Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak dezinfikovat hračky pro nejmenší?

Jak dezinfikovat hračky pro nejmenší?

Inspirativní rozhovory 1. 3. 2021 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Důraz na hygienu je nyní kladen mnohem více, a to nejen ve formě úklidu domova, ale také v případě našich nejmladších děti a jejich oblíbených hraček. Velmi rychle přitahují prach a nečistoty, hromadí se v nich bakterie. Určitě si také kladete otázku, jak správně čistit a dezinfikovat hračky. Máme různá doporučení od výrobců, nicméně jsme si na toto téma popovídali s Anitou a Kateřinou z projektu "Holky úklidovky".

Spojili jsme síly s dvěma podnikavými ženami a jejich projektem „Holky úklidovky“. Společně Vám přinášíme rady a tipy, jak ekologicky a bezpečně udržet vaši domácnost v čistotě a dbát tak i na zdraví vašich dětí.

Můžete nám blíže představit sebe a svůj projekt?

Jsme Anita a Káča, dlouholeté kamarádky, které se rozhodly založit firmu. Dobře víme, že najít si čas na úklid domu či bytu nebývá vždy snadné. Proto se snažíme našimi službami ušetřit čas rodinám a i třeba podnikatelům. Se startem projektu nám velmi pomohla zakladatelka LEMARKETU- Elena, která ÚKLIDOVKÁM dodala potřebnou krásu vizuální stránky.    

Jako rodičům se nám moc líbí koncept ekologické domácnosti a používání bezpečných přípravků. Máte vlastnoručně vyrobené, ekologické prostředky. Jak a kde přicházíte na inspiraci k tvorbě čističů?

V dnešní době se lidé zajímají o své zdraví nejen v souvislosti se zdravou stravou, ale čím dál více věnují pozornost použití chemikálií v souvislosti s pracími a čisticími prostředky. Lidé si uvědomují, že přijímají do těla nezdravou dávku chemických látek používáním běžných přípravků. Jedním přípravkem vyčistíme koupelnu, umyjeme podlahu, jiným vyleštíme nábytek a prádlo vypereme voňavým prostředkem. V domě se pohybují děti, nebo dokonce batolata, která často zkoumají svět nejčastěji ústy. Vše je láká, musí "to" ohmatat, probádat a nejlépe ochutnat. Rodiče si tak uvědomují důležitost používání ekologických čisticích prostředků.

Naše prostředky si vyrábíme sami. Na tyto záležitosti se zaměřuje především kolegyně Kateřina, která má vzdělání v oboru chemie, a dokáže proto čisticí produkty namíchat tak, aby byly nejen účinné, ale také i zdraví nezávadné. Načítá si různé blogy a knihy a myslím, že je už v tomto oboru expert. 

Liší se nějak úklid dětského pokoje od ostatních pokojů v domácnostech?

Nepořádek dětského pokojíčku asi trápí každého rodiče. Některé děti mají opravdu hodně hraček, že v nich samotné dítě ztrácí přehled. Mají stovky plyšáků, autíček, panenek, stavebnic a dalších hraček. Některé se válejí po podlaze, jsou zaprášené v policích nebo děti ani nevědí, kde je nechaly.

Na druhou stanu vnímáme, že mnoho rodičů se proto rozhoduje, že kupování hraček omezí. Nakupují méně, ale více kvalitních hraček. Všimli jsme si, že většina našich klientů má hračky dřevěné a z přírodních materiálů, což se poté moc neliší s úklidem v ostatních místnostech.

Když se zaměříme na naše nejmenší „zákazníky", kterými jsou novorozeňata a batolata, budete jistě souhlasit, že u těchto dětí je čistota hraček velmi důležitá. Jak umývat hračky, které jsou pod náporem ocucávání?

Naprosto souhlasím, že nejmenší děti jsou jedni z nejduležitějších. Jejich hračky, kousátka a všelijaké žužlací dobroty, doporučujeme otřít, nebo ponořit do horké vody s kapkou octa, který krásně desinfikuje. Maminky se nemusí bát, hned po oschnutí octový odér vyprchá. Nic jednoduššího a dostupnějšího v ekologických připravcích nenajdete. Je to skvělý pomocník v domácnostech.  

Asi všechny maminky znají ten pocit, že udržet domácnost v naprosté čistotě je velmi vysilující. Desinfikování a omývání hraček v pokojíčku je činnost, která se dělá jednou za čas. Pozorujete i vy, že čistota hraček je leckdy opomíjená?

Úplně opomíjená si nemyslíme. Spíš víme, jak je těžké udržet všechny hračky stále čisté. V jejich počtu, to asi ani najednou vyčistit a desinfikovat nelze. Jak jsme již zmínili, objevují se i domácnosti, kde mají hraček méně, ale za to více kvalitních. 

Doporučili bychom maminkám občas hračky třídit. Ideálně společně s dětmi. Vysvětlete jim, že hračky, se kterými si už nehrají, mohou udělat radost jiným dětem, které takové štěstí nemají. Nezabere to hodně času a život v dětském pokojíčku bude jednodušší. Získáte více místa na uschování. Velmi oblíbené jsou textilní koše a boxy, do kterých se skvěle a rychle dají uklidit hračky.  

Dalším problémem našich maminek je praní plyšových a textilních hraček. Měly byste tipy, jak prát jemné materiály šetrně a hlavně tak, aby byly nezávadné pro citlivou dětskou pleť? 

Textilní hračka nebo mazlivý usínáček dokáže utišit dětský pláč, být kamarádem na cestách do přírody, do školky, na hřiště - prostě všude. Právě v tom je největší kámen úrazu. Textilní hračka na cestách s dítětem toho zkusí hodně a je doslova rájem pro bakterie. Myslíme, že pokud je výrobek kvalitní, měl by vydržet i občasné šetrné prání. Takové textilní hračky, by se měly prát cca jednou za měsíc na 40 stupňů. Nicméně doporučujeme vždy dodržovat doporučené symboly údržby a hodnoty teplot od výrobce. Nejlépe se nám osvědčuje samozřejmě prát v ekologickém prášku, který je dnes dostupný na každém rohu. Doporučujeme např. tekutý prášek od Pán Bach, nebo Tierra Verde. 

V této době to leckteré maminky opravdu nemají lehké, některé pracují z domova, do toho musí zvládat domácí výuku dětí a domácnost. Jak vás v případě potřeby můžou zákazníci kontaktovat a rezervovat si od vás úklid?

Nejjednoduší je odeslat rovnou poptávkový formulář u nás na stránkách www.holkyuklidovky.cz, který zabere cca 3 minuty. Samozřejmě je možné psát i na uvedený telefon, nebo na instagram. Úklidovky jsou samozřejmě i pojízdné a zatím jezdíme bohužel jen za klienty, kteří jsou cca do 45min vzdálení od Prahy.  

Je něco co byste našim maminkám chtěly vzkázat? 

Snad jen, že ekologický úklid je i méně nákladný, než chemické prostředky. Na domácí úklid vám opravdu stačí hlavně ocet, soda a citrón. Pak už si načíst jen pár triků a hravě uklidíte nejen dětský pokojíček, ale i celý dům.

A na závěr dodáme, že není ostuda říci si o pomoc, třeba od nás. Ušetřený čas poté mohou rodiče věnovat svým dětem a třeba si zahrát nějakou deskovou hru zakoupenou právě v Agátině světě, uzavírají rozhovor se smíchem Anita a Kateřina.

Ve spolupráci s Anitou Šulcovou a Kateřinou Počepickou
www.holkyuklidovky.cz

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-