Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak vyrobit hmyzí hotel?

Jak vyrobit hmyzí hotel?

Tvoření a vyrábění 6. 4. 2024 4 minuty
Kateřina Hrubešová
Věděli jste, že existuje mnoho užitečného hmyzu, který pro svou zahradu potřebujete? Určitý druh hmyzu nám totiž pomáhá nejen s opylováním ovocných stromů, keřů a květin, ale také bojuje proti otravným škůdcům. A to bez postřiků a ekologicky. Užitečného hmyzu v přírodě výrazně ubývá. Přispět k jeho záchraně můžete velmi snadno, a to tak, že si postavíte na zahradě hmyzí hotel. Hmyzí nájemníci vám budou vděční a vy uvidíte, jak vaše zahrada rázem rozkvete. Další výhodou hmyzích domečků je možnost pozorování hmyzu společně s dětmi. Dospělí i děti se díky tomu mohou naučit mnoho zajímavého o přírodě a koloběhu života.
Jak vyrobit hmyzí hotel?

Výroba hmyzího hotelu je velice snadná a zábavná. Ideálním materiálem pro výrobu je dřevo a jako výplň využijete klacíky, slámu, seno, či staré cihličky. Netroufáte si na výrobu bez pomoci? Pak pro vás máme řešení. Využijte jedné z našich tvořivých sad, které vám práci velice usnadní.


Nejdříve se podívejte na zahradu a rozmyslete si, kam chcete domeček umístit. Jak velký může být? Chcete ho zavěsit nebo spíše postavit? Určitě budete chtít s dětmi pozorovat broučky jako jsou třeba berušky, zlatoočka, slunéčka, včelky samotářky, čmeláci či zlatěnky. Zvolte takové místo, kde je budete moct pozorovat, ale zároveň jim dopřejete dostatek klidu.
 

Jak na výrobu hmyzího hotelu HABA

Filípek a Adámek společně se svým tatínkem pro vás připravili pracovní postup k tvořivé sadě hmyzího domečku od německé značky HABA.
 
Jako většina z nás, ani my moc nečteme návody. Je to snadné, to přeci zvládne každý. Nezačali jsme úplně ideálně, a tak se nakonec kluci na těch pár obrázků podívali, pokrčili rameny a začali znovu. Takže náš tip hned v začátku: dříve, než-li začnete, podívejte se do přiloženého návodu.
Jak na výrobu hmyzího domečku HABA

Krok 1

Výrobu hmyzího domečku začneme jeho zadní stěnou, kterou vytvoříme z dřevěné desky ve tvaru trojúhelníku.  Na desce jsou předvrtané dírky, do kterých upevněte tři kolíky (také ve tvaru trojúhelníku) pomocí šroubováku nebo aku vrtačky. Šroubky jsou součástí balení. Budeme potřebovat také tři.

Tip: Použijete-li aku vrtačku jako my, netlačte příliš proti materiálu.
 
Jak na výrobu hmyzího domečku HABA
 

Krok 2

Poté se můžeme pustit do výroby střechy ze dvou stejně dlouhých dřevěných desek, které připevníme na dvě protilehlé strany trojúhelníkové základny. Obě desky mají horní část zkosenou tak, aby stříška doléhala k trojúhelníkové základně celou plochou. Zkosené strany tvoří vrchol střechy. Desku s obrázkem loga Terra Kids umístěte na levou stranu krmítka a pod ní umístěte druhou desku tak, aby zkosená strana byla pod ní.
 

Krok 3

Nyní si uděláme dno hmyzího domečku. Použijeme k tomu prkénko dlouhé 22,5 cm a široké 11,5 cm. Pomocí čtyř šroubků upevníme prkénko na dva trojúhelníkové kolíky.
 

Krok 4

Z kovového plíšku uděláme ještě malou stříšku, která bude chránit hmyzí hotel před deštěm. Připravíme si kovový plíšek, na kterém máme čtyři předvrtané otvory. Nejdříve upevněte stříšku dvěma vruty na vrcholu střechy. Lehce ohněte materiál tak, abyste nyní mohli sešroubovat i druhou stranu zbylýma dvěma vruty. Nakonec sundejte z kovové stříšky ochrannou fólii. 

Jak na výrobu hmyzího domečku HABA

Krok 5

Zbývá nám ještě připevnit tyč na zadní stranu krmítka a upevnit ji čtyřmi vruty. Budeme potřebovat dvě dřevěná prkénka o velikosti 20x4 cm. Na každém prkénku jsou předvrtané tři dírky. Umístěte prkénka proti sobě na zadní část hmyzího domečku tak, abyste měli na zádech domečku čtyři vruty. Zbylé dva slouží k upevnění na strom nebo jiné místo, které zvolíte.
 

Krok 6

A teď zbývá jen výplň pro hmyzí domeček. Tvořivá sada Terra Kids obsahuje dřívka, která mají otvory pro hmyz. Tahle část děti bavila nejvíce. Zasuňte všechny dřívka do domečku tak, abyste předvrtané otvory měli v otevřené přední straně domečku. 
 
Jak na výrobu hmyzího domečku HABA

Tip: Nebojte se do výroby domečku zapojit i mladší děti, rozhodně se nudit nebudou. Dřívka pro výplň totiž posloužila skvěle i jako zábava pro děti při tvoření. Stavěli z nich různé stavby, jako jsou komíny, domky či věže.
 
Jak na výrobu hmyzího domečku HABA
 
Hmyzí domeček je hotový a můžeme ho umístit na zahradu. A pozorování jarní přírody může začít! Doufáme, že jsme vás inspirovali a budeme rádi, když nám zašlete fotku vašeho hmyzího domečku. Nezapomeňte takhle při jaru vybavit své dobrodruhy nepostradatelnou výbavou do přírody, ať je to pozorování plnohodnotné.


V Agátině světě máme pro vás také zajímavé knihy o přírodě, které vaše děti pohltí a vyvolají v nich zvědavost. Prozkoumejte svět hmyzu s námi!


 

Životnost hmyzího hotelu

Vrtá vám hlavou, jak takový hmyzí domeček dlouho vydrží? Tak dlouho, jak budete vy sami chtít. Pravidelně kontrolujte jeho stav, aby nezačal plesnivět či jej nenapadli škůdci. Přibližně jednou za rok vyměňte výplň. Nemějte obavy, že nemáte náhradní dřívka k hmyzímu hotelu Terra Kids. Fantazii se meze nekladou a můžete svůj domeček vyplnit jakýmkoliv přírodním materiálem, který najdete při procházce v lese. Šišky, klacíky, seno, mech, větvičky, bukvice, prázdné makovice a další přírodní materiály udělají váš domeček jedinečný. Dobře poslouží i polínka, do kterých vyvrtejte malé tunýlky hluboké cca 3 až 10 cm. Čím více druhů výplně, tím více druhů hmyzu přilákáte. Nedávejte do domečku žádné plasty a odolejte pokušení hmyzí domeček natřít barvou nebo lakem. Tím hmyz jen odradíte. 
 
Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.