Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Knihy pro děti ve věku 1,5 až 3 let

Knihy pro děti ve věku 1,5 až 3 let

Agátiny oblíbené knížky 18. 6. 2018 4 minuty
Kateřina Hrubešová
Čtení je velmi důležitou činností pro zdravý vývoj dítěte. Pravidelné čtení obohacuje slovní zásobu - dětských výroků rychle přibývá. Posloucháním čtení učíme děti správné výslovnosti a artikulaci, spisovnému jazyku a rozlišovat slova a věty. Kromě rozvoje verbálních schopností čtení také trénuje paměť, posiluje schopnost udržet pozornost, soustředit se na čtený příběh a hlavně mu porozumět. Při čtení se dítě zaposlouchá do příběhu a musí používat vlastní fantazii, rozvíjí se tak i jejich fantazie. Čtení může být také velmi výchovnou metodou, která učí děti sociální dovednosti, vcítění se do druhých, posiluje zdraví emoční vývoj, seznamuje se základními lidskými hodnotami a učí rozlišovat správné od nesprávného.

Bohužel v dnešní době jen málo rodičů si najde chvíli času a čte dětem knížku. Jednodušší a pohodlnější je často varianta, že usadí děti před televizi nebo dají tablet či mobil do ruky. A tak děti stále více času tráví pasivní zábavou. Rodičům často chybí inspirace, jak děti zabavit. Přitom čtení knih je u dětí velmi oblíbennou činností. Navíc společně strávený čas nad pěknou knihou vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Jen zavzpomínejte na své dětství, kdy při čtení jsme měli maminku jenom pro sebe, patřila vám veškerá její pozornost.  

Vybudujte kladný vztah ke čtení

Dítě si samo nevybuduje vztah ke knihám, musíme ukázat cestu a jít příkladem. Začněte už v útlem věku. I když malé děti neumí číst, měly by se s knihou postupně seznamovat a naučit se s ní zacházet. Knihy určené pro malé děti jsou bohatě ilustrované a obsahují malé množství textu. Krásné ilustrace vyvolávají u dětí zájem a zapojují se do čtení otázkami, které vyvolávají další otázky. Dětem se tak rozšiřuje slovní zásoba, logické a abstraktní myšlení a získávají přehled o světě kolem sebe. Odborníci se shodují, že četba knížek u předškolních dětí ulehčuje učení a pomáhá dosahovat úspěchů.

Do Agátina světa vybíráme pro vaše děti knihy, které se nám osvědčily s dětmi nebo nás zaujmou krásnými ilustracemi a zajímavým obsahem. V našem sortimentu najdete bohatý výběr knížek pro nejmenší od těch látkových přes různá leporela až po knihy s otvíracími okénky, které jsou velmi oblíbené. Inspirujte se našimi tipy na nejoblíbenější knihy.

Učíme se barvy

Svět není černobílý. Svět je barevný! Červená, modrá, žlutá a zelená - to jsou základní barvy, které by dítě mělo znát kolem druhého roku. Ze začátku děti barvy pouze rozeznávají, později se je naučí pojmenovávat. Chce to trochu trpělivosti, děti se postupně všechny barvy naučí! Zábavnou formou si barvy lépe zapamatují. Zkuste to s knihou - také vede k poznávání barev. Krásná je kniha s názvem Barvy, která kromě barev je také zaměřená na první slova a jejich významy. Každá dvojstrana se věnuje jednotlivým barvám a snaží se je dětem představit pomocí obrázků věcí a zvířat. Každou barvu doplňuje otázka nebo úkol, díky čemuž se budou děti rozvíjet hravou formou. Děti potěšíte zábavnými odklápěcími okénky, za kterými se ukrývají obrázky a odpovědi na otázky.

Oblíbené jsou knihy francouzského autora Hervého Tulleta, který se věnuje tvoření knih pro nejmenší děti přes patnáct let. Kdo zná jeho knihy, tak ví, že jsou úžasné a nesmí chybět v knihovně! Novinkou je právě kniha Barvy, kterou oceňují i příznivci Montessori filozofie. Kniha nás originálním a hravým způsobem zasvěcuje do světa barev, jejich kombinací a míchání. Pro děti je velmi lákavá. Mohou se v ní dotýkat barev rukama, kouzlí s nimi, míchají je dohromady a vytvářejí nové. Zkoumají, co se stane s knihou, když ji nakloníte nebo smícháte bílou s černou. Kniha, která vzbuzuje zvědavost a hravou formou podporuje dětskou představivost, si získá náklonnost nejenom dětí, ale i dospělích.

 
 

Básničky pro nejmenší

Společné chvíle s malými dětmi obohatí krásné básničky a říkanky, které mají v rozvíjení verbálních schopností a paměti dítěte nezastupitelnou úlohu. Používají je logopedi, učitelé ve škole i školce, pomocí říkanek se děti učí pohybovým aktivitám a základním dovednostem. Rozpustilé básničky pro malé ručičky obsahují básničky, které motivují děti k činnostem, které nemá právě v oblibě - úklid hraček, čištění zoubků, stříhání nehtíků. Ke každé básničce je krásný obrázek a nápad na pohybové hry, kterými můžeme básničky doprovázet. Děti si tak rozvíjí i jemnou motoriku.

Krásný je soubor básniček Čáry máry fuk, ať jsem zase kluk! od Jiřího Žáčka. Už titulní obrázek zimních radovánek napovídá, že inspiraci čerpal z Ladova dětství v Hrusicích. Pohled na Ladovy ilustrace probudí vzpomínky rodičů či prarodičů na jejich dětství, kdy tyto známé ilustrace obkreslovali či vybarvovali. Třeba je ještě najdete někde ukryté a můžete dětem přiblížit dřívější venkov. Ve verších zavede autor děti do světa víl, hastrmanů a mluvících kocourků. Veselé básně jsou oslavou radostného dětství, respektu k přírodě a humoru. 

Objevujeme svět - Encyklopedie pro nejmenší

Svět kolem nás je pro děti fascinující. Neustále se na něco ptají a mají neuvěřitelnou schopnost nás zaskočit svými zvědavými otázkami. Odpovědi mohou naleznout v bohatě ilustrovaných encyklopedií, které je zaujmou. Encyklopedie Larousse poodhalují dětem tajemství nejrůznějších dopravních prostředků, přírody, ze života zvířat, povolání.  Encyklopedie jsou krásně zpracované - barevné a hravé obrázky, které jsou plné detailů. Text je jednoduchý, ale přesto v něm najdete odpovědi na záludné otázky. Přímo vybízí děti, aby zkoumaly a objevovaly svět dál. Tyto encyklopedie si zamilujete a budete je brát do ruky stále častěji.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-