Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Dřevěné nebo plastové hračky? Které jsou lepší?

Dřevěné nebo plastové hračky? Které jsou lepší?

Tipy pro výběr her a hraček 19. 11. 2018
Kateřina Hrubešová
Nemůžete se rozhodnout, jaký dárek udělá radost vašemu dítku? Obchody s hračkami nabízejí velké množství didaktických a zábavných hraček. Nejčastěji se rozhodujeme, zda koupit hračku plastovou či dřevěnou. V 90. letech zažívaly barevné plastové hračky opravdový boom a vytlačily "tradiční" dřevěné hračky. Ty se nyní právem vracejí opět do módy. Dřevo je přírodní materiál, který je nejen krásný, ale navíc velmi odolný a trvanlivý. Jsou opravdu dřevěné hračky lepší než plastové? Posuďte sami a udělejte si svůj vlastní názor.

Malé děti mají neustálou potřebu něco zkoumat. Baví je hračku si prohlížet, zkoumat ji maličkými prstíky a hlavně ji strkat do pusy. Jako rodič budete upřednostňovat hračku, která je bezpečná. Výrobci plastových hraček používají k výrobě hraček kvalitní plast a nejmodernější technologie, ale jsme si jisti, že finální produkt neohrožuje zdraví dítěte? Hitem se opět stávají hračky z přírodních materiálů - hračky ze dřeva. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? 


 

Čím jsou dřevěné hračky tak skvělé?

Dřevo jako součást přírody

Lidstvo zná dřevo už od pradávna a využívá ho mimo jiné i k výrobě hraček. Tento tradiční materiál byl používán, protože se věřilo, že v něm proudí určitá zvláštní energie. Dřevěné hračky a stavebnice zůstávaly ve vlastnictví rodin po několik generací. Mnozí rodiče či prarodiče při pohledu na hračky nostalgicky vzpomínají na své dětství, protože v každém z nás stále zůstává kousek dítěte.
 

Dřevo je přírodní materiál, který je velmi šetrný k životnímu prostředí a navíc splňuje další podmínky, které jsou pro výrobu hraček nezbytnou nutností. Dřevěné hračky lze přirozeně recyklovat po skončení životnosti. Při likvidaci se stanou součástí přírody a nepoškodí životní prostředí. Navíc dřevo příjemně voní a má krásnou barvu, čímž pozitivně ovlivňuje nervový systém dítěte. Hračky, které jsou nelakované, působí na děti uklidňujícím dojmem.

Důležitým aspektem při výrobě hraček je bezpečnost. Dřevo je bezpečný materiál. Při kontaktu s dřevěnou hračkou nemusíte mít obavy z otravy toxickými látkami. Kvalitní hračky ze dřeva mají hladký povrch, čímž předcházíte zranění dítěte. Dřevo také nezpůsobuje alergie a neuvolňují se z něj škodliviny. Vybírejte proto hračky, které jsou ekologické a bez použití chemikálií.

Dřevo je pevný a trvanlivý materiál. Takové hračky jsou věčné, při hře se nezlámou, neprasknou, neztratí svůj tvar. Pouze stářím může dojít u nelakovaného dřeva ke změně barvy.

Dřevo skrývá energii přírody

Dřevo je nedílnou součástí naší přírody a získává energii ze slunce. Dřevěné hračky v sobě skrývají tuto energii a přispívají k rozvoji jemných motorických dovedností, tvůrčího myšlení a fantazie. Další typickou vlastností je, že vyvolávají dojem tepla a útulnosti a výrazně přispívají k pozitivní náladě. Na druhou stranu má i dřevo své limity. Dřevo je sice odolný a tvárný materiál, ale při výrobě hraček má i plast své přednosti. Je velmi tvárný díky své tekutosti a využívá se v různé škále barevnosti. 

Jaké výhody a nevýhody hraček ze dřeva?

Tak jako neexistuje ideální člověk, neexistuje ani ideální hračka. I dřevěné hračky mají své výhody a nevýhody. Vždy rozhodujte při výběru hraček dle pohlaví a věku dítěte a měla by splňovat vše, co dítě od ní očekává. 

Výhody dřevěných hraček

 • Dřevěné hračky jsou pro děti ekologické a absolutně bezpečné.
 • Minimální riziko vzniku alergie, jelikož neobsahují žádné toxické látky.
 • Jsou pevné a odolné. Při hře se nezlámou, nerozbijí se při pádu.
 • Jsou věčné. Hračky zůstávají v rodině několik generací.
 • Mají příjemnou vůni, jsou teplé a příjemné na dotek. Dřevěné hračky působí na děti uklidňujícím dojmem.
 • Podporují fantazii a tvořivost a nejsou zbytečně zatížené funkcemi.


Nevýhody dřevěných hraček

 • Jednodušší design v porovnání s plastovými hračkami.
 • Nejsou voděodolné, a tak je děti nemohou využít k vodním hrátkám.
 • Těžké, je nutné bezpečné zacházení s hračkou. Hrozí riziko zranění např. při házení hračkou.
 • Vyšší pořizovací cena než u plastové hračky.
 • Starším dětem mohou dřevěné hračky přijít jednoduché a nudné a budou více upřednostňovat moderní interaktivní hračky. 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.