: 
  1. Velmi důležitý je váš osobní pocit. Pokud dítě vycítí nejistotu z vás, bude také pochybovat. Musíte být sami přesvědčeni, že školka bude pro vaše dítě přínosem. 
  2. Povídejte si společně o školce. Vysvětlete dětem, jak to ve školce chodí, co se tam dělá a co nového se tam naučí. Řekněte jim, že poznají mnoho nových kamarádů, s kterými zažijí spoustu legrace, budou si hrát, vyzkouší hračky.
  3. Ukažte dětem školku, do které bude chodit. Můžete ji navštívit v rámci dnů otevřených dveří, kde mají děti možnost nasát atmosféru školky.
  4. Připravte dítě na odloučení, které je nejčastější příčinou dětských slziček. Dítě má obavy, že si pro něj nepřijdete. Proto nikdy neutíkejte ze školky bez rozloučení. Nástup do školky by neměl být prvním okamžikem, kdy je dítě odděleno od rodičů. Kristýna doporučuje předem vyzkoušet hlídání v blízkém rodinném či dětském centru, aby si dítě zvykalo na krátkodobé odloučení. Komunikace s vrstevníky a nové možnosti hraní a poznávání jsou pro něj také skvělou zkušeností, na kterou můžete ve společné přípravě na školku navázat. 
  5. Veďte děti k samostatnosti ve stravování, hygieně a oblékání. Ve školce se bude cítit sebejistěji a klidněji. 
  6. Velký význam mají rituály! Zaveďte jednoduchý scénář, který budete dodržovat. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete, např. po obědě, po svačině. 
  7. Zvyšujte sebedůvěru dítěte. Ujistěte ho, že to zvládne a že mu věříte. Dítě by mělo mít ke školce kladný vztah. Proto nikdy dítě školkou nestrašte.
  8. Oceňujte dítě, když něco zvládne, Pochvalte ho za zvládnutý den ve školce, pozitivně jej motivujte. Nedoporučujeme však odměňovat dárky - děti si rády zvykají! 

Tip: Nikdy neříkejte dětem "Opravdu nemusíš být smutný.", "Podívej se na kamaráda, jak je šikovný!", "Kluci nepláčou, tak toho nech.", "Nezlob nebo tě tady nechám.". V dětech vyvoláte především pocit nejistoty a snížíte tím jejich sebevědomí. 


Někteří rodiče kladou na děti příliš vysoké nároky před nástupem do školky, jiní je podceňují. Kladete si otázku, co by mělo vaše dítě umět? Přečtěte si náš článek, který vás seznámí se základními dovednostmi, který má dítě zvládnout před nástupem do školky.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-