Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Vánoční příběh Agáty a Matěje: Pečeme perníčky

Vánoční příběh Agáty a Matěje: Pečeme perníčky

Tipy na vánoční dárky a tvoření 2. 12. 2023 4 minuty
Tereza Kotilová
Ahoj rodičové, tady Agáta a Matěj. Není ten adventní čas krásný a voňavý? Viďte, že je... Ale vánoční vůně není nikdy dost, takže šupem do kuchyně a pustíme se do pečení perníčků. Pojďte péct s námi.

Vánoční příběh Agáty a Matěje: Pečeme perníčky

Pečeme perníčky

Ideální čas provonět si byt vánoční vůní perníčků, co říkáte? Maminka peče i jiné kousky cukroví, a když máme chuť, průběžně jí pomáháme. Avšak u pečení perníčků nesmíme nikdy chybět, to nás velice baví a každý rok jimi tradičně začínáme a startujeme pečicí maraton. Receptů na perníčky koluje všude mraky, a my rádi zkoušíme stále nové experimenty. Máte nějaký osvědčený recept, o který byste se s námi i ostatními chtěli podělit? Napište nám ho do Agátiny hravé poradny a inspirujme se navzájem.
 

Agátin recept na vánoční perníčky:

  • 400 g hladké mouky
  • 120 g moučkového cukru
  • 2 vejce
  • 100 g másla
  • 100 g medu
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 2 pořádné lžíce perníkového koření
  • 1 lžíce kakaa (je pro tmavší barvu, pokud chcete perníčky zlatavé, nedávejte ho)
Nejdříve smíchejte všechny suché suroviny (mouku, cukr, prášek do pečiva, perníkové koření a případně kakao). Udělejte ďolíček a přidejte vajíčka, povolené máslo a med. Vše promíchejte do kompaktního těsta, které zabalte do fólie a nechte ideálně do druhého dne uležet v lednici. 

Další den těsto vyndejte, vyválejte a vykrajujte perníčky. Pro lesk je můžete před pečením potřít vajíčkem. Perníčky pečte na 180 °C do zlatavé barvy, což je cca 8 minutek. 

Pak už je stačí společně s dětmi nazdobit. Perníčky jsou díky dvěma vajíčkům a méně medu ihned měkké. Tedy pokud je nepřipečete na beton. 😀

Recept na perníčky

Agátin TIP k pečení perníčků: Pro trénink zdobení doporučujeme skvělou kreativní sadu Pan Perníček Oskar a jeho Skořička.


 

Kde se vzala tradice pečení cukroví?

Že se se různě po světě pečou různé druhy cukroví, je vám asi všem známé, ale věděli jste, kde se vůbec tahle tradice pečení cukroví vzala? Nám to vrtalo hlavou, a tak jsme začali pátrat a ptát se našich rodičů.

Představte si, že cukroví už pekli dávní Keltové, kteří ale v období dnešních Vánoc slavili zimní slunovrat. Cukroví v rámci těchto oslav mělo zajistit hojnost a štěstí. A to pouze v případě, že bylo upečeno podle určitých zásad – například muselo obsahovat sušené ovoce a med. Tvary, které se vykrajovaly, měly ochraňovat před zlou magií. Třeba tvary zvířátek měly chránit hospodářská zvířata a zařídit, aby byla zdravá a dařilo se jim. Tvary kruhu zase symbolizovaly slunce, tedy život, světlo a teplo.
 Pečeme perníčky
 

Vánoční betlém

Jelikož advent je v plném proudu, tak vánoční výzdobu už máme. Adventní věnec zaujal své řádné místo na konferenčním stolku, abychom ho mohli všichni pravidelně okukovat a obdivovat. Světýlka zdobí nejen naše okna, ale snad celý byt. Máme světýlka úplně všude, kde to jde, protože zastáváme názor, že světýlka dělají Vánoce. I jsme si letos udělali světélkové cestičky na chodbě. Nemusíme si tam rozsvěcet, a i cesta na záchod má rázem jakési vánoční kouzlo. Checht.

Dál jsme se rozhodli pokračovat v kreativnější části dekorací, takže se tento týden pustíme do výroby betlému. Pokud se vám tahle tvorba zamlouvá taktéž, máme pro vás usnadnění práce v podobě Agátina papírového betlému, který si můžete zakoupit v Agátině světě za pár kaček. Případně můžete volit některou kreativní sadu pro výrobu betlému z naší široké nabídky.

Vánoční tvoření: Agátin papírový betlém


 

Vánoční čtení

Na závěr vám doporučíme tematické vánoční čtení pro různý věk, protože co jiného také v předvánočním čase číst, že? Agátin TIP na závěr: Chcete více perníčkových receptů? Pak vás jiště potěší dalších 14 tipů na vánoční perníčky od Apetitu
 
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.