Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Česká značka BOLL: Příběh, který začal láskou k lezení, ke skalám a přírodě

Česká značka BOLL: Příběh, který začal láskou k lezení, ke skalám a přírodě

Inspirativní rozhovory 5. 6. 2023 5 minut
Kateřina Hrubešová
Česká značka školních batohů BOLL se nejprve etablovala jako outdoorový výrobce batohů pro děti a dospělé. Její příběh začal láskou k lezení, ke skalám a přírodě před více jak 30 lety. Jak vznikla myšlenka vyrábět i školní batohy a jaký podnikatelský sen má zakladatel značky BOLL Luděk Pravda, se dozvíte v tomto krátkém rozhovoru.
Česká značka BOLL: Příběh, který začal láskou k lezení, ke skalám a přírodě
Luděk Pravda, zakladatel, majitel a hlavní designér firmy BOLL GEAR, s.r.o.
 

Impuls k založení značky BOLL vycházel z touhy mít pro své výpravy do hor kvalitní vybavení – od větrovky, návleků do sněhu až po batoh a spacák. Majitel firmy, Luděk Pravda, vybudoval silnou značku, která je charakteristická svou kvalitou, propracovaností a spolehlivostí. V současnosti kromě outdoorového vybavení vyrábí značka BOLL také školní batohy a dětské batůžky na výlety, které v současnosti tvoří podstatnou část sortimentu. 

Luděk Pravda, zakladatel, majitel a hlavní designér firmy BOLL GEAR, s.r.o., objevil na začátku, v 80. letech v pokojíčku své sestry šlapací stroj Minerva Bobin. Začal se postupně učit šít. Neměl žádné zkušenosti, a tak si chodil pro rady k paní ze sousedního domu, která byla pánská krejčová. Naučil se základy střihů, ušil první oblečení a také batoh pro své dobrodružné cesty do hor. Dnes firma BOLL GEAR, s.r.o. obléká malé i velké dobrodruhy, kteří vyrážejí na výlety do přírody i každý den do školy. 

 

Jak a kdy vznikla myšlenka začít vyrábět školní batohy pro děti? Původně jste se specializovali pouze na outdoorové vybavení.

Úplné počátky firmy spadají do 80. let, kdy jsem jako student s partou kamarádů jezdil do hor, na skály, do přírody a vybavení jsme si šili a vyráběli svépomocí. Tou dobou to ani jinak nešlo. Tehdy jsem si šil úplně všechno, oblečení, spacáky, horolezecké úvazky i batohy. Nejvíc jsem se ale ponořil do výroby batohů, to mě nejvíc bavilo, a postupně z kusové výroby pro své okolí začal vyrábět horolezecké batohy ve větších sériích. Jak šel čas, firma se rozrostla, přišla rodina a narodily se mi tři děti. S nimi začala vznikat i dětská kolekce outdoorových batůžků, které byly vyvíjeny a testovány, jak děti rostly přímo na nich. Své poznatky jsem poté přetavil do řady školních batohů se základním cílem vyrobit takové školní batohy, které se budou dětem dobře nosit, budou plně respektovat dětskou ergonomii, budou se jim líbit a hlavně budou podporovat jejich zdravý růst a vývoj zad.

Měli jste pocit, že je na trhu nedostatek školních batohů?

To ne, trh nabízí velkou řadu školních batohů a aktovek. Bohužel ale téměř žádný školní batoh nesplňoval naše přísné požadavky na ergonomii a správné technické provedení. Více než 36 let se zabýváme designem batohů pro všemožné využití, a tak máme na jejich konstrukci kritičtější pohled. U dětí je totiž nesmírně důležité, aby batoh na trupu seděl přesně a přesně tam kde má. Dětský trup ve své drobnosti nedává prostor pro chybný design a nepřesnosti. 

Česká značka BOLL: Příběh, který začal láskou k lezení, ke skalám a přírodě

Jaký je rozdíl mezi školním a outdoorovým batohem? Školní batoh je přeci jenom určen pro každodenní nošení oproti batohu na občasné túry.

