Jak vyrobit hmyzí domeček?
Nejdříve se podívejte na zahradu a rozmyslete si, kam chcete domeček umístit. Jak velký může být? Chcete ho zavěsit nebo spíše postavit? Určitě budete chtít s dětmi pozorovat broučky jako jsou třeba berušky, zlatoočka, slunéčka, včelky samotářky, čmeláci či zlatěnky. Zvolte takové místo, kde je budete moci pozorovat, ale zároveň jim dopřejete dostatek klidu.
Pracovní postup k výrobě hmyzího domečku HABA
Filípek a Adámek společně s tatínkem pro vás připravili pracovní postup k tvořivé sadě hmyzího domečku od německé značky HABA. Jako většina z nás, ani my moc nečteme návody. Je to snadné, to přeci zvládne každý. Nezačali jsme úplně ideálně a tak se nakonec kluci na těch pár obrázků podívali, pokrčili rameny a začali znovu. Takže dříve, než-li začnete, podívejte se do přiloženého návodu.
Krok 1
Výrobu hmyzího domečku začneme jeho zadní stěnou, kterou vytvoříme z dřevěné desky ve tvaru trojúhelníku. Na desce jsou předvrtané dírky, do kterých upevněte tři kolíky (také ve tvaru trojúhelníku) pomocí šroubováku nebo aku vrtačky. Šroubky jsou součástí balení. Budeme potřebovat také tři.Tip: Použijete-li aku vrtačku jako my, netlačte příliš proti materiálu.

Krok 2
Krok 3
Nyní si uděláme dno hmyzího domečku. Použijeme k tomu prkénko dlouhé 22,5 cm a široké 11,5 cm. Pomocí čtyř šroubků upevníme prkénko na dva trojúhelníkové kolíky.Krok 4
Z kovového plíšku uděláme ještě malou stříšku, která bude chránit hmyzí domeček před deštěm. Připravíme si kovový plíšek, na kterém máme čtyři předvrtané otvory. Nejdříve upevněte stříšku dvěma vruty na vrcholu střechy. Lehce ohněte materiál tak, abyste nyní mohli sešroubovat i druhou stranu zbylýma dvěma vruty. Nakonec sundejte z kovové stříšky ochrannou fólii.
Krok 5
Zbývá nám ještě připevnit tyč na zadní stranu krmítka a upevnit ji čtyřmi vruty. Budeme potřebovat dvě dřevěná prkénka o velikosti 20 x 4 cm. Na každém prkénku jsou předvrtané tři dírky. Umístěte prkénka proti sobě na zadní část hmyzího domečku tak, abyste měli na zádech domečku čtyři vruty. Zbylé dva slouží k upevnění na strom nebo jiné místo, které zvolíte.Krok 6
A teď zbývá jen výplň pro hmyzí domeček. Tvořivá sada Terra Kids obsahuje dřívka, která mají otvory pro hmyz. Tahle část děti bavila nejvíce. Zasuňte všechny dřívka do domečku tak, abyste předvrtané otvory měli v otevřené přední straně domečku.
Tip: Nebojte se do výroby domečku zapojit i mladší děti, rozhodně se nudit nebudou. Dřívka pro výplň totiž posloužila skvěle i jako zábava pro děti při tvoření. Stavěli z nich různé stavby, jako jsou komíny, domky či věže.

Krmítko je hotové a můžeme ho umístit na zahradu. A pozorování jarní přírody může začít! Doufáme, že jsme vás inspirovali a budeme rádi, když nám zašlete fotku vašeho hmyzího domečku.
V Agátině světě máme pro vás také zajímavé knihy o přírodě, které vaše děti pohltí a vyvolají v nich zvědavost. Prozkoumejte svět hmyzu s námi!
Životnost hmyzího domečku
Pravidelně kontrolujte jeho stav, aby nezačal plesnivět či jej nenapadli škůdci. Přibližně jednou za rok bychom měli vyměnit výplň. Nemějte obavy, že nemáte náhradní dřívka k hmyzímu domečku Terra Kids. Fantazii se meze nekladou a můžete svůj domeček vyplnit jakýmkoliv přírodním materiálem, který najdete při procházce v lese. Šišky, klacíky, seno, mech, větvičky, bukvice, prázdné makovice a další přírodní materiály udělají váš domeček jedinečný. Dobře poslouží i polínka, do kterých vyvrtejte malé tunýlky hluboké cca 3 až 10 cm. Čím více druhů výplně, tím více druhů hmyzu přilákáte. Nedávejte do domečku žádné plasty a odolejte pokušení hmyzí domeček natřít barvou nebo lakem. Tím hmyz jen odradíte.