Rubriky
Rozvoj grafomotoriky: 2. díl Jemná motorika
A je tady druhý článek našeho seriálu o rozvoji grafomotoriky. Dnes si povíme o druhém pilíři – jemné motorice a vývojovém období dětí od 3 do 6 let. Věk je zde opravdu velmi orientační a mezi dětmi jsou velké rozdíly. Důležité je na dítě netlačit, nechat mu prostor pro rozvoj a nepřeskakovat ke složitějším prvkům, pokud ještě nezvládá úroveň nižší.
Jedním z příkladů je třeba osifikace kostí zápěstí, ke kterému dochází až kolem 6 let a které jsou pro psaní a výdrž potřeba. Některé věci u dětí neurychlíme a musíme je prostě nechat dozrát.
Jemná motorika a děti od 3 do 6 let
Jemná motorika (oproti motorice hrubé, která vychází z pohybů celého těla, ramene a loktu) vychází z práce zápěstí a pohybu prstů.Jak procvičíme jemnou motoriku?
- Sebeobsluha – zapínání knoflíků, zipů, vázání tkaniček, oblékání
- Každodenní činnosti – krájení, loupání, utírání
- Práce s plastelínou
- Třídění drobných předmětů
- Navlékání korálků
- Skládání mozaiky, puzzle, kostek
- Vkládačky, šroubování, namotávání
- Stříhání, lepení, vytrhávání, skládání, mačkání papíru
Všechny tyto činnosti pak zúročíme právě při samotném kreslení, později psaní. V tomto období bych měli nejvíce pracovat se správným úchopem pastelek. Pokud se špatně zafixuje, už se ve škole velmi špatně napravuje. Správný úchop je tzv. špetkový – používá tři prsty. Palec a ukazováček jsou bříšky proti sobě a prostředníček podpírá psací náčiní zespodu.
Procvičování jemné motoriky s pastelkami
Dalším pojmem je lateralita – tedy vyhraněnost pravé či levé ruky, která už by měla být rok před nástupem do školy vyhraněná. Osobně se přikláním, aby většina uvolňovacích cvičení byla prováděna stále na větší ploše – ideálně velikost A3. Je fajn prostřídat při cvičení vodorovnou i svislou plochu a zkoušet to nejenom v sedě, ale také ve stoje – za pomocí plastových barev s ergonomickou oblastí úchopu Faber-Castell.
Základem tohoto období jsou širší trojhranné pastelky JUMBO ideálně s gripy (výřezy) např. Faber-Castell Jumbo Grip. S gripy existuje také obyčejná tužka Stabilo Easygraph, která je taktéž vhodná, ale je důležité, dát pozor na to, aby byla správně ostrouhaná. Použijte například ořezávátko Faber-Castell Kids, které navíc krásně vypadá. Dále dejte pozor, aby gripy seděly a podporovaly správný úchop.
Další pomocníci v rozvoji jemné motoriky: Křídy, magnetické či mazací tabule a nůžky
Malovat venku na velkou plochu můžete barevnými křídami na chodník Maped. Některé děti jsou při malování úzkostné a často svou práci kriticky hodnotí, proto jsou oblíbené různé druhy mazacích tabulí (Magnetická polohovatelná tabule Janod) a tabulek (Sada popisovačů Faber-Castell Slim Whiteboard Marker v kufříku), kde mohou trénovat s o něco menší starostí. Nezapomínat by se mělo také na stříhání – můžete dětem třeba nakreslit šikmé čáry, spirály, kruhy apod. Doporučuji dětské ergonomické nůžky Griffix.TIP! Zajímavá pomůcka jsou voskové tužky Griffix, které jsou prvním krokem ze systému Griffix od značky Pelikan, o kterých si více povíme v příštím článku.
Zaujal vás 2. díl o rozvoji grafomotoriky u dětí od 3 do 6 let? Pak se můžete vrhnout na 3. díl grafomotorického seriálu, kde se zabýváme rozvojem vizuomotoriky u dětí ve věku od 6 let.
Rozvoj grafomotoriky: 1. díl Hrubá motorika
Grafomotorika je slovo, při jehož zaslechnutí většině rodičů a učitelů vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Jedná se o souhrn psychomotorických činností, které se projevují při kreslení a později psaní. A abyste z tohoto slova neměli hrůzu, připravili jsme si pro vás ...
Rozvoj grafomotoriky: 3. díl Vizuomotorika
V posledním článku ze série o rozvoji grafomotoriky se po jemné a hrubé motorice dostáváme k poslednímu pilíři – vizuomotorice, která se týká hlavně dětí při nástupu do školy a dál, tedy 6 a více let.
Agátin školní speciál
Hola, hola, škola volá! Září už vykukuje za rohem, což znamená jediné, váš školák zanedlouho znovu usedne do lavice. Nebo snad letos prvně? Ať poprvé či poněkolikáté, přichystali jsme pro vás velký školní speciál, který vám usnadní přípravu do nového školního roku. My v...

Tereza Chaloupková
Tereza, maminka dvou kluků a učitelka 1. stupně ZŠ, je naší externí posilou. Sdílí s námi své pedagogické zkušenosti a radí, jak školní děti rozvíjet hravě a zábavně.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč