Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog O výchově hrou s Veselou chaloupkou 2: Rozvoj kojenců a batolat

O výchově hrou s Veselou chaloupkou 2: Rozvoj kojenců a batolat

Tipy pro výběr her a hraček 3. 2. 2020 2 minuty
Tereza Chaloupková
V druhém dílu nového seriálu Veselá Chaloupka vám pedagožka Tereza Chaloupková přiblíží, jakými hrami můžete nejlépe podporovat jednotlivé oblasti vývoje vašeho batolátka až do věku tří let.

Hry a rozvoj v kojeneckém období bych s dovolením nechala na citu každého rodiče. Věřím, že informaci, že dítě nejprve vidí černo-bíle (výrobci hraček na to v dnešní době myslí), má se dávat často na bříško, na děti mluvit a hrkat hračkami ze všech stran, aby se za zvukem otáčely, dělají rodiče intuitivně… Alespoň v tomto období bych rozvoj cíleně neřešila, je fajn dětem dávat různé podněty a hodně si s nimi povídat, samozřejmě pokud dítě nemá zdravotní znevýhodnění. V tom případě jistě má od rehabilitační paní doktorky cílené doporučení, co cvičit.

Ta pravá herní zábava přichází v OBDOBÍ BATOLETE (rozuměj 1–3 roky). Rozdělení her a tento „seriál“ postupuje od nejjednodušších her po ty složitější, ale každé dítě je individuální a je těžké dát přesné věkové doporučení. Něco půjde dítěti hned, až budete překvapeni, s něčím bude mít problém, i když vám to bude připadat třeba mnohem jednodušší. Vždycky je důležité, aby u hraní a rozvíjení vládla dobrá nálada. Také děti do ničeho nenuťte. Děti si ještě cíleného tréninku užijí dost a pro vás je důležité nepodléhat tlaku okolí, které je třeba o něco napřed.

1. Čím začít

Po zakoupení prvních her i hraček je dobré jim doma přiřadit jedno místo, na které se budou ukládat. Dítě tak vedeme k zařazení a úklidu. Trendem i ve školkách je, aby děti měly hračky a hry dostupné a mohly si samy vybírat, čemu se budou věnovat. Důležité je ale v tomto období děti naučit hru nejprve uklidit a pak až přejít k další hře.

Jednou z hlavních oblastí, která se v batolecím období rozvíjí, je hrubá a jemná motorika – pohyby dětí se stávají účelovými a manipulace s předměty se stává smysluplnou, přesnější. Vhodné jsou všemožné kostky a stavebnice, vkládačky, navlékání korálků a věcí, vhazování věcí/tvarů do otvorů apod. Hračka Topanifarm od francouzské značky Djeco byla u nás jednou z nejhranějších hraček. Její popularita se také ukázala na tom, že jsme si ji doma nechali pro návštěvy s malými kamarády a vždy má veliký úspěch.

S rozvojem motoriky úzce souvisí rozvoj grafomotoriky. V tomto období by to však mělo být více méně veselé čárání, které je především o uvolnění ramenního kloubu, tedy na co největší ploše (je fajn střídat plochu svislou a vodorovnou). Vhodnými pomůckami jako jsou například Květinové voskovky, barevná kulička nebo třeba voskové pastely Maped, které připravují ruku pro správný úchop psacího náčiní.

2. Pokračujeme - vnímání

Další poznávací činností je vnímání – děti stále upřednostňují kontakt dotekový, ale dochází také k rozvoji sluchu a zraku. Dítě rozlišuje tvar, učí se rozpoznat barvy (v první fázi k sobě přiřazuje věci stejné barvy, ve druhé fázi je i pojmenovává) a velikost.

K rozvoji vnímání slouží spousta her a hraček, například Hmatové loto, které nemusíme tahat pouze poslepu z pytlíčku dle pravidel, ale prostě objevovat. Velmi populární (právem!) je hra Hmatej a najdi od Vilac, kde se děti také učí třídit do skupin a nacházet souvislosti. Hmatové puzzle od zn. Janod sice má více dílků, ale společně jej složit zvládnete. Koneckonců, pohladit zvířátka u nás baví i sedmiletého syna.

Zrakové vnímání rozvíjí také puzzle s menším počtem dílků, jako je třeba Sada 4 puzzle – Žirafa od Djeco. Další alternativou jsou výborně zpracované magnetické knihy od Janod, kde můžete vybrat téma podle zálib dítěte a které jsou praktické třeba na cesty. Barvy se krásně natrénují na Domino – zvířátka od Djeco, kde také procvičíte motoriku při stavění medvídků vedle sebe. O něco náročnější už jsou hry s barevnými knoflíky Pixel Junior od italské zn. Quercetti, které už kladou nároky také na určitou úroveň prostorové orientace.

 

Internetový obchod
Sdílet
Tereza Chaloupková Tereza, maminka dvou kluků a učitelky 1. stupně ZŠ, je naší externí posilou. Sdílí s námi své pedagogické zkušenosti a radí, jak školní děti rozvíjet hravě a zábavně.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-