Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak se vyrábějí ekologické hračky pro děti?

Jak se vyrábějí ekologické hračky pro děti?

Tipy pro výběr her a hraček 18. 6. 2018 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Snažíme se produkovat méně odpadu, používáme látkové pleny, pěstujeme vlastní zeleninu a vaříme zdravě. Okolí nám přiděluje nálepku eko-matka, která je vnímána často negativně. Není třeba se stydět za to, že posloucháme svůj vnitřní hlas a přemýšlíme nad tím, jaký vliv mohou mít některé látky na lidský organismus a životní prostředí. A tak to je i s hračkami! Raději vybíráme ekologicky a zdravotně nezávadné hračky, které neohrožují ani naše ratolesti, ani přírodu. Podívejte se, jak se ekologické hračky vyrábějí!

Hračka hraje významnou roli v rozvoji psychických a motorických dovedností dítěte. Ovlivňuje jeho pohled na svět a především ho dokáže zaujmout a zabavit. V dobách dětství našich prarodičů se hračky přirozeně vyráběly z přírodních materiálů, jako je například dřevo, sláma, bavlna nebo hlína. Zlom nastal po druhé světové válce, kdy se začal při výrobě používat plast. Plastové hračky vytlačovaly dřevěné, které naše dnešní generace rodičů znovu objevují. 

Při výběru hraček buďte obezřetní a dávejte přednost přírodním materiálům. Děti, hlavně miminka a batolata, používají při zkoumání a objevování předmětu ruce a ústa. U dřevěných a textilních hraček víte, že jejich materiál není zdraví škodlivý. V našem sortimentu proto najdete ekologické hračky thajské značky PlanToys, které jsou navržené tak, aby rozvíjely schopnosti dítěte, jako je jemná motorika, paměť, logické a kreativní myšlení.

 

Bezpečné hračky PlanToys

Architekt Vitool Viranponsavanse před více než 30 lety rozhodl vykupovat od farmářů vysloužilé kaučukovníky. Dříve se toto dřevo v Thajsku pálilo. PlanToys je tak první společnost, která našla tomu kvalitnímu, ale dříve nevyužívanému dřevu nové poslání: začala z něj vyrábět hračky. A to vysoce kvalitní, ekologické a zdravotně nezávadné!

Posláním společnosti PlanToys je udržovat vynikající kvalitu a zároveň dodržovat bezpečnostní normy pro ochranu životního prostředí. Zákazníci oceňují společnost především pro její pečlivou výrobu. PlanToys při výrobě používá kvalitní dřevo stromů pěstovaných v půdě bez umělých hnojiv a pouze netoxické barvy.

 • PlanToys šetří cenné přírodní zdroje a pomáhá zachovat rovnováhu ekosystému.
 • Výroba je zcela bezodpadová. Odřezky se drtí a lisují, čímž vzniká nový ekologický a zdravotně nezávadný materiál pro další výrobu.
 • Firma zároveň podporuje výsadbu nových stromů. Díky trvale udržitelnému rozvoji získala společnost prestižní certifikát FSC, který potvrzuje, že hračky jsou vyrobené ze dřeva pocházejícího z šetrně obhospodařovaných lesů.
 • Obaly jsou vyrobeny z reyklovatelného materiálu, což také snižuje množství odpadu.
 • Výrobní závody PlanToys použivají při provozu moderní technologie obnovitelných zdrojů energie a biomasu. Společnost je držitelem mnoha ocenění za ekologické podnikání.
 • PlanToys je také držitelem ocenění za sociální programy - zaměstnává osoby se zdravotním postižením, sponzoruje vznik dětských hřišť a heren a vyvíjí terapeutické hračky pro postižené děti.

 

Plastové hračky mohou obsahovat škodlivé látky, ale není plast jako plast! V Agátině světě nabízíme batůžky Affenzahn od předního německého výrobce batohů Fond of bags. "Na veletrhu v Norimberku jsme objevily tyto krásné batůžky pro předškoláky. Oslovily nás nejen designem, ale především svou ekologickou výrobou. Batůžky jsou z 50% vyrobené z recyklovaných PET lahví. V dnešní době jsou plasty všude kolem nás a jejich recyklace se stává řešením, jak snížit množství odpadu.", říká Kristýna

 

Kouzelná proměna PET lahví v batůžek Affenzahn

Ergonomické batůžky Affenzahn jsou šetrné k životnímu prostředí, což dokazuje prestižní ocenění bluesign®. Navíc jsou lehké, mají veselé barvy a zajímavý design. Pro výrobu většího batůžku je potřeba 6 PET lahví o obsahu 0,5l a menšího batůžku 3 PET lahve o obsahu 0,5l. Tento výrobní proces v porovnýní s běžnými výrobními metodami snižuje:

 • produkci odpadních vod o 20%
 • spotřebu energie o 50%
 • emisi nebezpečných látek o 60%

 1. Shromažďování & třídění PET lahví
  Prázdné PET lahve se shromáždí a odvezou na třídící linku. Zde jsou roztříděny dle barev a čiré PET lahve jsou předány k recyklaci. 
 2. Drcení lahví & odstranění nečistot
  PET lahve se drtí na malé vločky. Pomocí vody se odstraní nečistoty, jako jsou např. zbytky nápojů.
 3. Pelety z PET lahví
  PET vločky se roztaví a důsledně promíchají. Tavenina je tvořena hustými vlákny, které jsou následně rozřezány na 3mm pelety.
 4. Návin vlákna na cívku
  Pelety se znovu roztaví, vznikají velmi dlouhá vlákna, která se namotájí na cívky. Následuje předání do tkalcovny.
 5. Tkaní & tisk
  K výrobě velké plošné textílie se používá tkalcovský stav. Bílé plátno se potiskne po celé délce a obě strany jsou potaženy speciální ochrannou látkou, která dodá materiálu voděodolnou povrchovou úpravu.   
 6. Finální produkt
  Látka se rozstříhá podle základního střihu. Tyto střihy jsou navrženy tak, aby byl materiál efektivně využíván. 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-