Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak správně nosit batoh? Poradíme vám.

Jak správně nosit batoh? Poradíme vám.

Tipy pro rodiče školáků 9. 5. 2019 3 minuty
Kristýna Křížová
Chystáte-li se v září do první třídy, určitě přemýšlíte nad tím, jakou školní tašku pořídit svému prvňáčkovi. Batoh či aktovku? Není vůbec jednoduché vybrat z množství dostupných značek. Jistě si kladete otázku, který z nich bude vyhovovat právě vašemu dítěti a jaké jsou zásady, kterými byste se měli při výběru řídit. Neméně podstatné je správné nošení školní aktovky či batohu! Nesprávné nošení může způsobit zdravotní potíže. Proto je důležité mít alespoň základní informace o tom, jak správně nosit školní batoh.

Vnitřní organizace školní tašky

Při výběru školní tašky si všímejte i vnitřního prostoru. Vaše dítě musí nosit do školy mnoho pomůcek - penál, knihy, sešity, přezůvky, svačinu, pití, apod. Na první pohled se nezdá, že by výbavička do školy mohla vážit pěkných pár kilo. Váha batohu by neměla přesahovat 15% hmotnosti dítěte. Pro průměrného prvňáčka to je cca 3 kg, ale zpravidla bývá obtížné tuto normu dodržet. V každém případě kontrolujte obsah aktovky, ať vaše dítě nenosí více, než je nezbytně nutné. Ale neděste se, tento problém snadno vyřešíte.

V asijských a afrických zemích je běžné, že lidé nosí na hlavách těžký náklad. Ten lze unést pouze, když je váha nákladu správně rozložená. Špatně umístěné těžiště dostává záda do nesprávného postavení. Pokud je těžiště nákladu daleko od páteře, prohne se bederní páteř více dopředu, tedy do záklonu. Budete nuceni přesunout těžiště zpět do pozice kolmé k pánvi mírným předklonem a to proti odporu, což zádovým svalům vůbec nesvědčí. Správným rozložením obsahu aktovky můžete zabránit nesouměrnému zatížení zádových svalů.

Základní pravidlem je ukládat vždy těžké věci nejblíže zádům! Mezi nejtěžší pomůcky prvňáčků patří knihy, které umístěte do hlavní komory batohu, tedy ke stěně zádového systému. Pracovní sešity, desky a ostatní pomůcky většího formátu vložte do čela hlavní komory. Některé aktovky mají v hlavní komoře přepážku, která umožňuje přehlednější uspořádání knih a sešitů. Penál a ostatní drobnosti mají své místo v přední kapse, která je na čelní straně batohu. Váhu aktovky často zvyšuje i láhev s pitím. Kristýna, zakladatelka Agátina světa a máma tří školních dětí, doporučuje rodičům dávat dítěti do školy prázdnou láhev, aby si vodu dolilo samo až ve škole.

Nepodceňujte ramenní popruhy

Ramenní popruhy jsou velmi důležité, aby dítě mělo školní batoh ve správné pozici. Rozhodně by měly být stavitelné, aby se délka ramenních popruhů mohla přizpůsobit dalšímu růstu dítěte. Popruhy nesmí být moc dlouhé, ale nesmí ani zaškrcovat. Obecně lze říci, že pokud ramenní popruh tvoří rovnoměrný oblouk, je délka zad ideální. Ramenní popruhy se zpravidla nastavují ve dvou bodech - na bocích a ramenou.

Pásky se utahují směrem dolů, tak aby popruhy seděly těsně na ramenou. Děti velmi rychle rostou, proto doporučujeme kontrolovat pravidelně délku ramenní popruhů. Také nezapomínejte ověřit jejich délku v různých ročních obdobích, kdy se popruhy zkracují a prodlužují podle množství oblečení. 

 

 

Dotahovací pásky umístěné v horní části popruhů mají také svoji funkci. Slouží k dokonalému přilnutí aktovky k zádům dítěte. Aktovka na zádech dítěte dobře sedí a nepadá z ramenou. 

Pásky musí být přitaženy dopředu tak, aby batoh seděl svisle souběžně se zády. Tím přenesete váhu batohu do nižších částí. Doporučený úhel přitažení je cca 45°pro správné usazení batohu na zádech.

 

 

Hrudní popruh není zbytečnost

U batohů je samozřejmostí hrudní popruh. Ten je obzvlášť důležitý u malých dětí, protože zajistí dokonalé přilnutí aktovky k zádům dítěte. Batoh dítěti dobře sedí a nepadá z ramenou. Zapínání je na přezku, kterou si děti i bez pomoci rodičů snadno zapnou.

Podstatné je správné nastavení délky hrudního popruhu. Pokud utáhnete příliš, může bránit dýchání, pokud málo, ramenní popruhy přenesou váhu do podpaží a tlak může vyvinout zdravotní potíže jako např. brnění prstů. 

 

 

A jak tedy má vypadat správně usazená školní aktovka?

Školačka na obrázku vlevo názorně předvádí, jak by měla školní taška sedět na zádech. Aktovka perfektně přilíná k páteři a délka zvolené tašky odpovídá vzdálenosti mezi rameny a křížovou kostí. Dokonalé usazení aktovky na zádech zajišťují hrudní popruhy na bocích a ramenou a hrudní pásek. Všimněte si vzpřímeného postavení školačky oproti obrázku vpravo, kde školačka má vysunutou bradu směrem dopředu, ramena stočená směrem k hrudníku a na zádech a krku se ji tvoří hrb. 

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500,-