Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak si užít prázdniny u babičky a dědy

Jak si užít prázdniny u babičky a dědy

Tipy pro výběr her a hraček 29. 6. 2020 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Prázdniny u babičky patří mezi nejkrásnější vzpomínky z dětství. Pobyt u prarodičů s sebou nese také starosti, jak zabavit vnoučata. Děti by především měly poznávat nové věci a zapomenout na moderní technologie. Inspirujte se našimi tipy, které vám zpříjemní léto u babičky a dědy po všech stránkách!
"Vztah dětí a prarodičů je z hlediska budoucího vývoje dítěte velmi přínosný. Společné zážitky pomáhají vytvářet a prohlubovat vzájemné vztahy. Navíc děti, které tráví více času s babičkou a dědečkem, mají příznivější pohled na stáří a větší respekt ke starším lidem. Umožňujte svým dětem a prarodičům společný čas!", říká Kristýna.
 

Vyprávějte příběhy ze života rodiny

V současné době se nabízí mnoho možností: výlety do přírody nebo za kulturou, čtení knížek, hraní stolních a karetních her. Starší generace může dětem předat mnoho cenných rad a zkušeností a především vyprávět příběhy z rodinné historie. Skvělá je rodinná hra Dědečku, babičko....Jak to tenkrát bylo, která přímo k tomu přímo vybízí. Děti se dozví nové historky a připomenou ty zapomenuté.

Hra obsahuje mnoho retro fotografií, které oživí vzpomínky babičkám a dědečkům, a zároveň ukazuje dětem, jaké to dříve bylo. Také si rádi prohlížíte staré fotografie?   

Zdroj: www.babickarstvi.cz

Pokud při hře budete dobře poslouchat, dokážete odpovědět na otázky, které se vážou k vyprávěným příběhům. Vítězem se stává ten, kdo se jako první dostane po jedné z cest do středu. Ale vítězství není nejdůležitější. Výhrou jsou samotné příběhy, které vám v srdci zůstanou jako krásná vzpomínka.

Vzpomínky na hravé dětství oživí také moderní interaktivní encyklopedie her Retrohraní"Kdysi se hry předávaly z generace na generaci, to už dneska skoro neplatí. Děti moc nechodí ven, když už, tak s rodiči, hlavně ale chodí organizovaně na nejrůznější kroužky. Volně trávený čas s kamarády mnoha generací, jako tomu bylo kdysi, je dnes většinou už jen vzpomínka. Ale ty naše staré hry děti baví i dnes, jen je musejí poznat.", říká autorka hry Alice Kavková. Naučte své děti starým dobrým hrám jako jsou céčka, skákání gumy, skákání panáka, cvrnkání kuliček, vrhcáby, na babu, tleskači a mnoho dalších. Kniha je krásně zpracovaná a udělá vám radost. Pro rodiče a prarodiče je to především vzpomínka na staré časy a zároveň návodem, jak by se mohly bavit i dnešní děti. Venku, na vzduchu a ve společnosti svých kamarádů!
 
Zdroj: www.4kavky.cz, autorka hry Alice Kavková. Ke knize vznikl také stejnojmenný videportál.
 

Knihy plné humoru

Starší generace se také ráda baví a tak se společně zasmějte u báječné knihy. Vybavte děti na prázdniny nějakou pěknou knihou. Velmi oblíbené jsou příběhy britského spisovatele Davida Walliamse, jenž se vyznačují především svérázným a hlavně černým humorem. Jeho knihy nepřináší pouze zábavu a humor, ale i něco navíc - hluboký lidský rozměr. Babička Drsňačka vypráví dojemný příběh chlapce Bena, který má jet na prázdniny k babičce. Babička je pro něj nudná stará paní, která má bílé vlasy, nosí brýle, zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble, chodí brzo spát a je cítit vařenou zeleninou. Babička zaslechne Benův rozhovor s rodiči, že se netěší na prázdniny k babičce a nechce tam jet. Je tam děsná nuda! Babičku to zamrzí, ale vymyslí úžasný plán pro svého vnuka a z obyčejné babičky se stane babička drsňačka.
 

D. Walliams nezapomíná ani na dědečky a opět dokazuje, že jeho příběhy nepostrádají vtip, srozumitelnost a nevtíravé poselství. Dědečkův velký útěk je plný smutných a veselých momentů. Dvanáctiletý Jack zbožňuje svého dědečka, který létal jako stíhač Královského letectva v legendárním letounu Spitfire a ve slavné letecké bitvě o Anglii se proti Němcům vyznamenal jako hrdina. Je to už mnoho let, ale dědeček stále žije minulostí. Dělá bláznivé věci a jediný, kdo pro něj má pochopení, je právě Jack. Dědečkův boj se zákeřnou Alzheimrovou chorobou vžene čtenáři slzy do očí, ale zároveň se pobavíte nad bláznivými momenty popleteného dědečka. 


Krásně ze života starších lidí umí psát také česká autorka dětských knih Alena Kastnerová. Vtipně vypráví o ztřeštěném dědečkovi. „S nevyřáděnými dědečky je milionkrát větší sranda než s kýmkoli jiným“, říká Alena Kastnerová, autorka úspěšných knih pro děti. Kniha O nevyřáděném dědečkovi dokazuje, čeho je takový dědeček schopný. Proti své vůli je přestěhován k "mladým" do paneláku, aby nebyl na stará kolena sám. Ovšem ve městě se cítí mnohem více sám a cítí se nevyřáděný. Vrací se zpátky do svých dětských let a při svých ztřeštěných pokusech se spřátelí s hrobníkem Mojmírem, bezdomovcem ze skládky a dvojicí seniorů. V partě jde všechno lépe a tak se pouští do dalšího dobrodružství, které nabere trochu nečekaný spád.

Úspěšná kniha O líné babičce se dočkala i převedení do audio podoby. Načetl ji Arnošt Goldflam, který má s tvorbou pro děti bohaté zkušenosti. U příběhu se opravdu pobavíte, protože tahle babička je prostě jiná než ostatní. Samotný název napovídá, že tahle babička nebude typ, co nosí papuče a válí se na gauči. Babička je totiž líná v činnostech, které dělají s oblibou ostatní babičky. Nechce vařit, uklízet, hlídat vnoučata. Nemá na to čas, protože si plní svá přání, která celý život střádala do starého škapulíře.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.