Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog RECENZE: Blá blá blá - DJECO

RECENZE: Blá blá blá - DJECO

Recenze 28. 7. 2020 1 minuta
Monika Domincová
Jazykové dovednosti – schopnost se vyjadřovat, souvisle vyprávět, vnímat souvislosti, propojenost pojmů, asociace, ale také umění tvořit příběhy – to je pro nás všechny základ, bez něhož doslova nelze žít, proto je dobré začít včas je rozvíjet.

      

Již v batolecím věku se u dítěte díky obrovské touze domluvit se s okolím postupně rozvíjí jeho slovní zásoba. V dospělosti pak překlápíme získané zkušenosti do schopnosti prezentovat se, přesvědčovat druhé, argumentovat, ale třeba také psát vlastní texty a články.

Děti na cestě k tomuto cíli skvěle podpoří méně známá karetní hra se slovy a příběhy s velmi výstižným, neotřelým a snadno zapamatovatelným názvem Blá Blá Blá. Velkým plusem této hry je množství karet, tedy obrázků – celkem 240. Na rozdíl od podobných karetních her jsou obrázky jednodušší a dají se konkrétněji pojmenovat.

Příklady vyobrazení jsou např. různá zvířata, osoby, věci, děje, budovy, prostředí, povolání, činnosti, potraviny apod. Díky jasnému a srozumitelně pojatému zobrazení lze karty použít velmi univerzálně – k nepřebernému množství edukativních her. Hodí se např. i při výuce cizích jazyků.

Pro menší děti je uplatníte pro rozšiřování základní slovní zásoby, jako jsou barvy, názvy osob, zvířat a běžně používaných věcí, oblečení, sportů, povolání, různého druhu životního prostředí včetně vesmíru, dopravních prostředků a mnoha detailů, kdy dítě může samo vytahovat karty a podle potřeby se slova naučit. Doporučení pro děti od 7 let je tak možná zbytečně ohraničeno. Hra naopak žádná věková omezení nemá. Najde uplatnění u všech věkových kategorií.
 

Pravidla hry: Obrázkové asociace, Příběh nebo Čínský portrét

Autorská pravidla umožňují tři varianty hry, které určí hod kostkou. Hráči mají v ruce daný počet karet. Můžete např. hledat obrázkové asociace, kdy jeden hráč vyloží kartu a ostatní hledají možná propojení se svými kartami. K obrázku kuchaře tak lze přiřadit např. talíř, mrkev nebo osoby (kterým kuchař vaří) atp.

Druhou možností je hra na příběhy, kdy jeden z hráčů otočí kartu a ostatní vytvářejí příběhy zahrnující tuto kartu i karty ve své ruce.

Poslední, autory navrhovanou verzí hry, je tzv. Čínský portrét. Každý hráč ze svých karet vybere tu, která ho nejlépe vystihuje, a otočí ji obrázkem dolů. Jeden z hráčů nevybírá kartu, ale hádá, komu která karta patří. Vysvětluje, proč se rozhodl právě pro danou kartu. Bodování v tomto případě funguje tak, že pokud uhodne, kartu si nechává. Jinak zůstává hráči. V roli tzv. rozhodčího se hráči střídají. Rozhoduje počet nasbíraných karet.
 

 

Internetový obchod
Sdílet
Monika Domincová Monika je naší externí posilou, autorkou mnoha recenzí a hodnocení společenských her a stavebnic na blogu Agátina světa. Její zálibou je hledat edukativní rozměry napříč hrami a rozvíjet hrou svou dceru Karolínu.