Agátka pro vás peče internetové sušenky , aby vám ulehčila nakupování. Používáním webu souhlasíte s jejich použitím.
Pro kreativní inspiraci a informace sledujte
Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:30 - 16:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Děti v kyberprostoru nejsou v bezpečí, případů šikany přibývá

Děti v kyberprostoru nejsou v bezpečí, případů šikany přibývá

Agáta pomáhá 4. 11. 2019 2 minuty
Kateřina Hrubešová
Díky internetu a sociálním sítím jsou dnes děti neustále propojené. Vedle množství postů, příběhů a smajlíků, které jsou standardem jejich komunikace se také ukazují negativní stránky. Stačí však zveřejnit soukromé video, které si začne žít vlastním životem, několik bolestivých komentářů nebo výhružek a dítě se snad začne propadat do spirály negativních emocí. Podle odborníků je kyberšikana často mnohem záludnější než fyzická a případů internetového týrání přibývá. V nejhorším případě přitom může vést až k sebevraždě.

Kyberšikana se podle odborníků v principu příliš neliší od klasické, role agresora a oběti zůstávají neměnné. Liší se ale prostředky. „Stačí zveřejnit ponižující obrázek nebo video, nebo oběť vydírat výhružkami o zveřejnění. Někdy se to, co začínalo jako žert, vymkne kontrole a mít velmi neblahý efekt na dětskou psychiku,“ říká Anna Rollová, psycholožka a expertka na kyberšikanu. Stres vede děti do izolace a stažení do sebe, způsobuje deprese. Děti mohou utrpět i posttraumatickou stresovou poruchu, v nejhorších případech se pak objevují případy sebepoškozování nebo dokonce sebevraždy. 

Záludnost kyberšikany se pak skrývá v samotné technologii. Jednou nasdílené obrázky nebo videa se z online prostředí velmi špatně odstraňují a je možné je po nějaké době znovu „vytáhnout“ a tím oběti působit další bolest. „Dítě sice po útocích nemá modřiny, ale efekt může být mnohem závažnější než fyzická bolest. A protože je online téměř neustále, nemůže před nimi utéct, v bezpečí není ani doma,“ popisuje Rollová, která pomáhá obětem kyberšikany v Dětském krizovém centru. A těch přibývá, v roce 2018 skrz Linku důvěry řešili čtyřikrát více případů než v roce předchozím. 

Nejlepším způsobem, jak kyberšikaně zabránit, je podle odborníků prevence. V ní hrají velkou roli rodiče, jejichž úkolem je dětem vysvětlit rizika a ukázat, jak si chránit soukromí a jak se na síti chovat. Klíčové je také budování vzájemné důvěry v rodině. Klíčové je také budování vzájemné důvěry v rodině. „Nejlepší je telefony na čas odložit a povídat si. U nás doma skvěle fungují společenské hry. Je to ideální forma, jak společně si zahrát a pobavit se. Život rychle utíká a společnou zábavou si vědomě vyhradíme čas pro druhé a společně zapomeneme na každodenní starosti. Je to určitá forma relaxace. Zároveň je to chvíle, na kterou se nazapomíná, popisuje Kristýna Křížová z hračkářství Agátin svět, které oběti kyberšikany podporuje prostřednictvím sbírky.  

Pokud za rodiči s podobným problémem dítě přijde, nebo jej sami objeví, měli by hlavně jednat, ne zavírat oči. „Někdy stačí si s dítětem popovídat a zkusit mu poradit. Často je ale potřeba osobně zasáhnout, ať už proti agresorovi jako takovému, nebo prostřednictvím správce sítě nebo i policie,“ popisuje Rollová. Rodiče se podle ní hlavně mají zajímat o to, co jejich dítě v kyberprostoru dělá. „Přestože jim to může být nepříjemné. Mají za děti zodpovědnost, což znamená, že jim nemusí dávat stejnou porci soukromí, jako dospělému.  Naopak by měli mít přehled o tom, co děti v kyberprostoru dělají,“ dodává Anna Rollová.Problematika kyberšikany se týká všech, kteří se pohybují v internetovém prostředí. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. I Vy můžete přispět k větší bezpečnosti vašich dětí prostřednictvím zakoupení charitativního voucheru pro Dětské krizové centrum.

Internetový obchod
Sdílet
Kateřina Hrubešová Kateřina je autorkou řady článků Agátina blogu. Zkoumá vlastnosti našich hraček do nejmenšího detailu. O získané poznatky se dělí v pravidelných rubrikách, které jsou součástí našich newsletterů.
NEJŠIRŠÍ VÝBĚR
KREATIVNÍCH HRAČEK V ČR
ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST
VŠECH HRAČEK
POŠTOVNÉ ZDARMA
PŘI NÁKUPU NAD 2000,-