Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Víte, jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku?

Víte, jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku?

Tipy pro rodiče školáků 5. 7. 2020 3 minuty
Kristýna Křížová
Každý rodič stojí před otázkou, jak vybrat školní batoh či aktovku. Výběru je třeba věnovat dostatek času a úsilí hlavně z toho důvodu, že ji vaše dítě bude nosit minimálně 2-3 roky. Pokud zvolíte nevhodný typ, může to vést nejenom k bolestem zad nebo hlavy, ale i k trvalé deformaci páteře. Kristýna vybírala pro své děti školní tašku již několikrát a může vám poskytnout několik důležitých rad. Na co bychom se tedy měli zaměřit?

Batoh nebo aktovka?

Často se na nás při výběru školní tašky rodiče obracejí s dotazem, zda je lepší aktovka, nebo školní batoh. Kristýna na ni obvykle odpovídá, že je výběr čistě individuální záležitostí a otázkou vkusu. Aktovka je stabilní a přehledná, což oceňují především rodiče prvňáčků. Má pevnou konstrukci, která drží stále stejný tvar, ať je prázdná, nebo plná. Má pouze jednu hlavní komoru, což usnadňuje dítěti přehlednost obsahu ihned po otevření. Nevýhodou aktovky může být její váha, která bývá větší než u batohu. Školní batohy jsou podle Kristýny v porovnání s aktovkou praktičtější, pohodlnější a vejde se do nich více věcí. Školní batoh má anatomicky tvarovaná vyztužená záda a má v zásadě více než jednu hlavní komoru. Toto praktické členění dítěti usnadní ukládání školních pomůcek, svačiny, oblečení na tělocvik atd. Pokud si nejste jisti, že se vaše dítě dobře zorientuje, kde co má, doporučujeme aktovku, která je pro menší děti přehlednější.
 

Jaké parametry jsou při výběru školní tašky důležité?

  1. Ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy
  2. Reflexní prvky
  3. Hmotnost
  4. Velikost
  5. Motiv a barva
  6. Cena
 

 

1. Ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy

Zdravý vývoj zad dítěte je prioritou každého rodiče. Většina školních aktovek a batohů mají pevná anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké polstrované popruhy, které pomáhají rovnoměrně rozložit váhu celé tašky a zabraňují křivení páteře.

2. Reflexní prvky

Bezpečnost by měla být na prvním místě, a tak by se nemělo zapomínat na reflexní prvky. Školní taška by je měla mít ze všech stran, tedy i na popruzích. S použitím reflexních prvků se viditelnost školáka zvyšuje na 200 metrů. Řidič se mu tak může úspěšně vyhnout.

3. Hmotnost

Dalším důležitým parametrem je váha. Ta by se měla pohybovat okolo 1 kg (cca 840 – 1400 g). Většina z nás se domnívá, že zádový systém s anatomicky tvarovaným hliníkovým rámem výrazně ovlivňuje hmotnost školní tašky. Opak je pravdou. Hliníkový rám zatěžuje celkovou hmotnost minimálně a je pro ochranu zdravého růstu zad klíčový. Kristýna říká: „Nebojte se hliníkové výztuže, váží pouze 0,04 kg, ale zajišťuje správné rozložení váhy batohu po celých zádech.“

4. Velikost

Pro pohodlné nošení školní tašky je nutné vybrat správnou velikost. Jak ji poznáte? Horní ani dolní část aktovky či batohu nesmí přesahovat přes záda dítěte. Musí pohodlně sedět, nepadat ze zad nebo dokonce tlačit. Měla by přilnout k zádům a kopírovat páteř dítěte.

5. Motiv a barva

Nepodceňujte design. Váš školák bude každodenně nosit aktovku či batoh na zádech, a proto zapojte své dítě do výběru! Děti milují své dětské hrdiny a stále budou přicházet noví. Pokuste se s dítětem domluvit na kompromisu na nadčasovém designu, ať nemusíte kupovat školní tašku každý rok novou, jde přeci jen o nemalou investici.

6. Cena

Na trhu naleznete opravdu širokou nabídku školních tašek. Ceny se obvykle pohybují od 300 do 4000 Kč. Rozhodně doporučujeme nekupovat školní tašku na tržnicích, kde málokdy naleznete výrobek s atestem a certifikací. Využijte kamenné obchody, kde si můžete nechat poradit od vyškolené prodavačky a přímo si školní tašku vyzkoušet.

Značka Hama připravila praktické video, které vám pomůže správně vybrat aktovku pro Vašeho prvňáčka. 

Prohlédněte si naši kompletní nabídku kvalitních školních aktovek a batohů.

 

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-