Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Alternativní školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Alternativní školy (2/2): Daltonská škola a Jenský plán

Rozvíjíme předškoláky 28. 3. 2019 1 minuta
Kateřina Hrubešová
Jaké možnosti v České republice existují kromě klasického vzdělávání? Jaké jsou hlavní charakteristiky Daltonské školy a Jenského plánu? Udělejme si malý přehled a pokud se rozhodujete, kterou alternativní metodu výchovy a vzdělávání zvolit, níže uvádíme hlavní charakteristiky těchto dvou typů škol.

Daltonská škola

Daltonské školy v ČR i ve světě nabízí pro děti vzdělávání od předškolního věku až po 12. stupeň. Hlavní myšlenkou je úmluva mezi učitelem a žákem o harmonogramu práce za konkrétní období. Žák rozhoduje sám o svém pracovním tempu a podle daltonské terminologie je tzv. „zodpovědně svobodný“.


Co je to daltonský úkol a daltonský blok?

Daltonský úkol je činnost (projekt), která musí být dokončena do určitého termínu. Ve školce děti zpracovávají několik tematických pracovních listů za týden. Starší děti pak pracují s encyklopediemi, počítačovými programy a dalšími zdroji, ze kterých žáci zpracovávají informace.

Daltonský blok je něco jako vyučovací hodina, během níž děti pracují na úkolech. Tento blok trvá dvě vyučovací hodiny a kromě práce na úkolech slouží také k procvičování učiva a k referátům. Existuje ještě jedna forma daltonského úkolu – tzv. dlouhodobý daltonský úkol. Krátkodobé i dlouhodobé daltonské úkoly se skládají z povinných a volitelných činností.

Typické znaky Daltonského plánu:

  • Při zadání úkolu prochází s žákem celý úkol učitel
  • Žák si s pomocí učitele připraví rozvrh práce
  • Díky rozvrhu se žáci dozví i termín a formu zkoušení z probraného učiva
  • Kreativní práce vlastním tempem
  • Mizí pasivita dítěte
  • Prostor pro odpočinek i práci navíc
  • Uvolnění atmosféry celé hodiny

 

Jenská škola

Oproti ostatním typům alternativního školství není tento vzdělávací plán považován za dogma, ale školy a jednotliví pedagogové si jej mohou přizpůsobit po svém. Jenský plán kombinuje čtyři hlavní formy vzdělávání: rozhovor, práci, hru a slavnost.

Po příchodu do školy je den vždy zahájen rozhovorem probíhajícím v kruhu. Žáci tak mohou poslouchat i sdělovat své pocity. Zároveň se žáci dozví, jaký je plán daného týdne. Rozhovor pak přechází v práci v menších skupinách. Volný čas včetně přestávek vyplňuje hra.

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-