Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahví

Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahví

Tipy pro rodiče školáků 21. 4. 2023 3 minuty
Tereza Kotilová
I mezi školními aktovkami si přijdou na své ti, kteří preferují ekologicky šetrný přístup k životu. Věděli jste, že školní batohy německé značky Ergobag jsou zdravotně nezávadné a ze 100 % vyrobeny recyklací PET lahví? Přeměna plastového odpadu na nový produkt pozitivně přispívá k ochraně životního prostředí. Pokud tedy při výběru školního batohu myslíte nejen na zdraví vašeho dítěte, ale i na přírodu, je vaše volba jasná.

Německá značka Ergobag vznikla v roce 2009 a brzy se stala velmi oblíbenou na domácím trhu. Postupně pronikla do řady evropských zemí, včetně České republiky, kde si vede velice dobře. K úspěchu značky přispívá nejen kvalita školních tašek, ale i to, že vznikají na základě šetrnosti k přírodě.

Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahví

Udržitelnost je pro Ergobag více než jen slovo

Co se vlastně stane s prázdnými PET lahvemi? V Německu bezproblémově funguje depozitní (zálohový) systém na PET lahve. Lidé vracejí prázdné PET lahve zpět do obchodů, které se potom rozdrtí a zpracují. V zemích bez depozitního systému však skončí více než polovina veškerého plastu na ulicích nebo dokonce v moři! Firmě Ergobag velmi záleží na životním prostředí, a proto zodpovědně přistupuje i k jeho ochraně. Ve výrobním procesu školních batohů používají výhradně materiály vyrobené z recyklovaných PET lahví.  

Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahvíZdroj: Fotografie od uživatele Lucien Wanda ze služby Pexels
 

Proměna PET lahví ve školní batoh Ergobag

Proměna PET lahví ve školní batoh Ergobag

1. Třídění a recyklace PET lahví

Prázdné PET lahve se vytřídí a svezou na třídící linku, kde dochází k tzv. dotřiďování plastů. Z hlediska recyklace a dalšího zpracování jsou plasty roztříděny dle barev. Čiré PET lahve jsou předány k recyklaci. 

2. Drcení PET lahví a odstranění nečistot

Čiré lahve se drtí ve vodních drtičích a perou se několikrát v horké vodě, aby se zbavily nečistot. PET lahve se přemění na stejně čiré vločky.

3. Tepelné roztavení PET lahví

Proprané vločky se roztaví a důsledně promíchají. Vzniklá tavenina je tvořena hustými vlákny, které jsou následně rozřezány na 3mm pelety.

4. Textilní vlákno

PET pelety se znovu zahřejí na teplotu okolo 200 °C ve speciálních strojích a vytlačí se tryskami, kde z nich vzniká syntetické vlákno. Tyto dlouhá vlákna se namotávají na cívku a předají se do tkalcovny.

5. Tkalcovna a tiskárna

Tkalcovna
Navinutá vlákna se zpracovávají v tkalcovně. Spojováním vznikne bílá plošná textilie. 

Tiskárna
Plošná textilie se potiskne po celé délce a oboustranně je potažena speciální ochrannou látkou, která dodá materiálu voděodolnou povrchovou úpravu.
 

6. Finální produkt

Střih
Textilie se poté nastříhá podle vzoru. Tyto vzory jsou navrženy tak, aby byl materiál využíván efektivně. K polstrování nepoužíváme žádné použitelné kousky textilie.

Šití
Nastříhané jednotlivé kusy se sešijí dle návrhu. Tím vzniká finální produkt - ekologický školní batoh ERGOBAG!

Ergobag v zelených číslech

Ergobag v zelených číslech
 

Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Recyklací PET lahví na textilní vlákno se odpad proměňuje v něco nového. Značka Ergobag snižuje spotřebu neobnovitelných zdrojů tak, že redukují hmotnost obalů a využívají recyklovaný materiál na výrobu školních batohů. Kladou na recyklaci plastů stále větší důraz a kontrolují, aby se prázdné PET lahve ze západních zemí neexportovaly do asijských. To by negativně ovlivnilo životní prostředí.

Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Efektivní využívání zdrojů při výrobě

Dodavatelé materiálů a popruhů značky Ergobag jsou označeni certifikátem bluesign®, který dokládá, že použité suroviny jsou ekologické a nezávadné. Výrobky Ergobag jsou zpracovávány s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Textilie a materiály použité pro výrobu jsou vysoce odolné a stálé.

Bez použití toxických nebo znečišťujících látek

Veškeré použité materiály na batozích Ergobag neobsahují toxická změkčovadla (ftaláty) nebo PAKs (polycyklické aromatické uhlovodíky). Certifikace materiálů jsou pravidelně kontrolovány na základě osobního kontaktu s dodavateli, kteří dokládají potvrzení a certifikační listiny nezávislých zkušebních ústavů. 

Etické pracovní podmínky

Ergobag je členem Nadace Fair Wear Foundation a dohlíží tak na standardy bezpečnosti při práci u svých dodavatelů, na dodržování spravedlivých mezd pro zaměstnance. Kvalita, bezpečnost a poctivost jsou jejími nejvyššími prioritami.Omrkněte novou kolekci Ergobag 2023 a vyberte si ten svůj školní batoh, který respektuje zdravá dětská záda a je zároveň vyroben s ohledem na přírodu.

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.