Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak se stát čtenářem?

Jak se stát čtenářem?

Čteme s Agátou 18. 6. 2017 3 minuty
Kristýna Křížová
Děti, které rády čtou, lépe zvládají gramatiku, mívají lepší písemný projev, větší představivost a slovní zásobu. Co ale dělat, když se dětem do čtení nechce? Přinášíme dva tipy, jak u dětí probudit motivaci ke čtení.

Předně je třeba si říci, že dogmata neexistují ani v otázce čtenářství. Desítky přečtených knížek nejsou automatickou garancí dobrého prospěchu, natož pak šťastně prožitého života. Čtení také nerovná se jen beletrie či poezie. Jsou čtenáři, kteří za celý život nepřečtou jediný příběh či román, za to však hltají zájmově naučnou a odbornou literaturu. Jim užší slovní zásoba či menší představivost také jistě nechybí. Přesto však se shodneme, že čtení má klíčový význam pro děti i dospělé a že je úkolem nás, dospělí, pokusit se děti získat pro tuto vášeň. Jak tedy na to?

Nenaléhejte, ale ukažte přínos knih pro děti

I u čtení platí, že nátlak, byť sebelépe míněný, ke zdárnému cíli nevede. My, rodiče, se musíme obrnit trpělivostí a hledat jemnější cesty. Ukažte knihu jako zdroj zajímavých informací či příběhů. Jedete-li na výlet či dovolenou, vezměte s sebou tématicky laděnou dětskou knížku. Dohledávejte si s dětmi informace k navštíveným místům, přečtěte jim příběh, legendu či báji z tohoto místa.

Krásný příklad nabízí kniha Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem. V této knize dokazuje autor a zároveň fyzik Dominic Walliman, že zvládá biologii stejně dobře jako fyziku v prvním dobrodružstvím Profesora Astrokocoura do Vesmíru. Křížem krážem lidským tělem vtahuje malé čtenáře do objevování lidského těla od těch nejzákladnějších otázek a pozvolna postupuje  k představení nejdůležitějších kostí, svalů a orgánů. Profesor Astorkocour nepohlíží na lidské tělo pouze zvenku, ale má svůj zmenšovač a vše si čtenář může důkladně prohlédnout i zevnitř. K objevování toho je mnoho!


 

Jinou motivací je zapojení dětí do charitativního projektu Čtení pomáhá. V něm si dítě najde knihu, kterou přečetlo (třeba i v rámci povinné četby) a zodpoví na otázky, které se k ní vztahují. Odpoví-li správně, získává kredit 50 Kč, který může věnovat na vybrané charitativní projekty. Vědět, že nečtu kvůli známce či radosti rodičů, ale pro pomoc jinému dítěti, staví dětské čtení do jiného světla. Dítě si navíc může vybrat i vcelku snadné a zábavné knížky.

Nabídněte různé formy čtení pro děti

Některým dětem nesedí tvar a podoba knížky plné písmenek, protože jsou zaměřené spíše vizuálně. Ani to není na překážku, stačí vybrat komiks, který v sobě umně kloubí kvalitní výtvarnou stránku a dobrý textový scénář. Doporučit rozhodně můžeme např. sérii Dobrodružství Rychlé Veverky od Pavla Čecha.

Co ale na děti nejvíce zapůsobí?

Láskyplná a nenaléhající nabídka rodičů. Zkuste dětem občas jen tak, mimo vzývaný večerní rituál (ve kterém je ale někdy přeci jen cítit trocha toho rodičovského chtění), přečíst kousek zajímavého textu, vysvětlit, co vás na něm zaujalo, zeptat se na názor dítěte... Čtěte sami, pro svou radost, sdílejte své čtenářské radosti s přáteli, nezoufejte, netlačte.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč