Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Testujeme všestrannou pastelku Stabilo - 3. část

Testujeme všestrannou pastelku Stabilo - 3. část

Tipy pro výběr her a hraček 1. 11. 2018 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Technika frotáže je velmi známá - všichni si pamatujeme obkreslování mincí. S oblibou jsme minci položili pod papír a přejížděním tužkou se nám vykreslila struktura mince. Jednoduchá výtvarná technika vhodná pro malé, velké malíře i nemalíře. Výsledkem je originální obraz s velkým efektem. Navíc pomáhá dětem ve vývoji jemné a hrubé motoriky ruky.
Pro přenesení struktury na papír lze použit suché pastelky, křídy, případně voskovky. Multifunkční pastelka woody 3v1 má povrch podobný voskovce a dokonce je výrobcem doporučována pro techniku frotáže. S pastelkou jsme již zkoušeli malovat na různé materiály a malovat v kombinaci s vodou. Nyní vyzkoušíme, zda tato pastelka dokáže přenést strukturu předmětu na papír a sytost barevné stopy. Projde pastelka další zátěžovou zkouškou?K technice frotáže nepotřebujete nic speciálního! Stačí pastelky Stabilo woody 3v1 a ostatní najdete doma. U frotáže můžeme použít nejen peníze, ale i jiné předměty, které nám vykouzlí zajímavý povrch. Určitě doma naleznete klíč, knoflík, ploché struhadlo, pomačkaný alobal, látku s hrubším povrchem nebo smirkový papír z tatínkovy dílny. Příroda také nabízí spoustu možností. A tak jsme se za účelem testování vydali na podzimní pohodovou procházku. Děti brouzdaly zlatým listím a nasbíraly malé i velké listy ke tvoření.

Děti se nadšeně vrhly do práce. Listy položily na stůl výraznější spodní stranou s žilkami nahoru a přes ně daly čistý papír. Pastelkou Stabilo woody 3v1 přejížděly přes papír po celém listu. Je potřeba dobře držet papír prsty druhé ruky. Sytost barvy ovlivňujeme tlakem na pastelku. Doporučujeme použít slabší papír, abyste docílili výraznějšího efektu. Při použití silnějšího papíru musely děti využít většího tlaku na pastelku. 

Nikolka, 6 let

Větší děti zvládly techniku samostatně. Děti kolem tří let potřebují menší dopomoc, aby zvládly přenést strukturu na papír. Listy se jim pod papírem posouvají a proto je potřeba papír pevně držet, aby se nepohyboval a frotáž byla přesná. Malým dětem se lépe kreslilo ve stoje, jelikož dokázaly více přitlačit na pastelku. 

 

Porovnání s klasickou voskovkou

Vyzkoušeli jsme si, že pastelka Stabilo woody 3v1 dokáže přenést reliéfní strukturu na papír. Jaký je výsledek oproti klasické voskovce? Podívejte se na náš malý test.

Na obrázku vlevo jsme použili pastelku Stabilo woody 3v1. Díky velmi měkké tuze lze docílit nádherného barevného obrázku. Pro syté odstíny není potřeba vůbec vyvíjet tlak na pastelku. Stejný podklad jsme použili i u obrázku vpravo malovaný klasickou voskovkou. Výhodou je možnost experimentování s frotáží - lze ji vytvářet koncem voskovky i celou hranou. Výsledkem byla úžasná struktura listů a jemné vystínování okolí. Ale je potřeba vyvinout větší tlak, aby jste docílili takového obrázku. Pro menší děti bychom doporučili používat pastelku Stabilo woody 3v1, které se jim díky své tloušťce bude dobře držet v ruce. Starší děti mají  ruku více uvolněnou a mohou použít oba typy pastelek. 
 
 

TIP: Použijte více barev na jeden předmět. Barvy se vzájemně promíchají a obrázek získá zcela jiný efekt. I podzim září barvami, tak nechte obrázek prozářit!

"Pastelky Stabilo woody 3v1 můžeme pro tuto techniku jen doporučit. Přitáhla si pozornost dětí, které běžně nemají zájem o výtvarné činnosti. Výsledný obrázek má krásné a syté barvy a dodá dětem sebevědomí! Je důležité dát dětem správné psací potřeby, aby je činnost bavila. Pastelky Stabilo woody 3v1 takové jsou a pomohou dětem nalézt ukrytý talent", říká Šárka Čížková z MŠ Zahrádka. 


Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-