Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Poprvé do školky: 10 dovedností, které dítěti pomohou při nástupu do školky

Poprvé do školky: 10 dovedností, které dítěti pomohou při nástupu do školky

Rozvíjíme předškoláky 10. 8. 2023 2 minuty
Tereza Kotilová
Půjde letos vaše dítě poprvé do mateřské školky a vy hledáte možnosti, jak mu nástup do nového prostředí co nejvíce usnadnit? Základem jsou určité osvojené dovednosti, díky kterým se dítě bude cítit sebejistě a dokáže se tak ve školce lépe adaptovat. Co by tedy bylo dobré, aby dítě před nástupem do školky zvládalo?

Poprvé do školky: 10 dovedností, které by dítě mělo ovládat

1. Komunikovat

Pozdravit, poprosit, poděkovat, rozloučit se a říct si, co potřebuje, co se mu líbí či nelíbí. Také znát své jméno a příjmení.

2. Poznat svou přidělenou značku

Pod touto značkou nalezne ve školce své věci a pomůcky. Často jde o dobře rozeznatelný obrázek – houba, beruška, sluníčko, autíčko, kočička.

3. Obléct se a svléknout se

Dítě by si mělo umět obléknout a svléknout jednoduché díly oblečení. Za nás proto doporučujeme dítěti do školky dávat volnější oděvy, se kterým jde oblékání i svlékání mnohem snáz. Taková mikina na zip je super volba.

4. Obout si a zout bačkůrky

AGÁTIN TIP pro poznání pravé a levé boty: Vezměte samolepku nějakého zvířátka a rozstřihněte ji napůl. Každou část samolepky nalepte do botičky oboustrannou lepicí páskou a dítě bude vědět, že musí spojit dvě půlky obrázku dohromady, aby vznikl celek, a tak si správně připraví a obuje své bačkůrky. Obrázek můžete pro oživení pravidelně měnit. Nebo zkuste použít fixy na textil a třeba do každé boty namalovat půlku srdíčka.

5. Rozpoznat své oblečení

Doporučujeme oblečení, batůžek i botičky podepsat fixem na textil, použít nažehlovačku, razítka na textil či vyšít nějaké poznávací znamení. Oblečení do školky ideálně připravujte večer společně. Děti to nejen baví, ale také si lépe zapamatují, jaké oblečení si na sebe daný den berou.

6. Říct si paní učitelce o potřebu WC

Včas dojít za paní učitelkou a říct si o malou či velkou potřebu WC, nebo si dojít na záchod samostatně.
 

7. Umýt si ruce mýdlem

Umýt si ruce mýdlem vždy po příchodu do školky zvenku, po použití toalety a před každým jídlem. Posléze si je osušit do svého ručníku.

8. Samostatně se vysmrkat

Což znamená i mít vždy po ruce papírový či látkový kapesníček.

9. Najíst se lžící a pít z hrnku

Pokud volíte školku celodenní včetně obědů, mělo by dítě již umět používat lžíci či vidličku. Najíst se v klidu a s ohledem na pořádek. Posléze jídlo zapít z hrnečku a odnést po sobě nádobí.
 

10. Uklidit si po sobě hračky na své místo

Pokud si dítě s určitou hračkou dohraje, mělo by ji umět uklidit tam, kde si jí vypůjčilo a udržovat po sobě pořádek.
 
10 dovedností, které by dítě mělo umět při nástupu do školky
 

Tak co? Kolik z výše zmíněných dovedností už vaše dítě ovládá levou zadní? Určitě je jich už několik, což je skvělá zpráva. No a ty zbylé se hladce naučí, co nevidět. Každé dítě je jiné, má jiné tempo a jiný styl učení. Buďte tedy v klidu, protože i to, co se ho snažíte již nějakou dobu naučit, může raz dva okoukat od svého nového kamaráda hned první den ve školce.

Pokud chcete ještě před startem školky výše zmíněné dovednosti trochu potrénovat, mohou vám pomoci některé dětské knížky, které máme v nabídce. Skvělá je knížka Nechci do školky! Kniha je užitečná k poznávání a popsání strachů, které děti ze školky mohou mít. Ilustrace jsou velice zábavné a když si o nich i vtipně popovídáte, děti už nebudou mít důvod se školky bát a místo "maminko, já nechci školky" ráno uslyšíte už je "hurá do školky".

Vysvětlení školky také můžete každý večer před spaním připodobnit světu zvířátek s pohádkovou knihou Lesní školka. Dítě by díky ní školku mohlo lépe pochopit a skrze roztomilé ilustrace se zvířátky jí tak přijmout jako místo, kde se odehrává spousta dobrodružství a zábavy.

Knížka Lesní školka

Nebo si společně projděte skvělou knížku Timovy tipy: První den ve školce, která obsahuje rady, jak se na první dny ve školce dobře připravit.


A co je v neposlední řadě důležité před nástupem do školky? Pořídit si veselý dětský batůžek, který bude tím nejlepším společníkem i na pochmurnější dny. Vaše dítě v něm totiž vždy najde to, co jste si společně do školky zabalili.
 

Máte stále obavy, jestli vaše dítě zvládne nástup do školky bez problémů? A bojíte se, že první odloučení bude doprovázet pláč? Ulehčete dětem nástup do školky a buďte připraveni. V našem dalším článku jsme vám sepsali 9 tipů, jak zvládnout nástup dítěte do školky bez slziček.

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.