Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Školní rok se blíží: 10 tipů, jak se připravit v pohodě a bez stresu!

Školní rok se blíží: 10 tipů, jak se připravit v pohodě a bez stresu!

Tipy pro rodiče školáků 25. 8. 2020 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Nástup do školy je pro dítě velká změna v jeho dosavadním životě. Ať už to tak vnímáte nebo ne, často to bývá krok do neznáma - nejen pro dítě, ale také pro vás. Přípravu do školy byste neměli podcenit ani v případě, že jste rodič ostříleného školáka. Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak na nic nezapomenout a umožnit svému školákovi či školačce zvládnout školní dny bez větších potíží. S citlivým přístupem a trpělivostí zvládnete přípravu do školy snadno.

Prázdniny utekly jako voda a dvouměsíční volno, radovánky, cestování, ponocování a vyspávání pomalu končí. Dětem se blíží nový školní rok. Přechod z prázdnin do školních lavic není jednoduchý ani pro školáka, ani pro rodiče. Nastanou povinnosti, učení a starosti. A to se zdaleka netýká jen školáků! I rodič se musí postupně přibližovat ke školnímu režimu. Pamatujte, že dítě vnímá nervozitu a stres rodiče!

10 tipů, jak zvládnout snadno návrat do školních lavic

1. Přizpůsobte dětem pomalu denní režim

Během prázdnin mají děti volnější režim. Mají dovoleno ponocovat, vyspávat a každý den je čeká nové dobrodružství. Aby návrat do "běžného školního režimu" nebyl velkým šokem, je dobré ho postupně začít přizpůsobovat. "Ze své zkušenosti vím, že dětem se nikdy nechce opouštět prázdninový režim a trochu vzdorují ale buďte důslední. Jde nejen o jejich dobro, ale především o vaše!", říká Kristýna, máma 3 školních dětí. Poslední týden před začátkem školního roku upravte časy usínání a vstávání podle školního režimu.

Tip na příští prázdniny: Naplánujte si na poslední týden prázdnin příměstský tábor. Děti se většinou na tábor těší, takže jim nevadí posunout časy usínání a vstávání zpátky k obvyklému školnímu režimu.
 

2. Seznamte školáka s prostředím školy

Pokud se chystáte do školy poprvé, seznamte děti s prostředím školy. Společně najděte třídu a seznamte ho s paní učitelkou/panem učitelem. Ukažte mu, kde má svoji skříňku a vysvětlete, které věci si v ní bude nechávat. 
 

3. Kontakty jsou důležité

Nezapomeňte uložit telefonní číslo a email na třídní učitelku. 
 

4. Plánování dodá jistotu a sebevědomí

Naplánujte si ranní činnosti tak, aby šlo vše hladce. Vše má svůj čas a je potřeba natrénovat vlastní ranní rytmus. Příprava by měla probíhat už večer předtím. Popovídejte si se svým školákem o tom, co ho druhý den čeká a na co se může těšit. Pomoci vám může plánovací kalendář. Čím dříve začnete, tím lépe. Školák bude jistější a sebevědomnější a hlavně bude vědět, co ho kdy čeká.

Snažte se na děti dohlížet a dbejte na správné stravování, protože s vydatnou snídaní a zdravou svačinou lépe funguje mozek a tělo má dostatek energie. "Doporučuji najít si systém přípravy svačin. Není jednoduché vymýšlet každý den svačinu a uvidíte, že fantazie bude docházet. Velmi jsem ocenila produktový balíček svačin Rozbal to ve škole od značky Emco.", říká Kristýna. 

 

5. Školní potřeby mají své místo

Z místa pro hraní je potřeba vyčlenit prostor, kam si školák bude moci uložit školní potřeby a bude zde mít i svůj koutek pro přípravu. Ideální je dětský pokojíček. Organizovaná pracovní plocha je nejlepší řešení, ale praxe může být odlišná. Kristýna pobaveně říká: "Před nástupem do školy jsem řešila pořízení ergonomické židle a stolu, nejlépe polohovatelného. Byla to v uvozovkách nejhorší investice, protože děti nejraději úkoly všude možně, jen ne u psacího stolu :-)." Může se stát, že se vám nepodaří udržovat školní prostor čistý a dobře organizovaný. Buďte na to připraveni a zbyteně se tím nestresujte! Úkoly se dají psát všude 😉
 

6. Samostatné cestování do školy a zpět

Konec prázdnin je vhodnou dobou na trénink samostatného cestování do školy. Nestresujte děti tím, že by měly zvládnout cestu do školy a zpět samy bez nácviku hned první den školy. Společně cestu projeďte nebo projděte pár dní před začátkem školního roku, upozorněte na nebezpečná místa a poté nechte školáka vyzkoušet cestu bez doprovodu.  

 

7. Společné cestování do školy a zpět

Mnoho rodičů vozí děti do školy autem. Využijte tento čas a popovídejte si se školákem o tom, jaký bude den. Školák bude jistější, bude znát, co ho kdy čeká!
 

8. Informace jsou důležité

Třídní učitel by měl mít možnost poznat vašeho školáka co nejlépe, a to nejen po stránce znalostní, ale i v širších souvislostech. Má-li vaše dítě speciální potřeby jako např. užívání léků, alergie, informujte třídního učitele. Stěhování, narození sourozence, úmrtí v rodině a ostatní citlivé události také zásadním způsobem změní život celé rodině. Každé dítě se s takovou změnou musí vyrovnat a je vhodné informovat školu o těchto událostech.
 

9. Užijte si první školní den společně

Na první školní den si zkuste naplánovat den volna, pokud jdete do školy poprvé. Školáček bude rád a potěšíte ho, že není na všechno sám. Užijte si tento den společně a udělejte z něho sváteční událost. Zajděte spolu třeba do cukrárny nebo na oběd. Může se z toho stát krásná rodinná tradice a zažijete jedinečné chvilky, na které nikdy nezapomenete.
 

10. Všechno má svůj čas

Školou začíná nové období, které neznamená jen povinnosti a starosti. Přináší radost z učení a připravuje děti do života. Zbytečně se nestresujte, každý potřebuje jiný čas. Některé předměty jdou lépe a jiné hůře. Zůstaňte klidný a trpělivý rodič.   Nástupem do školy příprava nekončí, ale naopak vše začíná. Je důležité zůstat v pozoru a být připraven po celý školní rok. Zůstaňte v pozitivním názoru na školu, protože emoce jsou nakažlivé. S negativním přístupem půjde vše hůře a výsledky tomu budou také odpovídat. Proto buďte pozitivní a všechno půjde lépe!

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-