Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Jak správně sedět nejen ve škole?

Jak správně sedět nejen ve škole?

Tipy pro rodiče školáků 19. 7. 2018 3 minuty
Kateřina Hrubešová
Správný sed je velmi významný pro efektivní dýchání, psaní, vývoj pohybového aparátu a především pro budoucí pohybové návyky našeho těla. Nesprávné držení těla může mít za následek bolesti zad, hlavy, břicha a také způsobit rychlejší fyzickou a duševní únavu. Následkem může být snížená koncentrace pozornosti a pokles schopnosti učit se. Podívejte se na následující obrázky, jak by měl vypadat správný sed.

Správný sed

Pamatujete na své dětství, kdy rodiče říkávali: "Seď rovně! Nehrb se!" Kolikrát jste slyšeli takové rady od rodičů? Správný sed má totiž význam i pro správný úchop psacího náčiní. Děti usednou do školních lavic, kde tráví poměrně dlouhou dobu ve stejné pozici. Poloha těla by tedy měla být pohodlná. Jak vypadá správný sed?

Ať už ve škole nebo doma, dítě by mělo mít na psaní a kreslení svůj stůl se správně vysokou židlí. Ta by neměla být pojízdná, ani otáčecí. Při plnění úkolů by měly být nohy celými chodidly na zemi, ruce pohodlně položené na stole s pokrčenými lokty.

Během psaní je nejpohodlnější sedět tak, aby byla pánev celou šířkou na židli, s lehkým nakloněním směrem dopředu, stehna rovonoběžně. Kolena jsou od sebe vzdálena na délku dvou pěstí a v pravém úhlu. Kolenní jamky se nesmějí dotýkat okraje židle. Trup s vyrovnanou páteří směřuje v lehkém předklonu ke stolu, ale nesmí se o něj opírat. Volně položené ruce na lavici umožňují manipulovat se sešitem - u praváků pravým horním rohem směrem nahoru, u leváků naopak levým horním rohem nahoru. Pozor na bradu, ta by měla být mírně zasunutá dozadu.

Nesprávný sed

Nesprávný sed dokáže školákovi při psaní pěkně znepříjemnit život. Pokud není tělo ve správné poloze, ruka se nedokáže uvolnit. Mezi nejčastější chyby patří sezení bez opory nohou nebo kotníky obtočené kolem židle. Tyto návyky způsobují křeče, zatuhlost a bolest v ruce. Další chybou je odpočívání poleháváním na stole a opíráním hlavy o stůl. Jediné čeho dítě docílí, je ztráta koncentrace.Tip: Obecně platí, že je vždy daleko jednodušší někoho něco hned ze začátku správně naučit, než odnaučovat chyby už zažité. Zkuste hned od začátku vést děti ke správnému sedu. A mezi námi, i rodiče se něco přiučí!

Zdroj: Stabilo

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-