Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Čertík Kvítko předčil moje očekávání, říká autorka Romana Suchá

Čertík Kvítko předčil moje očekávání, říká autorka Romana Suchá

Inspirativní rozhovory 21. 5. 2020 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Značka 4bambini vydává novou hru, která tentokrát navazuje na úspěšné cvičebnice z edice Pekelně snadné učení od Romany Suché. V nich dětem pomáhá se školou veselý čertík Kvítko. V nové hře Pekelné učení s Čertíkem Kvítkem: Vyjmenovaná slova se děti opět mohou těšit na roztomilého a vtipného čertíka, tentokrát však v nové, hravé podobě. Kvítka a 12 zapomnětlivých strejdů čertů vytvořil ilustrátor Jan Pomykač. Jak se líbí autorce Romaně?

Kristýna Křížová, máma tří školních dětí a zakladatelka Agátina světa, říká: "Když nás oslovila paní Romana Suchá, úspěšná a oblíbená autorka cvičebnic a knížek pro děti, že by s námi chtěla vydat hru zaměřenou na vyjmenované slova, byli jsme velmi potěšeni a s radostí jsme souhlasili. Pak nastalo období hledání té správné formy: mezi námi, autorkou a ilustrátorem proběhlo mnoho emailů a telefonátů. Teď už se Kvítko konečně zhmotnil a opustil tiskárnu a my vám můžeme odhalit naše společné tajemství." Věříme, že se Kvítkova hra bude líbit dětem i dospělým. Konec biflování vyjmenovaných slov, pojďte si děti hrát! 

Romano, řekněte nám prosím něco o sobě a o tom, jak vznikl celý nápad cvičebnic Čertík Kvítko pro žáky 1. stupně ZŠ?

Jsem klinická psycholožka, autorka knížek i cvičebnic pro děti a také matka dvou dnes už odrostlých dětí. 

K myšlence kouzelných karet jsem se dostala v době, kdy se syn Radek učil malou násobilku. Možná máte sami v živé paměti, že naučit se zpaměti desítky příkladů není úplně snadné. Nám se při učení násobilky osvědčila kartičková metoda, která je pedagogy obecně doporučována. Ta spočívá v tom, že na každé kartičce je z jedné strany napsaný příklad a z druhé jeho výsledek. Karty si pak procházíte pěkně jednu po druhé a ty, které ještě neumíte, odložíte stranou a vrátíte s k nim ještě jednou nebo i vícekrát. Přesto bylo těžké si některé příklady zapamatovat – k těm jsme pak společně s Ráďou malovali obrázky a vymýšleli příběhy, díky kterým to šlo mnohem snadněji.

Zpracování námětu do finální podoby mi trvalo několik let. Snažila jsem se ho koncipovat tak, aby byl co nejvíce užitečný a poutavý pro děti a zároveň zajímavý pro nakladatele. Postupně vznikly i další cvičebnice na různá témata: vyjmenovaná slova, slovní druhy, psaní s,z,vz, párové souhlásky, převody jednotek.

Nyní vychází právě stejnojmenná desková hra. Proč jste pro její vytvoření oslovila právě 4bambini?

Ke společnosti 4bambini jsem se dostala přes Agátin svět, kde jsem jako matka i autorka hledala inspiraci, dobré tipy a rady. Chtěla bych tímto poděkovat všem, kteří se na hře podíleli a vdechli ji život. Myslím, že se nám hra moc povedla a přála bych si, aby se líbila i dětem.

Co byste vzkázala rodičům?

Věřím, že vám čertík Kvítko pomůže proměnit učení na prima zábavu, a možná při ní zažijete i nějakou tu legraci. Moc si přála, aby vám díky této čertovské hře šlo učení pekelně snadno. 

Jak se Vám líbí nová podoba, kterou Kvítkovi ve hře dal ilustrátor Jan Pomykač? Splnila postavička čertíka a jeho pekelných strýčků vaše očekávání? Je přeci jenom odlišný od ilustrace z vašich učebnic.

Nová podoba čertíka Kvítka se mi moc líbí – panu ilustrátorovi se opravdu povedl. Vypadá jako  správný čertovský kluk a vlastně předčil i moje očekávání. Dokonce jsem si podle jeho ilustrací uháčkovala vlastního maňáska – čertíka Kvítka.

Přejeme Čertíku Kvítku na cestě za hráči hodně štěstí. Máte pro něj připravené další plány? Třeba něco pro starší žáky? Nebo naopak pro předškoláčky?

Plánů mám spoustu – jak pro školáky, tak předškoláky. Určitě bych byla ráda, kdyby se hra rozrostla i o další témata. Na zapeklitá vyjmenovaná slova bychom mohli navázat třeba malou násobilkou nebo převodem jednotek.


Romana ve svém volném čase ráda tvoří. Jejím velkým koníčkem je háčkování, které sdílí s ostatními rodiči na svých oficiálních stránkách. Nová postavička čertíka Kvítka ji natolik okouzlila, že si uháčkovala svého maňáska Kvítka.  

 

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.