Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak si vyrobit lampion?

Jak si vyrobit lampion?

Tvoření a vyrábění 31. 10. 2023 2 minuty
Tereza Kotilová
Chystáte se také letos na lampiónový průvod? Pojďte si společně s námi vyrobit vlastní originální lampion v pohodlí domova. Budete překvapeni, jak je to snadné! A navíc máte super zábavu na jeden dlouhý podzimní večer. Originální lucerničkou si můžete po absolvování průvodu vyzdobit váš domov.

Jak si doma vyrobit lampion?

Co vše budete k výrobě papírového lampionu potřebovat?

Nejdříve si připravte všechen materiál a nářadí. Většinou vše potřebné najdete běžně doma. Budete potřebovat:

  • prázdnou kulatou krabičku od taveného sýru 
  • pauzovací papír nebo obyčejný papír na pečení 
  • slabý drátek
  • čajovou svíčku
  • lepidlo
  • nůžky
  • barvičky všeho druhu - vodovky, pastelky, fixy nebo voskovky
  • dřevěnou tyčku, nebo klacek, který jste si přinesli z procházky
  • oboustrannou lepicí pásku
  • krejčovský metr či pravítko

Vyrábíme si doma s dětmi lampion

Jak postupovat při výrobě lampionu?

Pokud máte vše připravené, můžete se pustit do výroby vlastního lampionu.

1. Nejdříve upevněte čajovou svíčku na spodek krabičky od sýru, a to tak, že vyndáte z čajové svíčky voskový vnitřek. Do mističky od svíčky uděláte dvě dírky a poté ji ke krabičce od sýru připevněte pomocí drátku. Pokud nechcete dávat svým dětem pravé svíčky, můžete použít LED svíčky, se kterými nehrozí, že by lampion při průvodu vzplanul. LED svíčku doporučujeme upevnit oboustrannou lepící páskou na dno spodní části krabičky.

Domácí výroba lampionu - jak na to?

2. Z vrchního dílu krabičky vystřihněte kulatý otvor tak, aby zůstal okraj krabičky asi 0,5 až 1 cm široký. Udělejte otvory pro provlečení drátku do krajů po stranách.

3. Nyní se pusťte do přípravy pláště lampionu. Z dostupného papíru vystřihněte obdélník, jehož délka bude stejně dlouhá jako obvod krabičky. Ponechte si cca 1-2 cm na slepení. Výšku lampionu doporučujeme 20-25 cm.

4. Pokud máte vystřiženo, můžete začít zdobit lampion. Nechte pracovat fantazii vašich dětí. Zapojit se mohou i ti nejmenší. Například mohou lampion libovolně pomalovat pestrými barvamiorazítkovat, polepit vystřiženými barevnými papírky nebo třeba nalepit samolepky.

Zdobíme lampion

5. Teď musíme slepit lampion dohromady. Připravte si k ruce lepidlo, ozdobený plášť a oba díly krabičky od sýru. Naneste lepidlo na boční strany krabičky od sýru a přilepte k nim připravený plášť. 

Jak vyrobit lampion

6. Už nám chybí jen drátek na zavěšení. Na vrchní části krabičky od sýru jsme si již připravili dvě dirky. Do nich zasuňte konce drátku a máte hotovo! Lampion zavěste na dřevěnou tyčku či klacík a můžete vyrazit na lampionový průvod.


Tak co, bavilo vás vyrábět si vlastní lampion? Pojďte s námi tvořit dál!
 

👇 A co dál? 👇

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.