Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak vyrobit hmyzí domeček?

Jak vyrobit hmyzí domeček?

Tipy pro výběr her a hraček 14. 3. 2021 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Není hmyz jako hmyz. Existuje mnoho užitečných druhů hmyzu, který potřebujeme v naší zahradě. Pomáhá nám nejen s opylováním ovocných stromů, keřů a květin, ale také bojuje proti škůdcům. A to bez postřiků a ekologicky. Užitečného hmyzu v přírodě ubývá. Přispět k jeho záchraně můžete třeba tím, že si postavíte na zahradě hmyzí domeček. Nájemníci vám budou vděční a uvidíte, jak vaše zahrada rozkvete. Další výhodou hmyzích domečků je možnost pozorování hmyzu. Dospělí i děti se díky tomu mohou naučit mnoho zajímavého o přírodě a koloběhu života.
Výroba hmyzího domečku je snadná. Ideálním materiálem je dřevo a jako výplň využijete klacíky, slámu či seno, třeba i staré cihličky. Nemusíte propadat panice, pokud se zrovna necítíte zruční. Využijte naše tvořivé sady.Nejdříve se podívejte na zahradu a rozmyslete si, kam chcete domeček umístit. Jak velký může být? Chcete ho zavěsit nebo spíše postavit? Určitě budete chtít s dětmi pozorovat broučky jako jsou třeba berušky, zlatoočka, slunéčka, včelky samotářky, čmeláci či zlatěnky. Zvolte takové místo, kde je budete moci pozorovat, ale zároveň jim dopřejete dostatek klidu.
 

Pracovní postup k výrobě hmyzího domečku HABA

Filípek a Adámek společně s tatínkem pro vás připravili pracovní postup k tvořivé sadě hmyzího domečku od německé značky HABA. Jako většina z nás, ani my moc nečteme návody. Je to snadné, to přeci zvládne každý. Nezačali jsme úplně ideálně a tak se nakonec kluci na těch pár obrázků podívali, pokrčili rameny a začali znovu. Takže dříve, než-li začnete, podívejte se do přiloženého návodu.

Krok 1

Výrobu hmyzího domečku začneme jeho zadní stěnou, kterou vytvoříme z dřevěné desky ve tvaru trojúhelníku.  Na desce jsou předvrtané dírky, do kterých upevněte tři kolíky (také ve tvaru trojúhelníku) pomocí šroubováku nebo aku vrtačky. Šroubky jsou součástí balení. Budeme potřebovat také tři.

Tip: Použijete-li aku vrtačku jako my, netlačte příliš proti materiálu.
 
 

Krok 2

Poté se můžeme pustit do výroby střechy ze dvou stejně dlouhých dřevěných desek, které připevníme na dvě protilehlé strany trojúhelníkové základny. Obě desky mají horní část zkosenou tak, aby stříška doléhala k trojúhelníkové základně celou plochou. Zkosené strany tvoří vrchol střechy. Desku s obrázkem loga Terra Kids umístěte na levou stranu krmítka a pod ní umístěte druhou desku tak, aby zkosená strana byla pod ní.
 

Krok 3

Nyní si uděláme dno hmyzího domečku. Použijeme k tomu prkénko dlouhé 22,5 cm a široké 11,5 cm. Pomocí čtyř šroubků upevníme prkénko na dva trojúhelníkové kolíky.
 

Krok 4

Z kovového plíšku uděláme ještě malou stříšku, která bude chránit hmyzí domeček před deštěm. Připravíme si kovový plíšek, na kterém máme čtyři předvrtané otvory. Nejdříve upevněte stříšku dvěma vruty na vrcholu střechy. Lehce ohněte materiál tak, abyste nyní mohli sešroubovat i druhou stranu zbylýma dvěma vruty. Nakonec sundejte z kovové stříšky ochrannou fólii. 

Krok 5

Zbývá nám ještě připevnit tyč na zadní stranu krmítka a upevnit ji čtyřmi vruty. Budeme potřebovat dvě dřevěná prkénka o velikosti 20 x 4 cm. Na každém prkénku jsou předvrtané tři dírky. Umístěte prkénka proti sobě na zadní část hmyzího domečku tak, abyste měli na zádech domečku čtyři vruty. Zbylé dva slouží k upevnění na strom nebo jiné místo, které zvolíte.
 

Krok 6

A teď zbývá jen výplň pro hmyzí domeček. Tvořivá sada Terra Kids obsahuje dřívka, která mají otvory pro hmyz. Tahle část děti bavila nejvíce. Zasuňte všechny dřívka do domečku tak, abyste předvrtané otvory měli v otevřené přední straně domečku. 
 

Tip: Nebojte se do výroby domečku zapojit i mladší děti, rozhodně se nudit nebudou. Dřívka pro výplň totiž posloužila skvěle i jako zábava pro děti při tvoření. Stavěli z nich různé stavby, jako jsou komíny, domky či věže.
 
 
Krmítko je hotové a můžeme ho umístit na zahradu. A pozorování jarní přírody může začít! Doufáme, že jsme vás inspirovali a budeme rádi, když nám zašlete fotku vašeho hmyzího domečku.


V Agátině světě máme pro vás také zajímavé knihy o přírodě, které vaše děti pohltí a vyvolají v nich zvědavost. Prozkoumejte svět hmyzu s námi!


 

Životnost hmyzího domečku

Pravidelně kontrolujte jeho stav, aby nezačal plesnivět či jej nenapadli škůdci. Přibližně jednou za rok bychom měli vyměnit výplň. Nemějte obavy, že nemáte náhradní dřívka k hmyzímu domečku Terra Kids. Fantazii se meze nekladou a můžete svůj domeček vyplnit jakýmkoliv přírodním materiálem, který najdete při procházce v lese. Šišky, klacíky, seno, mech, větvičky, bukvice, prázdné makovice a další přírodní materiály udělají váš domeček jedinečný. Dobře poslouží i polínka, do kterých vyvrtejte malé tunýlky hluboké cca 3 až 10 cm. Čím více druhů výplně, tím více druhů hmyzu přilákáte. Nedávejte do domečku žádné plasty a odolejte pokušení hmyzí domeček natřít barvou nebo lakem. Tím hmyz jen odradíte. 
 
Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-