Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Nová série Agáta TV 2021 - sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahví

Ergobag: Školní batohy vyrobené z plastových lahví

Tipy pro rodiče školáků 7. 4. 2021 3 minuty
Kateřina Hrubešová
I mezi školními aktovkami si přijdou na své ti, kteří preferují ekologicky šetrný přístup k životu. Školní batohy německé značky Ergobag jsou zdravotně nezávadné a ze 100% vyrobeny recyklací PET lahví. Přeměna plastového odpadu na nový produkt přispívá k ochraně životního prostředí. Při výběru školního batohu myslete nejenom na zdraví vašeho dítěte, ale také na přírodu!

Německá značka Ergobag vznikla v roce 2009 a brzy se stala velmi oblíbenou na domácím trhu. Postupně pronikla do řady evropských zemí, včetně České republiky, a vede si dobře. K úspěchu značky přispívá nejen kvalita výrobků, ale i to, že vznikají na základě šetrnosti k přírodě.

Udržitelnost je pro Ergobag více než jen slovo

Co se vlastně stane s prázdnými PET lahvemi? V Německu bezproblémově funguje depozitní (zálohový) systém na PET lahve. Lidé vracejí prázdné PET lahve zpět do obchodů, které se potom rozdrtí a zpracují. V zemích bez depozitního systému však skončí více než polovina veškerého plastu na ulicích nebo dokonce v moři! Firmě Ergobag velmi záleží na životním prostředí a proto zodpovědně přistupuje i jeho ochraně. Ve výrobním procesu školních batohů používají výhradně materiály vyrobené z recyklovaných PET lahví. Kolekce 2021 přináší dva ekologické batohy z edice ECO HERO. Pro výrobu jednoho batohu Eco blue použili41 PET lahví o objemu 0,5L, což přispělo ke snížení emise CO2 o 2010 g na batoh. Přeměna plastového odpadu na materiál přispívá k ochraně životního prostředí. 

Zdroj: Fotografie od uživatele Lucien Wanda ze služby Pexels
 

Proměna PET lahví ve školní batoh Ergobag

1. Třídění a recyklace PET lahví
Prázdné PET lahve se vytřídí a svezou na třídící linku, kde dochází k tzv. dotřiďování plastů. Z hlediska recyklace a dalšího zpracování jsou roztříděny dle barev. Čiré PET lahve jsou předány k recyklaci. 

2. Drcení PET lahví a odstranění nečistot
Čiré lahve se drtí ve vodních drtičích a perou se několikrát v horké vodě, aby se zbavili nečistot. PET lahve se přemění se na stejně čiré vločky.

3. Tepelné roztavení PET lahví
Proprané vločky se roztaví a důsledně promíchají. Vzniklá tavenina je tvořena hustými vlákny, které jsou následně rozřezány na 3mm pelety.

4. Textilní vlákno
PET pelety se znovu zahřejí na teplotu okolo 200°C ve speciálních strojích a vytlačí se tryskami, kde z nich vzniká syntetické vlákno. Tyto dlouhá vlákna se namotávají na cívku a předají se do tkalcovny.

5. Tkalcovna a tiskárna
Tkalcovna

Navinutá vlákna se zpracovávají v tkalcovně. Spojováním vznikne bílá plošná textílie. 
Tiskárna
Plošná textílie se potiskne po celé délce a oboustranně je potažena speciální ochrannou látkou, která dodá materiálu voděodolnou povrchovou úpravu.

6. Finalní produkt
Střih
Textílie se poté nastříhá podle vzoru. Tyto vzory jsou navrženy tak, aby byl materiál využíván efektivně. K polstrování nepoužíváme žádné použitelné kousky textilie.
Šití
Nastříhané jednotlivé kusy se sešijí dle návrhu. Tím vzniká finální produkt - ekologický školní batoh ERGOBAG!!

Ergobag v zelených číslech


 

Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Recyklací PET lahví na textilní vlákno se odpad proměňuje v něco nového. Značka Ergobag snižuje spotřebu neobnovitelných zdrojů tak, že redukují hmotnost obalů a využívají recyklovaný materiál na výrobu školních batohů. Kladou na recyklaci plastů stále větší důraz a kontrolují, aby se prázdné PET lahve ze západních zemí neexportovaly do asijských. To by negativně ovlivnilo životní prostředí.

Efektivní využívání zdrojů při výrobě

Dodavatelé materiálů a popruhů značky Ergobag jsou označeni certifikátem bluesign®, který dokládá, že použité suroviny jsou ekologické a nezávadné. Výrobky Ergobag jsou zpracovávány s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Textilie a materiály použité pro výrobu jsou vysoce odolné a stálé.

Bez použití toxických nebo znečišťujících látek

Veškeré použité materiály na batozích Ergobag neobsahují toxická změkčovadla (ftaláty) nebo PAKs (polycyklické aromatické uhlovodíky). Certifikace materiálů jsou pravidelně kontrolovány na základě osobního kontaktu s dodavateli, kteří dokládají potvrzení a certifikační listiny nezávislých zkušebních ústavů. 

Etické pracovní podmínky

Ergobag je členem Nadace Fair Wear Foundation a dohlíží tak na standardy bezpečnosti při práci u svých dodavatelů, na dodržování spravedlivých mezd pro zaměstnance. Kvalita, bezpečnost a poctivost jsou jejími nejvyššími prioritami.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč