Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku: 7 tipů od zkušených maminek

Jak správně vybrat školní batoh nebo aktovku: 7 tipů od zkušených maminek

Tipy pro rodiče školáků 23. 4. 2024 5 minut
Tereza Kotilová
Školních batohů i školních aktovek je na trhu čím dál více, a tím pádem je náročnější i výběr. My doporučujeme tento výběr nepodcenit a věnovat mu dostatek času, protože tady jde hlavně o vyvíjející se záda vašeho malého dítěte. Pokud byste koupi školního batohu unáhlili a na zádech školáka by skončil nevhodný batoh, mohlo by to vést nejen k bolestem zad i hlavy, ale také k trvalé deformaci páteře. Kristýna vybírala pro své tři děti školní batoh již několikrát a stejně tak i my ostatní mámy už máme nějaké ty školní roky s našimi dětmi za sebou. Daly jsme proto hlavy dohromady a sepsaly pro vás důležité rady a tipy, na co byste se měli při výběru školního batohu či aktovky zaměřit.

7 tipů jak vybrat školní batoh

Školní batoh nebo aktovka?

To je často první otázka, která při výběru školní tašky padá – zda je lepší školní aktovka, nebo školní batoh. A na tu je i jednoduchá odpověď – tento výběr je čistě individuální záležitostí a otázkou vkusu.

Moderní školní aktovka je stabilní a přehledná, což oceňují především rodiče prvňáčků. Má pevnou konstrukci, která drží stále stejný tvar, ať je prázdná, nebo plná. Má pouze jednu hlavní komoru, která dítěti umožňuje mít přehled nad obsahem aktovky ihned po otevření. Malou nevýhodou může být její váha, která bývá často krapet větší než u batohu.

Kvalitní školní batohy jsou podle nás v porovnání s aktovkou praktičtější, pohodlnější a vejde se do nich více věcí. Školní batoh má anatomicky tvarovaná vyztužená záda a má v zásadě více než jednu hlavní komoru. Toto praktické členění dává dítěti možnost zorganizovat si školní pomůcky podle svého uvážení do různých kapes. Pracovní sešity, učebnice i svačina tak můžou mít své stálé místo. I pro vás jako rodiče je to výhoda – pokud večer nenajdete připravený prázdný svačinový box na kuchyňské lince, víte, kam ve školním batohu sáhnout, aniž byste se museli prohrabávat celým obsahem tašky.


Pokud si stále nevíte rady, podívejte se na naše inspirativní video, ve kterém tyto dva typy školních brašen názorně porovnáváme. A objasníme vám i nový pojem, který je vám třeba dosud neznámý, a to „batohoaktovka“.
 


 

7 parametrů, které při výběru školní tašky nepodcenit

Tohle je za nás 7 důležitých parametrů, kterými byste se měli při výběru školní brašny řídit. Dle našich zkušeností jsou seřazeny podle důležitosti od těch nejvíce důležitých po ty nejméně.

  1. Ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy
  2. Reflexní prvky
  3. Hmotnost
  4. Velikost
  5. Certifikace
  6. Motiv a barva
  7. Cena

1. Ergonomicky tvarovaná záda a polstrované ramenní popruhy

Zdravý vývoj zad dítěte je prioritou každého rodiče. Vybírejte takovou školní brašnu, která má pevná anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké i nastavitelné polstrované popruhy. Díky těmto vlastnostem může brašna rovnoměrně rozložit celou váhu obsahu a zabraňuje tak křivení páteře.

Školní batoh nebo aktovka: Ergonomicky tvarovaná záda

2. Reflexní prvky

Nezapomínejte na bezpečnost při pohybu vašeho dítěte mimo školní prostory. V tom pomohou reflexní prvky. Školní taška by je měla mít ze všech stran, tedy i na popruzích. S použitím reflexních prvků se viditelnost školáka zvyšuje na 200 metrů. Řidič ho tak zaznamená včas a může se mu bezpečně vyhnout.

