Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog ŠKOLA je DOMA – Matematika

ŠKOLA je DOMA – Matematika

Tipy pro rodiče školáků 25. 5. 2020 3 minuty
Tereza Chaloupková
Jako rodiče nyní často hledáme cesty, jak dětem ulehčit učení doma a podpořit je. Hry k tomu nabízejí ideální příležitost. Tereza Chaloupková, maminku dvou kluků a učitelka na 1. stupni jedné olomoucké základní školy, s vámi v našem seriálu, který nyní startujeme, sdílí své osvědčené tipy. Dnes se zaměříme na dvě hry a jednu stavebnici, které rozvíjí matematické a logické myšlení a dovednosti.
Hned první hra, kterou dnes představím, navazuje na řadu naučných her Eduludo zn. Djeco, které nám pomáhají s přípravou předškoláků na vstup do školy. 

Když jsem prvně držela v ruce Jungle Logic, nechala jsem se nachytat a čekala, že vybalíme klasické sudoku. Mýlila jsem se, ale možná se mi hra líbí i o něco více, protože její systém není tak okoukaný jako u sudoku (i když i to má určitě své zaručené místo mezi logickými hrami).

V krabičce s hrou najdete 30 karet s mřížkou (očíslované podle náročnosti) a 9 dřevěných žetonků se 3 druhy zvířat (3x jaguár, 3x buvola a 3x opice). Vaším úkolem je umístit všechny žetonky do mřížky tak, aby byly zachovány podmínky, které jsou vyznačeny v řádku a sloupci. Např. ve 2. sloupci musí být právě 2 opice a zároveň v 1. řádku musí být právě jeden jaguár a zároveň ve 3. řádku musí být právě 2 jaguáři.Na první pohled se to může zdát náročné, ale hodně dětí postupuje ze začátku metodou "pokus - omyl". Vždy si zkontrolují všechny dodržené podmínky, popřípadě je doopraví. Postupně získávají logické postupy a dokážou si ohlídat dodržení více podmínek najednou. Náročnější karty zabaví i hravého dospělého.
TIP: Nevyhazujte originální návod – na konci jsou řešení! 

Druhou ryze matematickou hrou je Tajný kód 13+4 od Haba. Totálně atraktivní téma hry pro děti – stávají se agenty a pomocí tajných kódů (kterými jsou klasické příklady) postupují muzeem až k trezoru se vzácnou maskou boha slunce, kterou mají získat.

Na herní plán se naskládají žetony s čísly. (Žetony jsou oboustranné a pro začátečníky jsem vždy vybrala menší číslo.) Hráč – agent stojí před žetonem s číslicí, hodí všemi 6 kostkami (jsou na nich čísla 1-9) a z čísel padlých na kostkách se snaží vytvořit příklad, jehož výsledek je zároveň číslem na žetonu. Pokud se mu to podaří, přeskočí laser - žeton a je před dalším. Kostky, které na příklad použil, dává stranou a pokračuje dále se zbylými kostkami, a to do té doby, než další příklad už nejde vytvořit. Pak hraje další hráč.

Čekala jsem, že to hra po prvňáky rozhodně nebude. Jsou ale tak namotivováni tématem, že ani nevědí, co všechno už sami vypočítají. Při tvoření příkladů lze použít libovolný počet kostek a libovolnou operaci (sčítání, odčítání, násobení i dělení). My jsme si s prvňákem v pohodě vystačili s plusem a mínusem. Začátečníkům lze při hře radit, třeba už jen tím, že tajný kód vytvořit lze, popř. mu poradit kostky, ze kterých příklad sestaví. Hra nabízí opravdu perfektní procvičování naprosto klasických matematických příkladů. Použití plusů a mínusů v jednom příkladu v kombinaci s použitím více čísel vystřeluje tuto hru hodně vysoko.

Na závěr elektronická stavebnice Boffin II. Budete si říkat jako já: „Nechápu, že jsem ji neobjevila mnohem dříve!“

Krabice, která skrývá hodiny a hodiny zábavy, nových objevů i postupů – rozhodně se vám jen tak neomrzí. Hra obsahuje návod na 203 projektů, které si postavíte z jednoduchých součástek na základní desku.

Šikovně vymyšlený systém umožní zcela bezpečné skládání obvodů, které po zapnutí zdroje vykouzlí barevná světla na stropě, spuštění větráčku, digitálního displeje s čísly nebo všelijaká pípání a houkání. U nás je velmi populární zvuk kulometu a sirény ☺. Postavit si také můžete hry, které procvičí odhad času, paměť nebo postřeh.

Zajímavým prvkem stavění je, když vám projekt nebo nějaká jeho část nefunguje. To začíná zábavná část kontrolování a hledání chyb. Radost, když chybu najdete a po opravě se vše rozjede, jak má, je veliká! Koumáci také rádi vymýšlí, které součástky lze nahradit jinými, aby byl obvod stále funkční. Doporučují 2 ze 2 elektrotechniků, které máme v rodině!

 

 

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Chaloupková Tereza, maminka dvou kluků a učitelka 1. stupně ZŠ, je naší externí posilou. Sdílí s námi své pedagogické zkušenosti a radí, jak školní děti rozvíjet hravě a zábavně.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč