Objednávejte bez obav do 20. 12. – garantujeme doručení do Vánoc!
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog RECENZE: Monza - HABA

RECENZE: Monza - HABA

Recenze 7. 4. 2020 1 minuta
Monika Domincová
Tahle zdánlivě výhradně klučičí hra vůbec nemá problém zaujmout i holky. Jde totiž o základní kombinatoriku: je třeba zapnout mozkové závity, soustředit se a logicky myslet. Zároveň je to hra o úspěchu, trpělivosti a důslednosti. Vzniká totiž velké množství kombinací  barev a zásadní je žádnou nevynechat. Ta poslední totiž může být zrovna ta nejlepší.


V principu jde o klasický závod postavený na tom, kdo dřív dojde do cíle. Každý má své auto a tím se pohybuje po dráze složené z mnoha barevných dílů. Kroky tahu určuje hod 6 kostkami s různě barevnými stranami. Po hození vzniká tedy kombinace 6 barev shodujících se s barvami políček na dráze. A teď přichází to nejzajímavější – všech 6 barev použít optimálně tak, aby se auto dostalo v daném tahu co nejdále. Zároveň využít toho, že lze změnit dráhu (doleva či doprava) tak, že se můžete posunout pouze na políčko, které sousedí s koncem toho  políčka, na kterém právě stojí vaše auto. Pohybovat se zkrátka lze pouze dopředu. Vyhýbáte se políčkům s překážkami, můžete použít políčka, kde stojí jiná auta, ale pokud váš tah skončí na políčku soupeře, jeho auto se posune o políčko zpět (s tím, že za ním nesmí zrovna být překážka).

Podmínkou pravidel je, že pokud je možné se autem posunout, posouvat s ním musíte. Vždy se tedy sunete tak daleko, jak je to jen možné. Hra má také  jedno zajímavé zpestření, které však můžete sami obměnit a popustit uzdu fantazii. Hráč, jehož auto má shodnou barvu s poslední použitou barvou, se může posunout o jedno pole dopředu.


V zásadě na první pohled jednoduchá a intuitivní hra s poutavým tématem, který neomrzí. Hra zdokonaluje naše myšlení v důležité oblasti. 6 barev už je relativně dost a projít si v hlavně všechny kombinace a zkusit, kam až mne dovedou, nezapomenout na žádnou, nepřeskočit jediné řešení, vyžaduje notnou dávku soustředění, trpělivosti a preciznosti. Navíc nejde o zápis variant ručně na papír, veškeré informace si hráč drží v hlavě. Věřte či nevěřte, i dospělý se dost zapotí, aby neudělal chybu. 

Kouzlem hry je i fakt, že dítě nepotřebuje umět číst ani počítat. Nejsou tedy znevýhodněné menší děti s dobrým logickým myšlením a představivostí. Mnohdy naopak mohou předčít i (občas) přetížené hlavy starších. Podstatnou výhodou hry Monza je rovněž skladné balení a nenáročnost na prostor při hraní. Je to přesně ta desková hra, která se hodí při každé příležitosti – doma, na návštěvě, i na cestách. Dokáže strhnout malé i velké, holky i kluky, a dává tak prostor společnému sesednutí ke stolu místo bloumání mezi nudou a izolací.

 

Internetový obchod
Sdílet
Monika Domincová Monika je naší externí posilou, autorkou mnoha recenzí a hodnocení společenských her a stavebnic na blogu Agátina světa. Její zálibou je hledat edukativní rozměry napříč hrami a rozvíjet hrou svou dceru Karolínu.