Školní batoh nebo aktovka: Reflexní prvky

3. Hmotnost

Dalším důležitým parametrem je váha školního batohu. Ta by se měla ideálně pohybovat okolo 1 kg (cca 840-1400 g). Většina z nás se domnívá, že zádový systém s anatomicky tvarovaným hliníkovým rámem výrazně ovlivňuje hmotnost školní tašky. Opak je pravdou. Hliníkový rám zatěžuje celkovou hmotnost minimálně a je pro ochranu zdravého růstu zad klíčový. 

Kristýna říká„Nebojte se hliníkové výztuže, váží pouze 0,04 kg a zajišťuje správné rozložení váhy batohu po celých zádech.“

4. Velikost

Pro pohodlné nošení školní tašky je nutné vybrat správnou velikost, která odpovídá vašemu dítěti. Jak ji poznáte? Horní ani dolní část školní aktovky či batohu nesmí přesahovat přes záda dítěte. Musí pohodlně sedět, nepadat ze zad a nesmí tlačit. Školní taška by měla přilnout k zádům a dokonale kopírovat páteř dítěte.

Školní batoh nebo aktovka: Velikost

5. Certifikace

Před nákupem školní tašky si určitě ověřte, zda batoh prošel nezávislými testy. Taková certifikace batohů totiž dokládá, že školní brašna splňuje základní bezpečnostní a zdravotní požadavky a nepoškozuje zdraví dítěte. Výběrem u nás si můžete být jisti, že u nás najdete veškeré školní batohy a aktovky, které tuto certifikaci mají.
 

Školní batoh nebo aktovka: Certifikace


6. Motiv a barva

Nepodceňujte design. Váš školák bude každodenně nosit aktovku či batoh na zádech, a proto je fajn zapojit své dítě do výběru! Děti milují své dětské hrdiny a možnost design třeba i měnit. Pokuste se s dítětem domluvit na kompromisu, ať nemusíte kupovat novou školní tašku dříve, než to bude z důvodu růstu dítěte nutné.

NÁŠ TIP: Doporučujeme udělat si předvýběr z hlediska zdravého nošení a bezpečnosti, který bude čistě na vás. A posléze přizvat malého studenta, ať si z nabídky, která splňuje vaše očekávání, vybere podle sebe. Skvělou možnost obměny designu nabízí také doplňkové sady výměnných obrázků, které dnes již většina značek batohů nabízí ve svém sortimentu.
 
Školní batoh nebo aktovka: Motiv a barva

7. Cena

Ceny školních tašek se obvykle pohybují od 700 do 4000 Kč. Velké rozpětí, že? Proto je potřeba cenu řešit opravdu až po zhodnocení výše zmíněných kritérií. Rozhodně nedoporučujeme kupovat školní tašku na tržnicích, kde málokdy naleznete výrobek s atestem a certifikací. Pokud máte obavy z koupě online, využijte naše kamenné obchody, kde si můžete nechat poradit od vyškolených prodavaček a školní tašku si přímo vyzkoušet. 

Nyní už víte, na co je důležité se při výběru ať už školního batohu, školní aktovky či batohoaktovky zaměřit. Tak pojďte omrknout naši kompletní nabídku kvalitních školních tašek a vyberte takovou, která bude dle výše zmíněných důležitých kritérií odpovídat vašemu školákovi. Viděli už jste letošní kolekci školních batohů Topgal 2024 či Ergobag 2024?

Agátin svět pořádá: Individuální zkoušení školních batohů

Přijďte si vyzkoušet školní batoh či aktovku v maximálním komfortu individuální péče Agátina světa. Tato jedinečná akce bude probíhat až do konce sprna v některých našich prodejnách v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Plzni. Ve vybraný den a čas pro vás budou připraveny ty nejvhodnější školní tašky, které splní nároky vaše i vašeho školáka. Na prodejně se vám bude věnovat odborně vyškolený personál s dlouholetými zkušenostmi, který vám ukáže jak správně aktovku či batoh nastavit na záda vašeho školáka a pomůže vám najít tu nejlepší volbu.

Agátin svět pořádá: Individuální zkoušení školních batohů
Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.