Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Tipy na waldorfské pomůcky a hračky

Tipy na waldorfské pomůcky a hračky

Tipy pro výběr her a hraček 6. 5. 2022
Tereza Kotilová
Hledáte waldorfské hračky a pomůcky, které umožní vašemu dítěti přirozený rozvoj osobnosti? Tady je od nás pár tipů včetně přiblížení waldorfského systému.

Tipy na waldorfské pomůcky a hračky


Waldorfský přístup

Víte, v čem spočítá waldorfská pedagogika? Ve snaze rozvíjet člověka v jeho celistvosti ve vhodný čas, vhodnými pomůckami a zejména přirozenou cestou. Ve waldorfském přístupu je kladen důraz na lásku, úctu a respekt ke každému dítěti. Děti se učí hlavně prostřednictvím smyslového vnímání a svobodného pohybu. Učí se nápodobou, kdy vzorem k nápodobě je každý, kdo je pro dítě nějak blízký.

Waldorfský přístup je aktivní přístup, ve kterém je však důležitý určitý řád a rytmus. Řád ve smyslu základní orientace v čase a souvislosti jevů. A rytmus jako projev tohoto řádu. Rytmus nádechu symbolizuje řízenou činnost (společné tvoření) a rytmus výdechu pak představuje volnou hru. U menších dětí převládá potřeba volné hry a čím je dítě starší, tím se rytmy vyvažují. Nejdůležitějším obdobím rozvoje je období prvních 7 let.

Pokud jdete cestou waldorfskou, pak je důležité, aby den i týden měl čitelný a předvídatelný rytmus činností, který dětem napomáhají v získání jistoty a pocitu bezpečí.

Učitelé ve waldorfském systému jsou velice aktivní, působí na své žáky svou osobností, duchovním vyzařováním, sílou mluveného slova a dalšími formami umění. Hodně využívají zpěv, hudební nástroje, tanec a všemi těmito cestami vybízejí děti k nápodobě a zapojení se. Snaží se tím děti naučit, aby se uměly vyjadřovat pohybem, čemuž se odborně říká Eurytmie. Tato činnost totiž dle waldorfských učitelů působí léčivě na celý organismus, podporuje správný rozvoj orgánů, a navíc pomáhá při utváření řeči i při nápravě nedostatků ve výslovnosti. Dítě v pohybu mnohem lépe zažívá a pociťuje děje kolem sebe i lépe zpracovává přicházející nálady. Zároveň se učí pohybovat v prostoru s ohledem na své okolí.

Hlavním cílem této výchovy je tedy duševně rozvinutý, harmonizovaný, tvořivý, samostatný a dobře socializovaný člověk, který je schopen spolupracovat, pociťuje radost ze vzdělávání a seberozvoje i rozvoje společnosti kolem něj.
 
Tipy na waldorfské pomůcky a hračky
 

Waldorfské pomůcky a hračky

Ptáte se, jaké pomůcky jsou ve waldorfského systému ideální? Hlavně ty z přírodních materiálů a ideálně přímo v přírodě získané – kameny, šišky, dřívka. Pokud se zaměříme na hračky, pak se opět držíme přírodních materiálů, decentních a přirozených barev, jednoduchých tvarů a ruční výroby – různé skládačky, stavebnice ze dřeva, jednoduché látkové panenky a skřítci. Skrze tyto pomůcky a hračky si děti vytvářejí svůj vnitřní obraz světa, a proto by ho měly odrážet v co nejvíce přirozeném světle.

Waldorfské pomůcky a hračky
 

Dřevěné hudební hračky

Jak jsme zmínili už výše, zpěv a tanec je ve waldorfském systému na denním pořádku. Proto, pokud se vydáte waldorfskou cestou, vybavte se dřevěnými hudebními hračkami všeho druhu, hlavně těmi rytmickými.
 

 

Hry na reálný život

Jelikož se bavíme o učení se nápodobou, tak veškeré hry na reální život jsou povoleny. K tomu dobře využijete kuchyňky, obchody, montovací doky, herní stolky, domečky pro panenky a jiné pomůcky, se kterými je možné se připodobnit reálnému světu.
Hry na reálný život
 

Dřevěné rozvojové hračky

K tomuto systému neodmyslitelně patří dřevěné rozvojové hračky, které mají všestranné využití, avšak občas vás samotné překvapí, co dítě s těmito pomůckami napadne provádět.
 

 

Hrajeme si venku

A jelikož hodně času tráví děti ve waldorfském režimu venku, tak připadá vhod veškeré zahradní vybavení, které lze ke hraní využít – pulty, stolky, židličky, přihrádky, boxy, šplhací lana, dřevěné nářadí, ptačí budky na domácí tvorbu.

Znáte kolekci Terra Kids od německé značky HABA? Pomůcky z tého kolekce úzce souvisí s myšlenkou brát děti vážně. Děti rády napodobují dospělé a v každé činnosti je zkouší následovat. Chtějí používat opravdové nástroje, žádné hračky. Když dospělí věří dětem, že jsou zodpovědní při používání nářadí, jako jsou například nože, pily, vrtačky nebo kladiva, ukáží jim, že je berou vážně. A právě s outdoorovými nástroji Terra Kids mohou děti i dospělí pracovat stejně, protože nejde o obyčejné hračky, ale o skutečné dobrodružné nástroje.
 

 

Výtvarné činnosti

Nesmíme také zapomenout na projev a rozvoj osobnosti kresbou a jinými výtvarnými činnostmi, které patří ke každému dni nejen ve waldorfském systému.

Výtvarné činnosti

Chcete se dozvědět více o waldorfské pedagogice i o tom, jak se liší od montessori systému? Přečtěte si náš článek zaměřený na tyto dva alternativní přístupy ve vzdělávání.
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.