Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Nová série Agáta TV 2021 - sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog 11 dovedností, které by dítě mělo zvládnout při nástupu do školky

11 dovedností, které by dítě mělo zvládnout při nástupu do školky

Rozvíjíme předškoláky 11. 8. 2021 2 minuty
Tereza Kotilová
Půjde letos vaše dítě do mateřské školky? Pak byste měli vědět, že před nástupem do školky si musí osvojit určité potřebné dovednosti, které pak ve školce zvládne samo. Některé může budoucí školáček ovládat už nyní bez problémů, a ty, které ještě nemá v malíčku, doporučujeme natrénovat. Víte, které dovednosti to jsou?

Co by mělo dítě umět při nástupu do školky?

1. Znát své jméno a příjmení

2. Komunikovat

Pozdravit, poprosit, poděkovat, rozloučit se a říct si, co potřebuje, co se mu líbí či nelíbí.

3. Poznat svou přidělenou značku

Často jde o dobře rozeznatelný obrázek – houba, beruška, sluníčko, autíčko.

4. Obléct se a svléknout se

Doporučujeme dítěti dávat volnější oblečení, se kterým jde oblékání i svlékání snáz.

5. Obout si a zout bačkůrky

AGÁTIN TIP pro poznání pravé a levé boty: Vezměte samolepku nějakého zvířátka a rozstřihněte ji napůl. Každou část samolepky nalepte do botičky a dítě bude vědět, že musí spojit dvě půlky obrázku dohromady, aby vznikl celek, a tak si správně připraví a obuje své bačkůrky. Obrázek můžete pro oživení pravidelně měnit.

6. Rozpoznat své oblečení

Doporučujeme oblečení, batůžek i botičky podepsat, použít nažehlovačku či vyšít nějaké poznávací znamení. Oblečení do školky ideálně připravujte večer společně. Děti to nejen baví, ale také si lépe zapamatují, jaké oblečení si na sebe berou.

7. Říct si paní učitelce o potřebu WC

Včas dojít za paní učitelkou a říct si o malou či velkou potřebu WC, nebo si dojít na záchod samostatně.
 

8. Umýt si ruce mýdlem

Umýt si ruce mýdlem vždy po příchodu do školky zvenku, po použití toalety a před každým jídlem. Posléze si je osušit do svého ručníčku.

9. Samostatně se vysmrkat

Což znamená i mít vždy po ruce papírový či látkový kapesníček.

10. Najíst se lžící a pít z hrnku

Pokud volíte školku celodenní včetně obědů, mělo by dítě již umět používat lžíci či vidličku a najíst se v klidu a s ohledem na pořádek. Posléze jídlo zapít z hrnečku a odnést po sobě nádobí.
 

11. Uklidit si po sobě hračky

Pokud si dítě s určitou hračkou dohraje, mělo by umět jí po sobě uklidit tam, kde si jí vypůjčilo a udržovat po sobě pořádek.
 
11 dovedností, které by dítě mělo umět při nástupu do školky?

Tak co? Kolik z výše zmíněných dovedností už vaše dítě ovládá levou zadní? Určitě je jich už několik, a ty zbylé se hladce naučí, když budete společně a pravidelně trénovat.

V tréninku vám mohou pomoci některé dětské knížky, které máme v nabídce. Skvělá je Ema ve školce od Gunilly Woldové. Knihou provází holčička Ema, která seznámí malého čtenáře s celým dnem ve školce, kde zažívá spoustu legrace. Dalším dobrým pomocníkem může být dětská knížka Rok ve školce. Kniha je užitečná jak pro školkové děti, tak i pro menší děti, které školka teprve za nějakou dobu čeká. Strany knížky jsou totiž z tvrdého papíru, čímž se stávají více odolné, proti malým zbrklým ručičkám. Krásné ilustrace vás okouzlí hned od první stránky. V knížce děti poznávají, co se dá ve školce zažít v každém ročním období. Nebo si společně projděte knížku První den ve školce, která obsahuje rady, jak se na první dny ve školce dobře připravit.


Máte stále obavy, jestli vaše dítě zvládne nástup do školky bez problémů? A bojíte se, že první odloučení bude doprovázet pláč? Ulehčete dětem nástup do školky a buďte připraveni. V našem dalším článku jsme vám sepsali 9 tipů, jak zvládnout nástup dítěte do školky bez slziček.
 

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Kotilová Píšu pro vás inspirativní články na Agátin blog. Takové články, které vám pomohou s výběrem her, hraček a pomůcek pro vaše děti. S velikou radostí některé hračky z Agátina světa osobně testuji v praxi, a to pod odborným dohledem mé dcery Rozálie.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč