Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog RECENZE: Jungle Logic - DJECO

RECENZE: Jungle Logic - DJECO

Recenze 25. 1. 2020 3 minuty
Monika Domincová
Jungle Logic od Djeca není v pravém slova smyslu hrou, ale spíše hlavolamem. Je určen pouze pro jednu osobu. Hodí se tedy pro případ, kdy jedno dítě má chuť dělat něco samostatně a nepotřebuje k tomu dospělého či zkušenějšího rádce, což považuji za určitou výhodu pro rozvoj dětské samostatné tvůrčí dovednosti.

        


Kdybyste děti „donutili“ dělat stejné úlohy v klasické matematice – bez oblíbených exotických zvířátek, poutavé grafiky a možnosti používat hlavu i ruce - nejspíš byste neuspěli. Matrice a různé souvislosti mezi řádky a sloupci zas tak „cool“ nejsou.

Pro dítě je však obrovský rozdíl zahřívat mozkové závity pouze s papírem a tužkou, nebo s obrázky a fyzickými nástroji zasazenými do prostředí exotické džungle.

Zkoušela jsem si udělat některé úlohy sama a přiznám se, že ani u jedné jsem se nenudila. Vždy jsem se musela více či méně zamyslet. Věřte nebo ne, u některých kombinací jsem se i dost zapotila. S dcerou jsme pak zkoušely zjistit, zda existuje rozdíl mezi jednotlivými zadáními v závislosti na barvě nebo čísle kartičky. Shodly jsme se, že obtížnost je různá, ale je zřejmě spíš otázkou individuálního způsobu myšlení a řešení úlohy či volby počátečních zvířátek. To pak ovlivní, jak snadno dojdete k finálnímu řešení. Výrobce v pravidlech uvádí, že obtížnost roste (kartičky jsou očíslovány od 1 do 30). Z jiných podobně laděných hlavolamů to ale bývá více zřejmé. Berte to tedy s rezervou a zkrátka zkoušejte s dětmi kartičky klidně náhodně. Obecně považuji za jednodušší kartičky s menším počtem podmínek, ale ne vždy to tak můžete vnímat i vy.

Báječné na tomto hlavolamu je, že máte v průběhu hledání správné varianty neustále kontrolu, zda postupujete správně. Můžete se tedy kdykoli zastavit, zkontrolovat podmínky a včas si uvědomit, že nejdete správnou cestou. Jako rodič ráda ocením chvíli klidu, a to určitě nejsem sama. A tak dávám 5 hvězdiček každé intelektuálně rozvojové hře, kdy není třeba téměř žádných mých zásahů.

Hlavolamy jsou určené pro děti od 7 let. Dceři ještě není 8 a některé kartičky považovala za extrémně jednoduché, u jiných měla dojem, že řešení neexistuje. Z toho soudím, že by určité varianty zvládly také mladší bystré hlavičky a zároveň (i z vlastní zkušenosti) nevidím věkové ohraničení shora. V tom se shoduji s tvrzením tvůrců. Skoro bych si troufla tvrdit, že v určitém věku se to zase láme a možná by děda už potřeboval poradit od vnoučka.

V průběhu zkoušení jsme narazily na pár momentů, které je možná dobré s dětmi probrat, než se odebereme do vlastního světa klidu (např. rodiči oblíbená konzumace nápoj všeho druhu či četba beletrie):

  1. Dřevěná zvířátka umístíme na všech 9 políček. Tedy nejde pouze o to umístit ty, které mají nějakou podmínku (pokud je u sloupce  podmínka „2 tygři“, neznamená to, že v něm budou jen dva tygři, ale přijde k nim ještě třetí zvířátko, které samozřejmě tygrem nebude.

  2. Pokud jsou na některých políčkách nakresleny podobizny zvířátek, neznamená to, že obrázek nahrazuje dřevěný žeton. Pak totiž dojde ke změně složitosti (na konci zbudou dva žetony a vy si jen vyberete ten, co se hodí). 

  3. Podmínka typu „2 opice“ neznamená, že opičky musí být nutně vedle sebe (tak to pochopila moje dcera).

  4. Vždy existuje řešení. A. když to nejde, zkus to znova. Vyber si podmínku a splň ji jinak. Např. uvědom si, že pokud ve sloupci a řádku, které se navzájem kříží, existuje stejná podmínka, zvířátko pak může být v jejich průniku a tím splním dvě podmínky jedním žetonem (doslova dvě mouchy jednou ranou...)

  5. Pokud některé řešení nemůže dítě najít, doporučte, ať zkusí jiné a neláme si hlavu. Je totiž možné, že je pro něj opravdu příliš obtížné, obzvlášť v počátku. Po prvním roztrénování se ke kartičce vrátí a zjistí, že  už ji zvládne.Pokud řešíte otázku, zda je hra vhodná pro menší děti, rozhodně vidím určitou výhodu v tom, že drobotina může zkusit splnit alespoň některé z podmínek a neuložit žetony všechny. Zkrátka pokládá zvířátka tak dlouho, dokud to vychází. To zvládne už velmi malé dítě, protože počet zvířátek je maximálně 3.

Kromě zmíněné výhody, že jde o hlavolam pro jednoho, hodí se tato hra na principu oblíbeného sudoku perfektně na víkend s prarodiči, protože i ti si skládání s dětmi užijí. Otázkou zůstává, kdo komu bude více radit :-). 

 

Internetový obchod
Sdílet
Monika Domincová Monika je naší externí posilou, autorkou mnoha recenzí a hodnocení společenských her a stavebnic na blogu Agátina světa. Její zálibou je hledat edukativní rozměry napříč hrami a rozvíjet hrou svou dceru Karolínu.