Každý batoh je navrhován tak, aby co nejlépe sloužil svému uživateli, pro účel a místo jeho použití, ať už ve škole nebo v byznysu, na horské túře, na kole, nebo při horolezectví. U školního batohu jde tedy především o ergonomicky správný, nastavitelný nosný zádový systém, správný objem a tvar, a uspořádání vnitřních kapes a pořadačů. Veškeré prvky batohu včetně funkčních detailů, kapes, přezek a zipů musí vyhovovat každodennímu používání školáka. Materiál musí být velice odolný a snadno udržovatelný. Školní batoh nepořizujeme na jeden rok, tomu odpovídá i výběr materiálů a celková kvalita zpracování. Děti stále rostou, proto jsou naše školní batohy „rostoucí“. Dětské outdoorové batohy toto též splňují, ale pravděpodobně je tak intenzivně neotestujete.

Kde jste se inspiroval, ať už ve výběru vhodného materiálu či v barevných kombinacích?

Materiály máme za ta léta už vyzkoušené z outdoorových batohů, víme, co který umí a na co je stavěný a vhodný. Úzce spolupracuji s výrobci látek. Řadu látek, které používáme, si necháváme tkát přímo podle naší specifikace. Barevné kombinace jsou vždy věcí subjektivního názoru. Konzultujeme to přímo s dětmi, ale nějaké slovo si v tom necháváme samozřejmě také. Neustálou inspirací jsou mi mé tři děti a děti kamarádů. Asi bych si dříve nemyslel, že budu navrhovat batůžky v růžové barvě :-)

Co je obecně na vašem podnikání nejnáročnější? S jakými překážkami se nejčastěji setkáváte?

Z mého osobního pohledu mi připadá nejnáročnější časové vytížení, myslím, že prací strávím hodně hodin a přál bych si mít více času na rodinu. S překážkami se v osobním životě i byznysu snad výslovně ani nesetkávám, nebo respektive žádné věci kolem sebe přímo jako překážky nevnímám. Při podnikání se setkáváme s řadou věcí, které jsou, řekněme, méně příjemné, ale bereme to jako normální součást našeho byznysu a když je třeba něco řešit, tak to řešíme. 

Je něco, co byste udělal jinak, kdybyste se znovu ocitl úplně na začátku této cesty, tedy s nápadem v hlavě?

To je hezká otázka. No, kdybych začínal znovu úplně od píky jako tenkrát, bez zkušeností, asi by to vše dopadlo podobně. Snažil jsem se samozřejmě chybějící vzdělání v byznyse dohnat samostudiem za chodu, ale často jsem se hodně řídil intuicí a na prvním místě jsem měl vždy produkt. Kdybych začínal znovu od píky, ale měl k tomu současné zkušenosti, tak bych bezesporu udělal spoustu věcí na začátku jinak, ale pevně věřím, že bych stále dal hodně na intuici a měl produkt na prvním místě. Z dobře odvedené práce mám radost a těší mě, když jsou lidé s našimi produkty spokojeni a dobře jim slouží. Podaří-li se to, je to takové hezké pohlazení po duši a silná motivace k pokračování.

Dejte čtenářům pár rad, které by si jako rodiče mohli vzít k srdci.

Každý rodič dělá pro své dítě jistě maximum možného a mně nepřísluší radit. Spíše bych se podělil o svůj pohled rodiče vztažený ke školním batohům. Výběrem vhodného školního batohu to pro nás rodiče teprve začíná. Chceme-li, aby si dítě nekazilo páteř nošením těžkého batohu, aby se vyvíjelo správně, musíme jej naučit batoh správně nosit i správně s ním manipulovat, a to bych velmi zdůraznil, nějak dítě přesvědčit, aby to vzalo za své a opravdu se tím řídilo, nejen při odchodu z domova. Neustálé opakování: „zapni si bederní popruh“, „zapni si hrudní popruh“„nos batoh na obou ramenou“, „nenos zbytečnosti“, je u nás na každodenním pořádku. Osvojením správných návyků od malička předcházíte zdravotním problémům v pozdějších letech. 

Přečtěte si více o české značce BOLL a přesvěčte se, že s touto značkou nešlápnete vedle!

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.