Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Tipy na knihy pod stromeček pro děti každého věku

Tipy na knihy pod stromeček pro děti každého věku

Čteme s Agátou 5. 12. 2023 4 minuty
Kristýna Křížová
Pod stromeček kniha rozhodně patří! Nejen jedna. Slýcháváme, že dnešní děti málo čtou a dávají přednost tabletům, mobilům a počítačům. Opravdu je knihy nezajímají? Děti potřebují čtenářské vzory. Pokud vidí rodiče číst a zajímat se o knihy, vytvoří si ke knihám a ke čtení pozitivní vztah už od dětství. Vidí vás děti častěji číst knihu nebo číst si zprávy na mobilu? Utečte z digitálního světa a čtěte si s dětmi – jsou to nezapomenutelné chvíle.

Kniha jako ideální vánoční dárek
 
3 hlavní důvody, proč číst dětem...

Lásku ke knihám se děti učí už ve velmi raném věku, kdy dítě ještě viditelně na čtení nereaguje. Postupem času se jeho účast bude zvyšovat a zjistíte, že čtení má mnoho přínosů.

  1. Děti milují, když se jim rodiče věnují. Při čtení vytváříte pevné pouto mezi vámi.
  2. Pomáháte dítěti rozvíjet jeho komunikační dovednosti. Vzpomeňte si, kolikrát vás žádalo dítě číst jednu knihu neustále dokola. Opakováním se rozšiřuje slovní zásoba a zároveň trénuje soustředění a paměť
  3. Knihy hrají důležitou roli v dětské fantazii a představivosti. Díky nim se jeden večer ocitnou v Alenčině kouzelném světě a další večer se vydají za zvířátky do pohádky. Každý večer se mohou stát někým jiným, být na jiném místě.

Vybrali jsme pro vás ty nejkrásnější dětské knihy rozdělené do čtyř kategorií podle věku. 

Čteme dětem

Tipy na knížky pro nejmenší

Nechte vaše nejmenší objevovat svět v krásně ilustrovaných leporelech s prvky Montessori od nakladatelství Svojtka&Co. MINIpedie Objevujeme svět! mají pevnou vazbu a otočné nebo posuvné prvky. Děti je mají rády, zároveň mohou při prohlížení a pojmenovávání procvičit i jemnou motoriku. Každá kniha obsahuje 10 stran a 5 interaktivních prvků ke zkoumání.

Leporelo Objevujeme svět! Před spaním, ve které mohou děti poznávat činnosti, které je dobré dělat před spaním. Co si před spaním přečteme? A co dětem dá maminka na dobrou noc? Stačí jen vložit prstík do správného otvoru, lehce posunout nebo otočit ve směru šipky a hned bude váš malý objevitel nebo objevitelka znát odpovědi. Oblíbené je také leporelo Objevujeme svět! 5 smyslů. díky kterému mohou i malé děti poznat svých pět smyslů. Díky čemu vidíme? Čím ochutnáváme? Co je to sluch a co hmat? Stačí jen vložit prstík do správného otvoru a lehce vysunout, zatáhnout nebo otočit ve směru šipky a hned bude váš malý objevitel znát odpovědi. Pestrobarevné ilustrace s pohyblivými prvky nejenže zabaví, ale hlavně rozšiřují slovní zásobu dítěte.

Tipy na knížky pro nejmenší
  

Pohádky na dobrou noc

Do postele se musí s pohádkou. A ideálně každý večer s jinou! Krátké pohádkové příběhy Pohádky pod polštář jsou plné fantazie, která se prolíná do reálného světa dětí. Pohádky děti baví, pomáhají jim rozvíjet představivost a zároveň jim otevírají oči při uvažování o tom, co je dobré a co špatné. 

Velmi oblíbenou knížkou je interaktivní mluvící kniha Kouzelné čtení – Pohádky na dobrou noc od Albi. Toto kouzelné čtení je určeno pro děti od 2 do 6 let a přináší osm pohádek pro nejmenší. Pohádky si děti mohou nejen poslechnout, ale samy si je podle obrázků zkusit převyprávět. V knížce nechybí jednoduchý kvíz na ověření jejich znalostí. K této knížce je potřeba vlastnit Albi tužku, která není součástí balení.

Do třetice vám mile rádi doporučíme Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši.  Jde o laskavé příběhy, díky kterým děti porozumí vlastním emocím. Každý z nás má ve své duši kouzelnou perlu – a nikdo ji neumí objevit tak dobře jako víla Mušlenka. Přeštěte si celou recenzi na tuto kouzelnou knížku, ať sami zjistíte, že je opravdu úžasná.

