Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Rodiče dětí často vybírají špatné hračky, nechápou dobře jejich význam

Rodiče dětí často vybírají špatné hračky, nechápou dobře jejich význam

Tipy pro výběr her a hraček 26. 3. 2019 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Každé dítě má svého oblíbeného plyšáka, autíčko nebo panenku. Hračky jsou neoddělitelnou součástí dětského světa, řada rodičů si však dostatečně neuvědomuje jejich význam. Své děti pak zásobují špatně vybranými a nekvalitními hračkami, které děti mohou nejen frustrovat, ale mohou pro ně být i nebezpečné. Upozorňuje na to Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět, která letos v dubnu spouští soutěž Dobrá hračka.
Pro děti je hračka základní pomůckou k poznávání světa kolem sebe. Hračky reprezentují objekty, které potkávají, jen ve zmenšené verzi. „Hračka pro dítě znamená mnohem více, než si uvědomujeme. Dítě se identifikuje s jejím příběhem, buduje si k nim hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.
 

Rodiče často tímto způsobem neuvažují. „Hračka je pro ně prostě předmět, neřeší, proč by dítě mělo chtít zrovna tuto, nebo jak by měla dítě rozvíjet. Hračka má v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro dítě aktuální,“ vysvětluje Kristýna Křížová. Tyto dovednosti pak mohou představovat u menších dětí například jemnou motoriku či trpělivost, u větších pak počítání, poznávání barev nebo volbu strategie. I tyto vlastnosti v soutěži Dobrá hračka zohledňují.

Při výběru hračky je také třeba mít na paměti, co pro dítě symbolizuje.Hračkou říkáme dítěti, že ho známe a víme, co má rádo. Pokud o tom rodič neuvažuje a vybírá jen, aby dítě zabavil a měl od něj pokoj, dítě to velmi dobře pozná,“ vysvětluje Jana Víchová. V takovém případě se pak dítě snadno může cítit odmítnuté, což se může negativně promítnout do jeho psychiky a vztahu s rodiči.

Důležitým faktorem je také kvalita samotné hračky, použitý materiál a provedení. „Ta dobře vyrobená s dítětem stárne a proměňuje se její role podle vývojových potřeb,“ vysvětluje Křížová. Ztráta milované hračky dítě také může poměrně hluboce zasáhnout. „Pokud se rozbije oblíbená hračka, je to mnohdy pro dítě pocit, jako by umřel domácí mazlíček, nebo člen rodiny. Proto je od výrobců přímo nefér, když hračku vyrábí vědomě nekvalitně,“ dodává Jana Víchová. 
 

Soutěž Dobrá hračka od 1. dubna umožní rodičům zvolit nejlepší hračku právě podle toho, jak splňuje uvedené předpoklady. Hlasovat můžete na našich stránkách pro hračky v sedmi kategoriích, z nichž každá bude obsazena pěti typy hraček. „Smyslem soutěže je ukázat, co vlastně dobrá hračka může pro dítě znamenat a jak takovou hračku vybrat. Zapojit se může každý, komu není lhostejné, s čím si děti hrají. Soutěž už běží čtvrtým rokem a každý rok se počet hlasujících zvyšuje. Máme z toho radost, protože vidíme, že rodičům záleží, jaké hračky provází jejich děti tím nejkrásněšjím obdobím života,“ uzavírá Kristýna Křížová.

Pokud vás zajímá, jaké hračky bodovaly u rodičů v loňském roce, podívejte se na vítěze Dobré hračky 2018
 
Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-