Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog 7 tipů, jak motivovat děti ke čtení

7 tipů, jak motivovat děti ke čtení

Čteme s Agátou 9. 3. 2024 3 minuty
Tereza Kotilová
Děti, které rády čtou, lépe zvládají gramatiku, mívají lepší písemný projev, větší představivost a slovní zásobu. Co ale dělat, když se dětem do čtení nechce? Přinášíme vám 7 tipů, jak u dětí probudit motivaci ke čtení.

Jak motivovat děti ke čtení?

Předně je třeba si říci, že dogmata neexistují ani v otázce čtenářství. Desítky přečtených knížek nejsou automatickou garancí dobrého prospěchu, natož pak šťastně prožitého života. Čtení také není jen beletrie či poezie. Jsou čtenáři, kteří za celý život nepřečtou jediný příběh či román, za to však hltají zájmově naučnou a odbornou literaturu. Jim užší slovní zásoba či menší představivost také jistě nechybí. 

Krásný příklad nabízí kniha Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem. V této knize dokazuje autor a zároveň fyzik Dominic Walliman, že zvládá biologii stejně dobře jako fyziku v prvním dobrodružství Profesora Astrokocoura Hranice Vesmíru. Křížem krážem lidským tělem vtahuje malé čtenáře do objevování lidského těla od těch nejzákladnějších otázek a pozvolna postupuje  k představení nejdůležitějších kostí, svalů a orgánů. Profesor Astorkocour nepohlíží na lidské tělo pouze zvenku, ale má svůj zmenšovač a vše si čtenář může důkladně prohlédnout i zevnitř. K objevování toho je mnoho!
 

 Přesto se však shodneme, že čtení má klíčový význam pro děti i dospělé a že je úkolem nás, dospělých, pokusit se děti nadchnout pro tuto vášeň. Jak tedy na to? Přečtěte si našich 7 tipů, jak děti motivovat ke čtení.

1. Nenaléhejte, ale ukažte přínos knih pro děti

I u čtení platí, že nátlak, byť sebelépe míněný, ke zdárnému cíli nevede. My, rodiče, se musíme obrnit trpělivostí a hledat jemnější cesty. Ukažte knihu jako zdroj zajímavých informací či příběhů. Jedete-li na výlet či dovolenou, vezměte s sebou tematicky laděnou dětskou knížku. Dohledávejte si s dětmi informace k navštíveným místům, přečtěte jim příběh, legendu či báji z tohoto místa.

2. Vyberte správný titul

Nejdůležitější je v začátku vybrat správný titul. Miluje vaše dítě zvířátka? Pak vyberte příběh se zvířátky. Dává váš čtenář přednost dobrudružné literatuře? Sáhněte po knížce plné dobrodružství. Nebo se raději při čtení zasní či zasměje? Romány a humorné příběhy pro děti budou to pravé. Popovídejte si s dětmi o tom, co mají rády a vyberte jim knížku, která je bude fakticky bavit.

3. Jděte příkladem

Jak se děti od mala učí nejlípe? Přeci nápodobou rodičů. Pokud vás děti budou pravidelně vídat s knihou v ruce, budou to vnímat jako přirozenou součást života. Najít si svou cestu k četbě pro ně tak bude výrazně snazší. 
 

4. Čtěte spolu s dítětem

Číst pohádky společně se vyplatí již od narození. Nejenže si posílíte vztah s dítětem, ale váš hlas jej bude uklidňovat a podvědomě rozvíjet. A hlavně nic víc dětem nepomůže v motivaci číst, než když se do čtení zapojíte společně. Zkuste použít dramatický tón, napodobavat zvířátka z knížek a udělat tak příběh pro dítě víc zajímavý.

Pokud se vaše dítě zrovna učí číst samo, buďte trpěliví, dejte mu čas. Nevydrží u tréninku dlouho? Snažte se v dítěti probudit zvědavost – udělejte během čtení pauzy a pokládejte otázky k ději. Nebo si zahrajte dialog a každý čtěte jednu postavu. Uvidíte, že společně strávený čas nad knihou bude zábava pro obě strany.

Čtěte si společně
 

5. Nabídněte různé formy čtení 

Některým dětem nesedí tvar a podoba knížky plné písmenek, protože jsou zaměřené spíše vizuálně. Ani to není na překážku, stačí vybrat komiks, který v sobě kloubí kvalitní výtvarnou stránku a dobrý textový scénář. Doporučit rozhodně můžeme např. sérii Dobrodružství Rychlé Veverky od Pavla Čecha.

6. Zaveďte čtenářský deník

Jak nejlépe uchovat vzpomínky na přečtené knížky a zároveň hravou formou zhodnotit právě přečtenou knížku? Zaveďte si čtenářský deníček, ať už v kreslené či psané podobě. Buďte kreativní a vymyslete si originální podobu. Pokud chcete začít s čtenářským deníkem hned teď, máme pro vás dvě varianty s Agátkou a Matějem. Kterou vyberete? Stahujte zde.

Čtenářský deník

7. Propojte čtení s jinou aktivitou

Jinou motivací je zapojení dětí do charitativního projektu Čtení pomáhá. V něm si dítě najde knihu, kterou přečetlo (třeba i v rámci povinné četby) a zodpoví na otázky, které se k ní vztahují. Odpoví-li správně, získává kredit 50 Kč, který může věnovat na vybrané charitativní projekty. Vědět, že nečtu kvůli známce či radosti rodičů, ale pro pomoc jinému dítěti, staví dětské čtení do jiného světla. Dítě si navíc může vybrat i vcelku snadné a zábavné knížky.

Tip na závěr: Co na děti zapůsobí nejvíce?

Láskyplná a nenaléhající nabídka rodičů. Zkuste dětem občas jen tak, mimo váš pravidelný večerní rituál (ve kterém je ale někdy přeci jen cítit trocha toho rodičovského chtění), přečíst dětem kousek zajímavého textu, vysvětlit, co vás na něm zaujalo, zeptat se na názor dítěte.

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.