Předškoláci čtou

Humorný příběh Kosprd a Telecí se těší velké oblibě předškoláků. Kniha, jejíž název zní poněkud divně, získala ocenění nakladatelství Albatros o nejlepší původní českou prózu (2012), nominaci na Magnesia litera (2014) a první místo na Zlaté stuze (2014). Malý chlapec Kosprd velmi rád pomáhá tatínkovi v dílně, ale jednoho dne je poslán do školky. Rozhodnutí rodičů se mu moc nelíbí a tak je jeho nástup provázen slzami, vztekem a lítostí. Tím příběh teprve začíná. Ve školce Kosprd potkává zkušenou předškolačku se stejně podivným příjmením Telecí. Stává se z nich nerozlučná dvojice, která vymýšlí a provádí spoustu neuvážených nápadů a příběh vrcholí útěkem ze školky.

Skvělá je také kniha Modrá hodina od Alžběty Dvořákové, která vypráví dobrodružný, napínavý a fantazijní příběh sourozenců na prázdninách. K dědečkovi přijíždí Martin a Eliška. Hned první večer začnou tušit, že to nebudou obyčejné prázdniny. Na dědečkově půdě totiž bydlí netopýři se svými mláďátky! Velmi brzy zjistí, že netopýři nejsou jediní obyvatelé dědečkovi půdy. Je tam s nimi živé, malé dráče, které si rádo pochutná na křížalách, houbách, malinách a dokonce pije netopýří mléko nebo dědovo pivo. Malému dráčeti je pouze měsíc, ale dokáže mluvit lidskou řečí, létat a plivat oheň. Takže to správné dobrodružství s dědečkem, netopýry a draky může začít!! Pohádka Alžběty Dvořákové je doplněna krásnými ilustracemi od Lucie Dvořákové. 

Starší předškoláky nadchne kniha o Lapuťák a kapitán Adorabl z pera oblíbeného autora Dominika Landsmana, která je plná humoru pro děti a jejich rodiče. Kniha je doplněna krásnými ilustracemi, což zaručuje, že se bude dětem líbit a bude se jim dobře číst. Chlapec Čeněk jede s rodiči k moři, kde se setká s kapitánem Adorablem lovcem odměn a zvláštních tvorů. Adorable pluje na své lodi po celém Sedmimoří, pohádkovém světě plném ostrovů. Kniha je plná příběhů, odvahy a dobrodružství.

Knihy pro malé školáky

Kniha, Medvěd Wrr Zachraň knižní svět!, od Jaromíra Štejnara a Michala Širokého je přesně taková jaká má být. Absolutně vás pohltí! V továrně na knihy jeden nešikovný poštuvní holub otevřel knihu, kterou neměl, a routekli se mu z ní piráti. Zmocnili se stroje na výrobu knih a úplně všechny příběhy se převtátili na ruby. Piráti chějí získat moc a podmanit si tak celý knižní svět! Dokáže ho medvěd Wrr zachránit?    

Medvěd Wrr Zachraň knižní svět!

Knížka Anička na horách autorky Ivany Peroutkové, která volně navazuje na předcházející příběhy. Tentokrát se odehrává o jarních prázdninách. Vlastně spíš zimních, je totiž teprve únor. Anička vyráží s kamarádkami na strýčkovu chalupu do Jizerských hor, kde je spousta sněhu. Nečekaně za nimi přijíždí spolužačka Katka, která je nafoukaná, protivná a nic jí nebaví. Za svou protivnost vlastně nemůže, má totiž pubertu. Společně si užíjí legraci na sjezdovce, projedou se na strejdových kobylkách, vyrobí si masky na karneval, zajdou do sauny a na konec se i s protivnou Katkou smíří.
Knížka Anička na horách Knížka Anička na horách

Beletrie pro starší

Foglarovky - to jsou kniky, které ovlivnili několik generací dětí. Možná vy sami jste je s napětím hltali každý večer pod dekou s rozsvícenou baterkou i po nařízené večerce. Nakladatelství Albatros se ujalo nových vydání Foglarových nejznámnějších knih, které budou svou ilustrací aktraktivní i pro současnou generaci. Na pultech Agátina světa najdete např. úspěšné romány Hoši od Bobří řeky, Strach nad bobří řekou či Dobrodružství v Zemi nikoho. Knihy nabízejí moderní design, ale stále v sobě uchovávají kouzlo minulosti, a především krásné ilustrace.

Beletrie pro starší: Jaroslav Foglar - Tajemná Řásnovka

Děti se mohou těšit na příběhy party kluků, kteří zažívají různé veselé a dobrodružné příhody. Věříme, že knihy si získají i dnešní generaci dětských čtenářů. A vy, rodiče, jistě rádi zavzpomínáte po letech na dobrodružství, které jste prožívali s foglarovkami.  

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.