Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Logopedie JINAK: 8.díl Didaktická hra Topologix

Logopedie JINAK: 8.díl Didaktická hra Topologix

Rozvíjíme předškoláky 5. 5. 2020
Kateřina Hrubešová
Předložky dokážou dětem často pěkně zamotat hlavu. Díky další z báječných her francouzské značky Djeco, si je vaše děti budou mít šanci zažít a pochopit jak jinak než hravě. A nejen to.
Didaktická hra Topologix z řady Eduludo nenásilnou formou naučí význam a používání předložek nad, pod, před, za a v. V základní hře mají děti za úkol podle obrázku posoudit, kde se nachází pět zvířat a správně umístit žeton s jejich vyobrazením. Hra velmi dobře prověří také vyjadřovací schopnosti vašich dětí. Doporučuji pro děti od 4 let.
 
 

V krabičce najdete dřevěnou mřížkupředlohy a žeton se zvířaty. Na dřevěné mřížce jsou vlevo zobrazená místa - kámen, strom, domek, kyblík a houba, která najdete na každé předloze, ovšem v jiné podobě. V horní části mřížky jsou znázorněny předložkové vazby. Dítě nejen že si musí uvědomit správnou pozici zvířete, ale také musí jeho žeton správně umístit do mřížky. Do hry se přidává další proměná a tou je orientace v prostoru.

Topologix nabízí mnoho variant her

Z této hry jsem jako klinická logopedka opravdu nadšená. Hra nabízí mnohem více, záleží pouze na vaší fantazii. Můžete samozřejmě hrát základní verzi podle pravidel, ale pojďte se inspirovat, co vše tahle hra nabízí.

 

KDE PAK JE? 4+

Děti si hravě procvičí předložky pasivně (umísťováním zvířat do mřížky podle jejich polohy v obrázku) i aktivně (pojmenováním).
 

PŘEDLOŽKOVÉ VAZBY: NA / POD / PŘED / ZA / DO VELKÝ/HLADOVÝ/UNAVENÝ/VESELÝ 4+

Vymyslete zvířátkům a místům, na kterých je najdete vlastnosti: malá myš sedí NA jedovaté houbě / unavená žába odpočívá POD stromem / veselý pták sedí V hlubokém kýblíku apod.
 

ACH TY ČASY 4+

Povídejte o tom, co se děje / dělo / bude dít na předlohách, procvičíte tak časování sloves. Děti zaručeně zaujmete popletenými příběhy.
 

ANO/NE 4,5 +

Vyberte si kartu, která se vám líbí. Otočte ji na stranu s mřížkou, ve které jsou nakreslené žetony se zvířátky. Jeden hráč rozmístí dřevěné žetony se zvířaty podle karty do dřevěné mřížky. Druhý hráč drží kartu (předlohu), dívá se na obrázek. První hráč má před sebou tabulku s rozmístěnými žetony a říká, co by měl druhý hráč na obrázku vidět. Žába je pod houbou. / Medvěd je v domě.
 

POSLOUCHÁM a KRESLÍM 5+

Jeden hráč dostane tužku a papír. Druhý hráč obrázkovou hrací kartu. Úkolem prvního hráče je nakreslit na prázdný papír to, co vidí druhý hráč na kartě. Ten mu to popisuje slovy - vpravo nahoru nakresli velký dům. Uprostřed má dveře. Má jedno okno. Je v něm záclona. Na střeše je komín. Na komíně stojí medvěd.
 

 
Topologix je skvělá hra pro jednoho, ale můžete zapojit i starší sourozence. Rozvíjí chápání předložkových vazeb, orientaci v prostoru, zrakovou diferenciaci, a také slovní zásobu. Jako každá hra rozvíjí další věci jako trpělivost, pozornost a vlastně i jemnou motoriku.

Zdroj: Mgr. Zuzana Blažková, klinická logopedka, autorka facebookových blogů Logopedie JINAK a Máma logopedka www.logopediejinak.com


 
Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.