Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak správně sedět nejen ve školní lavici?

Jak správně sedět nejen ve školní lavici?

Tipy pro rodiče školáků 6. 9. 2023 3 minuty
Tereza Kotilová
Správný sed je velmi významný pro efektivní dýchání, psaní, vývoj pohybového aparátu, a především pro budoucí pohybové návyky těla každého z nás. Nesprávné držení těla může velmi rychle vést k bolestem zad, hlavy, břicha a také k rychlejší fyzické a duševní únavě. Následkem může být snížená koncentrace pozornosti a pokles schopnosti učit se. Podívejte se na následující obrázky, které vám přiblíží, jak by měl správný sed nejen ve školní lavici vypadat.

Správný sed

Pamatujete na své dětství, kdy rodiče říkávali: "Seď rovně! Nehrb se!" Kolikrát jste slyšeli takové rady od rodičů? Určitě měly co do sebe, jelikož správný sed má velký význam i pro správný úchop psacího náčiní.

V první řadě je zapotřebí správný stůl i židle. Ať už ve škole nebo doma, dítě by mělo mít na psaní a kreslení svůj stůl se správně vysokou židlí. Ta by neměla být pojízdná, ani otáčecí. Při plnění úkolů by měly být nohy dítěte celými chodidly na zemi a ruce pohodlně položené na stole s pokrčenými lokty.

Během psaní je nejpohodlnější sedět tak, aby byla pánev celou šířkou na židli, s lehkým nakloněním směrem dopředu, stehna rovnoběžně. Kolena jsou od sebe vzdálena na délku dvou pěstí a v pravém úhlu. Kolenní jamky se nesmějí dotýkat okraje židle. Trup s vyrovnanou páteří směřuje v lehkém předklonu ke stolu, ale neopírá se o něj. Volně položené ruce na lavici umožňují manipulovat se sešitem – u praváků pravým horním rohem směrem nahoru, u leváků naopak levým horním rohem nahoru. Pozor na bradu, ta by měla být mírně zasunutá dozadu. Přijde vám to jako věda? Kdepak – mrkněte na obrázky, ty vám pomohou lépe pochopit, jak správně sedět nejen ve školní lavici.

Jak správně sedět nejen ve školní lavici?

Nesprávný sed

Nesprávný sed dokáže školákovi při psaní pěkně znepříjemnit život. Pokud není tělo ve správné poloze, ruka se nedokáže uvolnit. Mezi nejčastější chyby patří sezení bez opory nohou nebo kotníky obtočené kolem židle. Tyto návyky způsobují křeče, zatuhlost a bolest v ruce. Další chybou je odpočívání poleháváním na stole a opíráním hlavy o stůl. Jediné, čeho dítě docílí, jsou bolavá záda a ztráta koncentrace.

Jak správně sedět nejen ve škole?

Tip: Obecně platí, že je vždy daleko jednodušší někoho něco hned ze začátku správně naučit než odnaučovat chyby již zažité. Zkuste vést děti ke správnému sedu odjakživa. A mezi námi, i rodiče se třeba přiučí, že?

Zdroj obrázků: Stabilo

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.