Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Školní taška pro prvňáčky: Aktovka, nebo batoh?

Školní taška pro prvňáčky: Aktovka, nebo batoh?

Tipy pro rodiče školáků 31. 3. 2024 4 minuty
Tereza Kotilová
Většina rodičů předškoláků si klade otázku, zda pořídit do 1. třídy aktovku, či batoh. A jaký je mezi těmito typy školních tašek vlastně rozdíl? Jde vám z toho už hlava kolem a potřebujete si udělat jasný přehled? Pak jste tu správně! Sepsali jsme pro vás výhody obou variant a vybrali to nejlepší z naší nabídky pro vaše budoucí prvňáčky.

Nabídka školních aktovek je velmi pestrá. Kromě kvalitních značek však na našem trhu najdete i zboží, jehož výrobci si s ochranou dětských zad a kvalitou provedení batohu nedali příliš velkou práci. My jsme proto do Agátina světa vybrali pouze značky, na jejichž kvalitu se můžete spolehnout. 
 Školní taška pro prvňáčky: Aktovka, nebo batoh?

 
Aktovka, nebo batoh pro prvňáčky?

Jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku jsme vám již radili v jednom z našich článku, proto se pro podrobné informace podívejte tam. A stejně tak jsme vám v článku psali, že rozhodnutí mezi batohem či aktovkou je čistě individuální záležitostí a otázkou vkusu. Co se však týče prvňáčků, zde má aktovka své dvě hlavní výhody oproti školnímu batohu:

1. Stabilita
Školní aktovka má pevnou konstrukci, která drží stále stejný tvar. Ať je prázdná, nebo plná. Tím pádem se malému neobratnému školákovi nebude převracet, když v ní bude potřebovat rychle vylovit sešit a učebnici na jeho první hodinu.
 
2. Přehlednost
Aktovky mají pouze jednu hlavní komoru, která prvňáčkovi umožní mít přehled nad obsahem ihned po jejím otevření.

A výhoda školního batohu? Jednoznačně jeho váha. Většina prvňáčků je poměrně drobná, proto je nízká hmotnost batohu velmi důležitá, aby děti mohly denně pohodlně nosit do školy slabikář a ostatní pomůcky, a přitom neškodily svým zádům. Například hmotnost školních batohů Topgal se pohybuje pouze kolem 1 kg. Dále pak perfektně anatomicky tvarovaná záda a polstrované nastavitelné popruhy, což výrazně napomáhá zdravému vývoji dětské páteře, který je v období prvního stupně velice důležitý.

Pojďme se tedy podívat na to, co máme pro budoucí prvňáčky v nabídce.
 

Aktovka, nebo batoh pro prvňáčky?
 

Školní batohy pro prvňáčky Topgal a Ergobag

Školní batohy jsou charakteristické členěním do dvou či tří hlavních kapes, které dítěti usnadní ukládání školních pomůcek, svačiny, tělocviku atd. K batohu můžete dokoupit i penál ve stejném designu a dítě tak bude mít pěkný set do první třídy.
 

Topgal – již 30 let špička na českém trhu

Pokud se rozhodnete pro batoh, ideální volbou je česká firma Topgal s 30tiletou tradicí a nádhernou kolekcí 2024, plnou veselých barev i praktických inovací: odlehčená váha na pouhé 1 kg či hrudní popruh pro dokonalé nastavení batohu. Investice do těchto školních batohů se vyplatí – dětem většinou vydrží 3-4 roky.


 

Ergobag – tradiční německá preciznost a kvalita

Cena je stále velmi důležitým faktorem, ale mnoho zákazníků si rádo připlatí za vyzkoušenou kvalitu a inovace. Nákup kvalitní školní tašky je z dlouhodobého hlediska lepší investice než nákup levné, která je často spojena i s poměrně nízkou kvalitou a krátkou životností. Výrobce německé značky batohů Ergobag se řadí mezi špičku v kategorii školních batohů od 1. třídy až po 4. třídu. Jejich batohy jsou perfektně zpracované do posledního detailu.


Školní aktovky pro prvňáčky Step by Step

Školní aktovky Step by Step od společnosti Hama nejsou obyčejné aktovky, ale mají spoustu vychytávek. Pevná hliníková konstrukce s lehkým rámem, díky němuž aktovka drží svůj pevný tvar a školák jí může bez problému položit na zem, aniž by padala. Přesto nemá pevné víko, ale přizpůsobitelnost a měkkost batohu. Nově se tedy označuje i pojmem „batohoaktovka“. Pyšní se ergonomicky tvarovanými zády s příjemným polstrováním. Popruhy jsou snadno nastavitelné podle výšky dítěte, díky čemuž se školákem porostou klidně celý první stupeň. Odnímatelný hrudní pás je samozřejmostí – až váš prvňáček povyroste a nebude ho již potřebovat, jednoduše ho odepnete. Díky těmto důležitým vlastnostem získaly aktovky Step by Step certifikát kvality AGR („Aktion Gesunder Rücken “ -„Akce zdravá záda“). Hmotnost těchto aktovek se také pohybuje okolo krásných 1,2 kg.
 
Školní aktovky pro prvňáčky Step by Step

V naší nabídce najdete školní sety aktovek Step by Step včetně několika praktických doplňků. S aktovkou dostanete ve stejném designu plně vybavený školní penál (obsahuje 19 nelámavých kvalitních pastelek, pravítko, gumu, ořezávátko a další praktické školní pomůcky), druhé pouzdro na ostatní školní pomůcky, pytlík na cvičební úbor či přezůvky a peněženku, kterou lze jednoduše použít i jako kapsičku na krk.
 

 

Zapojte budoucího prvňáčka do výběru aktovky či batohu

Ať už budete vybírat batoh či aktovku, doporučujeme respektovat přání dítěte, co se týče designu. Ze zkušenosti můžeme ovšem říct, že se vyplatí nepodléhat aktuálním trendům, ale vybírat vzor nadčasový. To, že v okamžiku nákupu miluje dítě postavičku z oblíbeného seriálu neznamená, že se mu bude tento hrdina líbit ještě za rok. A většina rodičů nechce aktovku nebo batoh kupovat každý rok novou, jde přeci jen o nemalou investici.

Chcete s výběrem školní aktovky pro prvňáčka pomoct? Přijďte do jedné z našich kamenných prodejen, kde jsme vám plně k dispozici.
 
Školní taška pro prvňáčky: Aktovka, nebo batoh?
 

Agátin svět pořádá: Individuální zkoušení školních batohů

Přijďte si vyzkoušet školní batoh či aktovku v maximálním komfortu individuální péče Agátina světa. Tato jedinečná akce bude probíhat až do konce sprna v některých našich prodejnách v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Plzni. Ve vybraný den a čas pro vás budou připraveny ty nejvhodnější školní tašky, které splní nároky vaše i vašeho školáka. Na prodejně se vám bude věnovat odborně vyškolený personál s dlouholetými zkušenostmi, který vám ukáže jak správně aktovku či batoh nastavit na záda vašeho školáka a pomůže vám najít tu nejlepší volbu.

👉 REZERVUJTE SI TERMÍN ZDE 👈

Agátin svět pořádá: Individuální zkoušení školních batohů
 

Aktovka vs. školní batoh

Pokud si chcete v problematice aktovka vs. školní batoh udělat větší přehled, podívejte se na naše inspirativní video, ve kterém vám objasníme zásadní rozdíly mezi aktovkou a školním batohem. A vysvětlíme vám i nový pojem mezi školními taškami, kterým je „batohoaktovka“.
 


 
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.