Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog RECENZE: Elektronická stavebnice BOFFIN

RECENZE: Elektronická stavebnice BOFFIN

Recenze 30. 7. 2020 5 minut
Monika Domincová
Žijeme v době postavené na elektřině. Od objevení principu výroby elektřiny, která velmi rychle nahradila jiné způsoby získávání tepla, světla či síly k pohonu věcí, uplynulo mnoho vody a je velmi pravděpodobné, že naše děti svůj život prožijí plně závislé na tomto zdroji. Nejspíš budou navíc mnohem více než generace před nimi řešit vyčerpatelnost některých surovin, učit se úspornosti a hledat jiné způsoby výroby elektřiny, nejlépe ty neomezené, jako je např. využití slunce, větru, vody, ale také biomasy. Možná ale přijdou nové objevy a způsoby, jak poptávku po energii sloužící člověku co nejlépe uspokojit.


Předpokladem pro zvládnutí všech těchto výzev generace našich dětí je však pochopení a znalost principů elektrické energie. A děti to moc dobře vědí. I proto je pro ně hraní s opravdickou elektřinou tak „jiskřivé“. Je velmi vzrušující umět v sedmi letech sestavit funkční rádio, větrák či zvukový alarm.  Dítě do té doby ani nevěřilo, že je tak blízko tomu, aby něco takového dokázalo.

Považuji se za relativně technicky zdatnou mámu, která se nebrání chlapeckým zájmům. Baví mě objevovat fyzikální zákony v praxi. Ale uznávám, že některé souvislosti z oblasti sestavování obvodů na mě v běžné praxi byly už moc. Zatímco manžel dokáže hodiny vyprávět o svých zážitcích s podobnými stavebnicemi z mládí, já už se nechytám.

Když jsme objevili stavebnicový systém Boffin, zazářila jsem. Jako by najednou zmizela bariéra, která mezi námi (tedy myslím mezi mnou a elektřinou) vždy stála. Všechno bylo najednou jasné a srozumitelné. Skládání dílů do sebe jde v podstatě samo. Je to zkrátka stavebnice. Jednotlivé díly zapadají do sebe a navádějí k správnému použití. Systém označení součástek je navíc velmi přehledný a logický.

Důmyslný koncept návodů a projektů je snadno pochopitelný a ukazuje množství možností, jak jednotlivé díly využít. A tak beru do ruky brožurku a jedu jeden projekt po druhém. Pokaždé si užívám ten krásný pocit z toho, že to zvládnu a že výsledná sestava dělá to, co má.Kouzlem stavebnice je i šance pro zapojení tatínků. A to především u těch, kteří doma mají jednu či více dcer. Pro muže je často těžké najít společnou řeč, ale pokud holky aspoň trochu rády staví cokoli od kostek po Lego, tato sada je zaujme na sto procent.
 

Jaké jsou přednosti této stavebnice?

Výhodou Boffinu je návaznost sad. Můžete začít menším balením (s označením 100), které je však snadné následně rozšířit. Nebo vsadíte na úspěch a rovnou pořídíte tu největší sadu pod číslem 750.

Řadu I (tedy Boffin 100, 300, 500 nebo 750), která postupně rozšiřuje možnosti projektů, můžete obohatit o další projekty z řady II, které jsou tematicky zaměřené např. na pohyb, světlo, zvuk, hry či velmi atraktivní verze 3D, jež vám umožní stavět už i vertikální sestavy. Řada III je lahůdka, něco jako pomyslná třešnička na dortu, protože obsahuje kostky podobné Legu a s klasickým legem je i kompatibilní. Projekty tedy lze zasadit do staveb hradů, domů a pevností, které pak září jako majáky, jsou ozvučené a dokáží dělat množství efektů známých z ostatních verzí.Základem je vždy deska, na kterou se součástky přicvakávají jako přezky, které děti znají z běžného života (třeba z oblečení). Jednotlivé díly tak navazují i na sebe a mohou se přezkami spojovat. Deska není nutná, pomáhá ale vést sestavování tak, aby vše do sebe zapadlo. Některým dětem může vyhovovat nenechat se omezovat deskou a stavět volně podle svého.

Jak jsem již zmínila, všechny stavebnice se dají navzájem kombinovat. Obsahují velmi obsáhlé návody se stovkami projektů vzorových, ale dávají možnost na ně navazovat a vymyslet téměř neomezené množství projektů vlastních. Skládání i rozebírání je velmi jednoduché a sestavy jsou bytelné. Díly jsou téměř nezničitelné a dobře drží pohromadě. Velmi dobře se rozlišují díky tvarovému a barevnému odlišení, ale také označení jedinečnými zkratkami a symboly. Prostřednictvím symbolů se děti navíc učí, jak se určitá součástka označuje v rámci obvodů graficky v reálném životě.


Ke stavebnicím náleží i návod v elektronické podobě. Výrobce doporučuje hru pro děti od 8 let, ale my jsme ji vyzkoušeli o rok dříve. Myslím, že zvídaví malí inženýři si dokáží s tatínky užít stavebnici již v nižším věku – zásadní je dostatečná síla v prstech na spojení součástek a určitá míra disciplíny, aby dítě dodrželo posloupnosti a neexperimentovalo samostatně tak, že by mohlo součástky poničit.

Tip: Podívejte se také na video s přehledem všech řad stavebnice Boffin.

 
Internetový obchod
Sdílet
Monika Domincová Monika je naší externí posilou, autorkou mnoha recenzí a hodnocení společenských her a stavebnic na blogu Agátina světa. Její zálibou je hledat edukativní rozměry napříč hrami a rozvíjet hrou svou dceru Karolínu.