3 snadné tipy pro čištění školního batohu
Letní prázdniny klepou na dveře a děti zahodí školní tašky do kouta. Než ho někam schováte, pořádně zkontrolujte jeho obsah, aby vás na konci léta nepřevapila plesnivá svačina nebo rozmačkaný banán. Vyprázdněte všechny kapsy a zkontrolujte stav školní tašky, jestli dovolí odnosit školní učebnice a pomůcky v dalším školním roce. Pokud ano, pusťte se do čištění. Poradíme vám, jak na to!
Nejprve o tom, jak batohy nečistit
Zdánlivě rychlé a bezpracné řešení by mohlo nabízet praní v pračce. U aktovek to není možné z důvodu jejich konstrukce, ale u batohů by to jít mohlo. Ano, batoh se do pračky vejde, ale rozhodně vám tento postup nedoporučujeme. Výrobce Topgal uvádí tyto 3 důvody:
- v pračce dochází k poškození zátěru proti dešti
- může dojít k poškození tisku batohu nebo použitých aplikací
- prací prášky jsou poměrně silné a mohou poničit látku, a to nejen vyblednutím barev. Také hrozí poškození zádového systému, popruhy se mohou zachytit v pračce, odření příslušenství (např. přezky a zipy) a může navíc dojít k poničení pračky.
Doporučujeme vždy dodržovat pokyny výrobců uvedené na cedulce s pokyny k údržbě. Naleznete je zpravidla v hlavní komoře.
Obr. 1: Výrobek se nesmí prát
Obr. 2: Ruční praní
Obr. 3: Výrobek se nesmí bělit
Obr. 4: Výrobek se nesmí žehlit
Obr. 5: Výrobek se nesmí čistit chemicky
Obr. 6: Výrobek se nesmí sušit
Pokud stále trváte na "snadném" čištění v pračce, vyndejte zádový systém s hliníkovým rámem před praním. Nikdy batoh nesušte v sušičce! Pokud dojde při nevhodném praní či čištění k poničení batohu, výrobce vám nebude moci uznat závady a tím i vaši reklamaci.
Jak tedy na to?
Nejlepší způsob, jak vyčistit školní batoh či aktovku, je osprchovat ho ve vlažné vodě a pak jemnou houbičkou či hadříkem z mikrovlákna (s použitím jemných tektutých mycích či pracích prostředků) jej vyčistit. Poté batoh opět osprchujete a necháte vyschnout třeba nad vanou či sprchovým koutem. Nebojte se, nezabere vám to více než 15 minut.
Čistíme takto školní batohy Topgal našich dětí již řadu let. Batoh po krátkém ručním vyprání vypadá téměř jako nový. V teplejším počasí uschne dokonce přes noc, jinak běžně během víkendu a v pondělí je opět připravený do školy.
Chcete-li zvýšit voděodolnost batohu, můžete ho po vyschnutí naimpregnovat.
1. tip: Jak odstranit větší skvrny
Pokud i po celkovém očištění školního batohu zůstaly velké skvrny, můžete zkusit odstraňovače skvrn pro textil, které najdete v běžných drogeriích. Před použitím na vnější látku batohu vždy udělejte pro jistotu pokus na méně viditelném místě. Rozhodně na větší skvrny nepoužívejte rozpouštědla apod. silné přípravky!
2. tip: Jak zbavit batoh zápachu
Každý si pamatujeme ze svého dětství, jak nám v aktovce občas zůstalo zapomenuté jablko či obložená houska... I přesto, že dnes dáváme dětem svačiny do kvalitních svačinových boxů, najdeme občas zapomenutou rozdrobenou svačinou uvnitř aktovky či batohu. Pokud zápach přetrvává i po vyčištění batohu, zkuste na suchou látku nasypat jedlou sodu. Druhý den sodu vyklepejte či odsajte vysavačem (na nízkou intenzitu sání, aby se nepoškodila vnitřní látka batohu).
3. tip: Jak na zatuchlý batoh či propocené popruhy
Omyjte batoh vlažnou vodou s octem, který nepříjemný zápach vytáhne. Nemusíte prát celý batoh, stačí otřít octovou vodou ta místa, která jsou cítit (třeba ramenní popruhy).
