Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Chystáme se do první třídy: Co by měl prvňáček zvládnout?

Chystáme se do první třídy: Co by měl prvňáček zvládnout?

Tipy pro rodiče školáků 18. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Nástup do školy je velkým zlomem v životě dítěte (i celé rodiny). Poradíme vám, jak se na toto nové období připravit tak, aby dítě novou situaci dobře přijalo, rádo ve škole objevovalo a učilo se nové a také, aby se ve škole s učiteli i spolužáky cítilo dobře. Jen koupit školní batoh totiž nestačí.

Co by měl váš nastupující prvňáček zvládnout?

Pokud vaše dítě už umí trochu číst a počítat, tím líp. Ale rozhodně to není povinnost: do školy nastupuje proto, aby se tomu naučil. Velmi důležité jsou naopak dovednosti, které mu umožní se ve škole dobře cítit a nové učivo hladce zvládat.

Tip: Pokud chcete podpořit přípravu na čtení a počítání, podívejte se na hračky pro předškoláky. Mezi nimi najdete hravé didaktické hračky i tvořivé hry, které vaše prvňáčkovi pomohou s včeobecnými předpoklady pro 1. třídu.

Co je pro prvňáčka nejdůležitější

Mezi nejdůležitější předpoklady, které by váš prvňáček měl zvládat, patří:

  • Samostatnost: samostatné obouvání, oblékání i schopnost si alespoň v minimální míře ohlídat své věci bude vaše dítě potřebovat každý den od prvního dne školy.

  • Rozvinutá motorika: šikovné prstíky dětem ulehčí první krůčky především v psaní. Pokud si nejste jisti, jak s jemnou motorikou pracovat, isnpirujte se v našem článku s tipy na rozvoj jemné motoriky.

  • Správná artikulace: logopedické vady nebo nedokonalosti mohou dětem kompllikovat vyjadřování a uplatnění se ve třídě. Čas mezi zápisem a nástupem do školy je ideálním obdobím, abyste na výslovnosti zapracovali. Pro úspěch vašeho dítěte ve škole je to opravdu klíčové!

Dovednosti, na které také nesmíte zapomenout

  • Pozornost, soustředění, trpělivost a paměť: dítě, které nevydrží, ani pár minut v klidu sedět a poslouchat, se ve škole nebude cítit dobře. Nebojte, takových nás bylo hodně a všichni jsme to nakonec zvládli. Využijte dobu, která zbývá do nástupu do školy, na trénování pozornosti a paměti. Dítěti to jen prospěje. Pomoci mohou paměťové a postřehové hry.

  • Slovní zásoba: vyjadřování i schopnost porozumět novému textu je pro hladkou školní docházku velice důležité. Jako rodiče v této oblasti můžeme snadno pomoci. Věnujme dětem více času, odložme tablety a telefony. Čtěme si s dětmi, vyprávějme si pohádky (můžeme si i vymýšlet nové a bláznivé příběhy), učme se básničky a písničky. Využít můžete každou chvilku, třeba i cestu či čekání: hrajte jednoduchý slovní fotbal a další slovní hry, které pomohou rozšiřovat a upevňovat slovní zásobu. Vřele doporučujeme hravou knížku Žvanda a Melivo, se kterou si s dětmi užijete mnoho zábavy i po nástupu do první třídy.

  • Obratnost: každé dítě nemusí být vrcholovým sportovcem, ale každé dítě by mělo zvládat základy pohybu. Naplánujte si víkendy na kole, plavání nebo návštěvy lanových parků a hřišť, kde se vaše dítě protáhne a zapracuje na koordinaci svých pohybů. Ocení to nejen ve škole, ale dáte mu i dobrý základ pro zdravý vztah k pohybu. Ten bude velmi potřebovat: Česká republika je přeborníkem v obezitě, která čím dál tím víc ohrožuje i děti. Do dospělého života si pak ponesou jen zdravotní problémy.

  • Vztah s ostatními dětmi: základy slušného chování a vzájemného respektu jistě vštěpujeme dětem odmala. Prvňáček by měl být schopen umět pozdravit, poděkovat, uklidit si po sobě atp. Nezapomeňme však také na schopnost respektovat a získat si přirozený respekt mezi dětmi. Stráví s nimi několik dalších let, proto je důležité pomoci dětem položit dobré základy jejich vztahu. Pomoc vám v tom může mj. hra Nešťourej se v nose. Příprava na tyto situace je zvlášť důležitá u jedináčků, kteří by měli ze školky již být připraveni, že nemusí být vždy centrem pozornosti. Pro všechny děti je důležité pěstovat smysl pro férovost, rovnocennost a práci ve skupině.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 400 Kč