Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Stavebnice, která nestárne. To je Merkur!

Stavebnice, která nestárne. To je Merkur!

Tipy pro výběr her a hraček 1. 10. 2023 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Také byste u prarodičů na půdě našli legendární stavebnici Merkur? Tato česká tradiční stavebnice zaujme nejen děti, ale i rodiče, kteří rádi zavzpomínají na své dětství. Vznikla před 100 lety a stále dokáže vykouzlit úsměv na tváři. V době dětství našich rodičů a prarodičů byla splněným vánočním přáním každého malého technika. Co je na stavebnici tak jedinečného, že se předává z generace na generaci?

Stavebnice, která nestárne, to je Merkur

Stavebnice Merkur je tu s námi přes 100 let

Než otevřeme krabici Merkur, podíváme se na její historii. Tato legendární stavebnice je tu s námi již přes neuvěřitelných 100 let a těší se stále velké oblibě. Příběh značky Merkur začal v roce 1920, kdy pan Jaroslav Vancl vynalezl stavebnici Inventor v Polici nad Metují. Tato stavebnice se neosvědčila, neobsahovala šroubky ani matice – byla velmi jednoduchá. V roce 1925 představil nový konstrukční systém "šroubky a matičky", který se zachoval dodnes a tento systém známe jako stavebnice pod názvem Merkur. Stavebnice sklízela velký úspěch a žádala si rozšíření. Přibyly modely budov, elektronické modely nebo oblíbené vláčky. V 90. letech převzal společnost Merkur Toys podnikatel Jaromír Kříž, který produkci oživil. Začal vyrábět také výukové sady, parní stroje či dětská vozítka a nářadí. O jedinečnosti této stavebnice svědčí i to, že se stala učební pomůckou a také se dostala na poštovní známku. 

Nesmrtelná stavebnice Merkur

"Současné stavebnice nabízejí mnohem více než jen šrouby a matičky. Fenoménem dnešní doby je bezesporu elektronika a není žádným tajemstvím, že tyto prvky děti přitahují. V nabídce najdete tedy i modely, které seznamují děti s principem robotiky a umělé inteligence.", říká Radko Kříž, jednatel společnosti Merkur Toys. Ke stému výročí představila zbrusu novou stavebnici Merkur M2020, která byla inspirována legendárním modelem č. 202 z 60. let 20. století. Stavebnice obsahuje 755 dílů a postavíte z ní modely od těch nejjednodušších po složitější. 

 

Plíšky, šroubky, matičky  to je Merkur!

Kovové plíšky s otvory, šroubky a matičky nadchnou každého chlapce ale i nejednu dívku. Na těchto součástkách je založena konstrukční stavebnice Merkur. Postavíte z ní nepřeberné množství modelů. Můžete postupovat podle přiloženého návodu nebo podle vlastní fantazie. Děti si vybudují svůj vlastní svět, a navíc si při tvoření rozvíjí manuální zručnost a prostorovou představivost.  
 
Nesmrtelná stavebnice Merkur

Každá sada obsahuje základní sestavu dílů, jako jsou malá kola, pneumatiky, pásky, oblouky, atd. včetně matiček a šroubků. Podle návodu pak můžete postavit např. jeřáb, auto, traktor, židli atd. Stačí trocha fantazie a můžete jezdit vlastnoručně sestaveným vozem, vytvořit raketoplán a poslat ho do vesmíru.

Nesmrtelná stavebnice Merkur
 

Věděli jste, že?

Stavebnice Merkur má také vědecký přínos. Otto Wichterle, český významný vědec v oboru chemie, si půjčil od svých synů stavebnici Merkur. Výsledkem jeho hrátek se šroubky a maticemi byl první stroj na odlévání měkkých nitroočních čoček. Díky jeho vědeckému experimentu a stavebnici Merkur se dnes mnoho lidí na svět lépe dívá! Tento stroj můžete nalézt v muzeum Merkur v Polici na Metují.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.