Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak rozvíjet děti od 6 do 9 let: Trénujeme důvtip a přemýšlení

Jak rozvíjet děti od 6 do 9 let: Trénujeme důvtip a přemýšlení

Tipy pro výběr her a hraček 13. 5. 2020 3 minuty
Kristýna Křížová
Dejte prostor malým školačkám a školákům, aby vám ukázaly svůj důvtip. Hrajte s nimi společenské hry. Získají tak důležitou motivaci pro svůj další rozvoj a hravou příležitost použít, co se ve škole naučily. Přečtěte si naše tipy, jak hravě podpořit osobnost dítěte i jeho úspěch ve škole.

První školní roky od dětí vyžadují vstřebat velké množství informací. O to víc je pro ně důležité, aby rozvíjeli svůj důvtip a schopnost samostatně uvažovat. Při hraní společenských her, ve kterých se musí orientovat v pravidlech, vymýšlet strategii a učit se z chyb či nedomyšlených tahů, získávají dovednosti, které se jim pak ve škole velmi hodí. Navíc vhodně vybrané hry podpoří i lepší porozumění probíraného učiva. 

Jak vybrat společenskou hru pro malé školáky

Jedním z důležitých kritérií při volbě hry pro děti od 6 let stále zůstává délka hry i míra soupeřivosti. Řada dětí v tomto věku se stále ještě těžko smiřuje s prohrou. Odolnost vůči nepříjemným situacím je třeba trénovat, ale s mírou, tak, aby se děti od hraní her nenechaly odradit. 

Děti také velmi ocení, budou-li si moci svou oblíbenou vzít na víkend s kamarády či na školu v přírodě. Hra by tedy neměla být příliš objemná a obsahovat mnoho drobných dílků či figurek, které se snadno poztrácí.

Tipy na nejlepší stolní hry pro malé školáky

Při výběru hry vám jistě pomůže doporučení Ministerstva školství, které podporuje hru společenskou Super farmář de luxe. Princip je jednoduchý: hráči se snaží rozšiřovat počet zvířat, chovaných na jednotlivých farmách. Děti trénují rozhodování, práci s rizikem (farmu mohou navštívit liška či vlk a pracně budovaná stáda zvířat sežrat, nebo se proti nim lze za určitou cenu pojistit) a také násobilku. Mohou totiž podle svých možností směňovat zvířata (např. tři ovce za jedno prase, šest králíků za jednu ovci atp.). Každý hráč může využít převodovou tabulku, která mu přepočty objasná. Po několika sehrávkách pak již děti hravě násobí a případně dělí samy.

Tato hra má navíc velmi zajímavou historii, o které si s dětmi můžete povídat, a získala ocenění Hračka roku 2014.

Hra Batamo - válka slov nabízí dětem akční zábavu spojenou s rozšiřováním slovní zásoby, což je pro praktický život i úspěch ve škole jistě praktická záležitost. Hra se navíc vejde do každého batůžku, takže si ji můžete zahrát třeba ve vlaku či na výletě. Její princip je jednoduchý: hráči vykládají karty s písmeny a tématickými obrázky. Kdo zareaguje jako první a řekne slovo obsahující vyložené písmeno a vztahující se k obrázku na kartě, získává body.

Chcete-li podpořit zájem dětí o naši zem, dobrou volbou jsou puzzle Objevuj s puzzle: Česká republika od nakladatelství Pikola. Balení obsahuje 205 dílků a 32 stránkovou knížku, která obsahuje zajímavosti z naší historie. Kniha provede děti Českou republikou, základními informacemi o rozloze, počtu obyvatel, dozví se i něco z historie vzniku naší republiky, o státních symbolech, o starých pověstech českých, nechybí zmínka o našem hlavním měste Praze a seznámí také s jednotlivými kraji. S touto knihou se děti rozhodně nudit nebudou, stačí se podívat na první ilustraci a objevování bude snadné! Skládání jednotlivých dílků je zábavné a naučí zábavnou formou děti s jakými státy sousedíme, co je pro který kraj typické, co se tam vyrábí, případně jaké památky zde najdeme. Zároveň procvičují jemnou motoriku. 

Jak vybrat společenskou hru pro větší školáky

Děti od 9 let již umí číst, psát a v základech počítat. Dospěly do věku, kdy jsou samostatné a vaši pomoc spíše odmítají. Přesto je vhodné školáka stále podporovat a využijte společné chvíle pro společenskou hru. Už je tolik neoslovují hry založené na náhodě. Čím jsou starší, tím více mají rády hry, kde zapojí vlastní rozum a stále mají touhu soupeřit. Zvládnou již hru o délce 40-50 minut. 
 

Tipy na nejlepší stolní hry pro větší školáky

Velmi příjemná je hra Majesty: Má koruna, mé království. Děti si ji mohou zahrát s partou kamarádů nebo se stane vaší oblíbenou rodinnou hrou. Desková (a převážně karetní) hra má jednoduchá pravidla, hodí se i pro úplné začátečníky, kteří jsou deskovými hrami nikdy nepolíbené. Cílem hry je vybudovat silné a bohaté království. K tomu potřebujete získat ty správné postavy - ozbrojené síly, které budou bránit, poddané, kteří budou pěstovat suroviny či léčit zraněné, šlechtu, která přispěje mincemi do královského rozpočtu. Postavy si vybíráte tak, aby vám přinášeli co nejvíce výhod a mincí. JZvolíte si vlastní strategii, jaké postavy a kdy se vám vyplatí zvolit. Po celou hru sledujete, jak hrají ostatní a musíte vhodně taktizovat. Každý další hra je jiná a budete se těšit na další. Na podobném principu je založena také hra Citadela - Deluxe.

Pokud sháníte vědomostní hru sáhněte po deskové hře Země, která získala ocenění rodičů v soutěži Dobrá hračka 2018 nebo úspěšnou hru Desítka. Hra Země navazuje na populární hru Fauna od Friedemanna Frieseho. Název hry napovídá, že hra nás seznámí s naší planetou a domovem. Základem je velký rozkládací herní plán zobrazující mapu světa a tři časové a měrné osy. Nedílnou součástí je velký balíček karet s otázkami a hromada barevných kostiček. Země je zajímavá hra, se kterou se seznámíte velmi rychle, takže můžete začít hrát.

Desítka je úžasná a zajímavá vědomostní hra. Hra je určena až pro osm hráčů a prověří jejich znalosti v nejrůznějších okruzích, které nejsou vůbec tématické. Proč "desítka"? Odpověď je jednoduchá: otázka nemá jednu, ale hned deset správných odpovědí! Pokud tuto hru ještě nemáte, určitě neváhejte a pořiďte ji dětem! Mindok vydal v loňském roce pokračování této úspěšné hry. Hra Desítka Česko již z názvu napovídá, že otázky se týkají přímo naší vlasti.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií prozkoumávají tuzemský i zahraniční trh, aby do sortimentu začlenily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem smějí do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří. 
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 3000,-