Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Rozvíjíme roční děti: Vnímám svět kolem sebe

Rozvíjíme roční děti: Vnímám svět kolem sebe

Tipy pro výběr her a hraček 18. 6. 2018 3 minuty
Kristýna Křížová
Kolem prvních narozenin děti začínají objevovat kouzlo skutečného hraní. Baví je nejen opakovat oblíbené činnosti, ale také zkoušet, co se stane, když... Proto tak milují stavění a bourání věží z kostek. Objevují první zákonitosti a rozvíjejí jemnou motoriku. Fascinuje je také prostrkávání tvarů otvory, schovávání a hledání atp. Přečtěte si tipy, jak dětem otevřít nekonečný svět hraní a stavění.

Roční batolata milují opakování činností a her. Pro nás, rodiče, to bývá docela náročné. Děti si však opakováním stejných aktivit postupně budují základ, ze kterého se později odrazí do mnohem pestřejšího a zajímavějšího hraní.

Teď však potřebují ověřovat si, zda to, co fungovalo včera (postavit věž ze tří kostek), bude fungovat i dnes (věž ani dnes nespadne, když se správně postaví). Potřebují také zjistit, co už nefunguje: věž postavená ze tří kostek stojí, ale postavím-li na spodní kostku trojúhelník a na něj chci dát zase kostku, ta držet nebude a spadne. Variant na toto téma je tisíce a je třeba všechny prozkoumat a raději vícekrát ověřit. My dospělí už při stavění kostek mnoho nového neobjevíme, ale dopřejme dětem toto první experimentování.

Jak kostky či stavebnice vybrat

Jako vodítko při výběru hraček, které mají malé děti rozvíjet, rozhodně platí osvědčená hesla "v jednoduchosti je síla" či "méně je někdy více". Řídit se můžete těmito kritérii:

  • jednoduché základní tvary: jsou sice jednoduché, ale dokážou hodně: kostka ve tvaru kvádru vypadá jinak naležato a jinak nastojato; válec poslouží jako sloup či jako valící se dílek; polokoule může zakončovat věž či domek nebo posloužit jako houpačka atp.
  • velké tvary: každý dílek by měl být dítěti ideálně do dlaně. Budoucí jemná motorika začíná právě úchopem dlaní. Roční dítě není zatím schopno přesně manipulovat s malými dílky (nehledě na riziko vdechnutí či polknutí).
  • materiály: vybírejte správně opracované dřevěné hračky či stavebnice z kvalitních plastů. Dřevěné kostky by měly mít zaoblené hrany a hroty. Barevný lak musí být kvalitní, aby vydržel četné pády na zem a občasné testování odolnosti zuby. Plastových hraček se nemusíte bát, pokud je vybíráte od spolehlivých výrobců. Některé plastové stavebnice totiž dětem nabízejí širší možnosti hraní, které dřevěné hračky nabídnout nedovedou. Novinkou na trhu jsou magnetické stavebnice. Důležité je, aby jednotlivé dílky byly dostatečně veliké. Jednak z hlediska manipulace (vhodná velikost pro úchop dětskou rukou) a především bezpečnosti, aby nemohlo dojít k nečekanému vdechnutí. Uvnitř každého plastového dílku je ukryt neviditelný magnet, který je s plastem pevně spojen. Magnetické stavebnice mají jednu nevýhodu a to, že vyvolává závislost. Jakmile koupíte jednu sadu, budete brzy muset pořídit další a další.

Naše tipy na nejzajímavější hračky pro roční děti

Kromě tradičních dřevěných kostek, se kterými vyrostla nejedna generace dětí, vřele doporučujeme textilní hračky belgického výrobce Lilliputiens. Hračky jsou krásně zpracované, příjemné do dětské dlaně, bezpečné a většina z nich je navržena pro děti od narození. Vaše děti si je zamilují a užijí si s nimi spoustu legrace. Ukrývají v sobě totiž zábavné prvky, které vzbuzují jejich zájem a pomáhají jim rozvíjet se nejpřirozenější cestou - hrou.

Zajímavé stavebnice pro děti kolem jednoho roku nabízejí dvě italské značky, a to Quercetti a Clemmy. Quercetti nabízí dětem především různorodé stavění z barevných dílků, které do sebe hezky zapadají. Kostky Clemmy jsou vyrobené z jemné měkké gumy. Děti tak mohou kostky strkat do úst, aniž by se poškrábaly; když při svých prvních chodeckých pokusech na kostky upadnou, neublíží si. K základním kostkám Clemmy lze pořídit i sady obsahující například zvířátka. Z prvních kostek se tak postupně stává pravá stavebnice. Jako rodiče jistě oceníte, že obě italské stavebnice lze bez problémů mýt (i v myčce). Kostky Clemmy si děti také s oblibou berou na písek či do vody. 

SmartMax je hitem loňského roku. Na výběr máte ze dvou stavebnic - Můj první vláček se zvířátky nebo Moje první Safari zvířátka. Obě stavebnice zaručí dětem spoustu zábavy a především seznámení se záhadným světem magnetů. Vzájemné přitahování a odpuzování magnetů je ohromí na jejich cestě poznání. Jednotlivé díky jsou dostatečně veliké, perfektně padnou do malých dětských rukou. Díky své velikosti nemůže dítě dílek vdechnout či spolknout. Stavebnice SmartMax zcela vyhovuje českým i evropským standardům.

Mezi další vhodné hračky pro batolata patří také tahací hračky, kartonové pyramidy apod.

Internetový obchod
Sdílet
Kristýna Křížová Kristýna je zakladatelka a duše Agátina světa, kterému dává směr. Spolu se svou sestrou Lucií zkoumají české i zahraniční značky, aby do Agátina světa zařadily ty nejlepší hry a hračky. Protože jen hry, hračky, knížky a stavebnice, které vynikají přínosem pro děti, kvalitou zpracování, bezpečností i designem mohou patřit do Agátina světa. A takový je pak svět, který pro nás tvoří.