Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Nová série Agáta TV 2021 - sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice.

Jak využít barevné voskovky? Namalujte si kraslice.

Tvoření a vyrábění 17. 3. 2021 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Velikonoce a s nimi spojené tradice se už blíží. Děti s radostí pomáhají rodičům připravovat velikonoční výzdobu a péct tradiční pečivo. K hlavním symbolům jara a Velikonoc patří především malování vajíček. Dají se zdobit různě a máte-li doma krabičku rozlámaných voskovek, vyzkoušejte jednu z tradičních metod zdobení. Není to těžké a zdobit je tak uklidňující!

Techniky zdobení

Malování vajíček bylo vždy záležitostí dívek. Mezi nejčastější techniky patřilo zdobení vajec voskem, kdy se na odmaštěné vajíčko nanášel včelí vosk roztavený např. ve víčku od zavařeniny. Tahem se vytváří kapky, z nichž se skládá vzor. Na každou kapku je potřeba znovu smočit špendlík ve vosku. Nakonec se namalované vajíčko obarvilo v barvě nebo cibuli a následně se vosk seškrábl nožem, aby se objevil bílý ornament. Nakonec se vajíčka potřela třeba kouskem špeku pro větší lesk. Tato technika zdobení vajec je náročnější, ale s moderní dobou přicházejí nové možnosti.

"Zdobení velikonočních kraslic patří od mala mezi naše rodinné tradice. Pamatuji si, jak jsme si se sestrou pálily ruce nad kamny nebo lepily puchýře spálené od rozehřátého včelího vosku. Což nás velmi motivovalo tento tradiční způsob malování kraslic modernizovat. Naštěstí dnes už lze použít mnohem jednodušší způsob zdobení. Stačí v kalíšcích rozehřát pár voskovek a pomocí špendlíkové hlavičky nanášet vosk v různých barevných kombinacích na předem obarvená vajíčka. Navíc se nemusíte zdržovat seškrabáváním nevzhledného včelího vosku", říká Tereza Honzíčková ze SisTeRs Design

Tereza a její sestra, Regina, nám připravily návod, jak si udělat krásné kraslice. Nebojte se zapojit děti - kluky i holky - výsledek je dokonalý!
 

Co budete potřebovat?

  • vejce
  • rozlámané dětské voskovky
  • špendlík s hlavičkou
  • obyčejná tužka
  • kalíšek z čajové svíčky
  • kahánek (kamna, elektrickou pánev či gril)

Vejce

Základem jsou vajíčka. Bílá jsou nejlepší, protože barva na nich bude doslova zářit. Pokud máte k dispozici hnědá vajíčka, použijte tmavší barvy. Z našich zkušeností doporučujeme obarvit vejce v hnědých a červených cibulových slupkách. Docílíte nádherné barvy.

TIP: Pokud se chystáte dělat kraslice jako dekoraci, budete potřebovat vajíčka vyfouknutá. Prázdnou skořápku (i celé vejce) je nutné důkladně umýt, aby se povrch odmastil a barva lépe držela.

Jak na to?

Čajové svíčky vyndáme z kalíšku, které nad svíčkou nebo jiným plamenem nahřejeme. "Existuje mnoho způsobů, jak rozehřát voskovky. Dříve se používali ohnuté hliníkové lžice nad kahánkem, ale praktičtější je vyskládat kalíšky na gril nebo starší elektrickou pánev," dodává Regina Husová ze SisTeRs Design.

Do kalíšků dáme kus obyčejné voskovky – bílé, barevné nebo jejich kombinace, podle toho, jakou kraslici chcete. Necháme voskovky rozehřát a mezitím do konce tužky zapíchněte špendlík.
 

Vše připraveno a můžeme začít zdobit vajíčka. Vezměte ho do ruky a do druhé obyčejnou tužku. Špendlík na konci tužky slouží ke smočení ve voskovce. Namočíme a kapku tahem rozetřeme do čárky. Postupně nám bude vznikat vzor. Pamatujte, co tah to namočení v rozehřáté voskovce, jen tak bude výsledek perfektní.

TIP: Podepřete si ruku malíčkem, aby byla pevná a stabilní.




Fantazii se meze nekladou. Nechte děti tvořit s radostí a uvidíte, že vás hravě předčí. Děti jsou velmi tvořiví, protože jejich mysl ještě není zatížena stereotypy, které my dospělí máme zafixované. A tak vznikají mistrovská díla. Dejte dětem dostatek prostoru a vložte do nich svou důvěru a z mála vytvoří velké věci. Nezapomeňte, že jejich dílo je potřeba vystavit, aby mohlo být obdivováno!



Zdroj: SisTeRs Design

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina se stará o Facebookovou stránku Agátina světa, je také autorkou mnoha článků na Agátině blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O své poznatky se dělí v pravidelných článcích, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2500 Kč